Mestské zastupiteľstvo v Košiciach bude v utorok 12. decembra rokovať o novom všeobecne záväznom nariadení týkajúcom sa úpravy hazardných hier na území mesta. Ak by navrhované znenie nariadenia bolo schválené, herne by nemali byť umiestnené menej ako 500 metrov od školy, školského zariadenia, zariadenia sociálnych služieb alebo od ubytovne pre mládež.
Regulácia alebo nezmyselný zákaz?
V meste Košice sa momentálne nachádza 42 herní, nové obmedzenie by zasiahlo každú z nich. „Takéto obmedzenie je pre herne v podstate likvidačné. Vyzerá to iba ako obmedzujúce všeobecno-záväzné nariadenie, ale v praxi, ak by sa takéto znenie VZN schválilo, znamenalo by tvrdý zákaz hazardu v Košiciach,“ komentuje návrh hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Hlobenová. V Košiciach sa však okrem herní nachádzajú aj tri kasína. Tých by sa nové obmedzenie nedotklo. „Vnímame to ako nezmyselný tvrdý zákaz herní, ktoré nič nerieši, a na základe ktorého vznikne neférová podnikateľská výhoda pre kasína,“ hovorí ďalej Dominika Hlobenová.
Ostatné mestá zvažujú opak
A práve tvrdý zákaz je to, čomu sa v ostatnej dobe snažia mestá a obce vyhýbať. Mnohé zvažujú, že v minulosti schválené likvidačné obmedzenia pre herne zvrátia. Môže za to aj finančná situácia, ktorá je od konca minulého roka pre samosprávy komplikovaná. Pretrvávajúca energetická kríza, vojnový konflikt na Ukrajine, nárast cien stavebných materiálov či inflácia odčerpávajú dôležité zdroje z mestských pokladníc a spôsobujú to, že sa viaceré mestá a obce rozhodli vybrať opačným smerom, ako zamýšľajú poslanci v Košiciach. „To, že každá prohibícia alebo sprísnenie iba jedného druhu prevádzkovateľov hazardných hier pripraví mesto o peniaze a navyše núti hráčov hľadať iné alternatívy, pochopili už vo viacerých mestách. Ľudia namiesto vyhľadávania inej formy zábavy zoberú do ruky smartfón a pripoja sa na online kasína, ktorých majú na slovenskom trhu na výber obrovské množstvo. Je to v súčasnosti najrýchlejšie rastúci trh a kamenné herne ani nie sú schopné konkurovať ich benefitom pre novozískaných hráčov či neustále atraktívne bonusy. Kým kamenné prevádzky nesmú mať ani označenie herňa, nesmie byť v okruhu 200 metrov žiadna reklama na ne a nesmie byť do nich vidieť, reklama na online hranie je prítomná úplne všade,“ hovorí Dominika Hlobenová. Uvoľnenie podmienok pre vznik hazardných prevádzok preto zvažujú v Prešove, Žiline či Zlatých Moravciach, zákaz hazardu zrušili poslanci v Malackách a nedávno ho odmietli aj v Topoľčanoch.

Skutočne ochrániť zraniteľných
„Asociácia zábavy a hier nerozumie ani argumentom, ktoré sú postavené na ochrane zraniteľných skupín. Hráči, ktorí chodili do herní, sa akurát presunú do kasína a vďaka zákazu, ktorý chce samospráva presadiť, bude problémom aj financovanie pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľov, ktorá je momentálne viac než obmedzená,“ hovorí Dominika Hlobenová. Podľa jej slov napríklad v Prešove bojovali proti takémuto krátkozrakému zákazu aj odborníčky na liečbu závislostí, ktoré miestnym zastupiteľom vysvetľovali, že s herňami zmizne aj podpora v oblasti prevencie či neziskových organizácii venujúcich sa patologickým hráčom. V prípade, že v meste nezostane ani jedna kamenná herňa, samospráva už nebude venovať toľko financií na chod takýchto organizácií, no počty závislých, ktorí potrebujú pomoc, zostanú vďaka kasínam, online hraniu či nelegálnym herniam rovnaké. „Všeobecne, v porovnaní s inými závislosťami, hovoríme o marginálnej skupine. Ročne vyhľadá ambulantnú liečbu okolo 300 hráčov a rovnaký počet je liečených ústavne. Keď vezmeme do úvahy vyše 30 000 ústavne liečených alkoholikov ročne, ktorých ochranou sa nezaoberá vôbec nikto, je vlastne zarážajúce, koľko radikálnych pseudo riešení sprevádza segment hrania. Napriek mnohým zákonným obmedzeniam, zákazov zo strany niektorých samospráv, nie je v starostlivosti ani o jedného patologického hráča menej, naopak, menia sa len počty závislých na online hraní, ktoré boli ešte pred rokmi na minime, “ pokračuje Dominika Hlobenová.
Súčasná regulácia je dostatočná
Dominika Hlobenová pripomína aktuálne obmedzenia, ktoré ochranu pre zraniteľných zabezpečujú. Medzi ne patrí aj prísna kontrola, ktorej každý hráč vstupujúci do kamennej prevádzky podlieha. „Pri vstupe do kamennej herne sa každý musí preukázať občianskym preukazom a osobám pod 18 rokov alebo osobám vedeným v Registri vylúčených osôb nie je vstup umožnený.“ Vďaka Registru vylúčených osôb sú tak z hazardu vylúčení napríklad poberatelia sociálnych dávok, neplatiči výživného či patologickí hráči alebo osoby, ktoré sa samé vylúčili z hrania. „V prípade, že bude súčasná regulácia zachovaná, tí, ktorí by aj tak skončili v online herni alebo ilegálnej prevádzke, s ktorými sa vždy pri zákazoch roztrhne vrece, budú podliehať nielen prísnejšej kontrole, ale navyše sa časť zo získaných tržieb v herniach vráti naspäť mestu a spoločnosti. Vláda dokonca vo svojom programovom vyhlásení hovorí o tom, že z hazardu dostanú obce a mestá viac peňazí ako doteraz, takže vedome sa pripraviť o financie bez akejkoľvek zmeny v myslení či správaní hráčov, rozhodne nie je rozumné. Ide skôr o populistický krok, “ uzatvára tému apelom na mestských poslancov Dominika Hlobenová.