PREŠOV. Myšlienka založiť detský folklórny súbor sa zrodila na X. Detskom folklórnom festivale v Prešove. Vtedajšieho riaditeľa PKO v Prešove Júliusa Štetinu trápilo, že hoci je Prešov dejiskom vrcholného podujatia v oblasti detského folklóru, nemá na festivale svoje zastúpenie.
Po konzultácii s vedúcim súboru Šarišan Dr. Vincentom Fedorom a jeho choreografkou, čerstvou absolventkou VŠMU Mgr. art. Alenou Paulusovou (rod. Pitoňákovou) sa rozhodol vytvoriť v PKO materiálové a priestorové podmienky pre založenie súboru.
17. marca 1986 sa uskutočnil zakladajúci konkurz do Folklórneho súboru Šarišanček. Vybrať tie najtalentovanejšie zo 400 prihlásených detí nebolo jednoduché. Rytmus a pohybové schopnosti detí skúmala vedúca súboru Alena Paulusová, ich hlasový fond korepetítor Michal Kišeľák. V priebehu niekoľkých mesiacov sa stabilizovala členská základňa novovzniknutého súboru. 25 dievčat a 21 chlapcov bolo napokon prijatých za jeho platných členov.V spolupráci s Ľudovou školou umenia v Prešove a jej pedagógmi Jánom Salokom a Dagmar Zgolovou vznikla v januári 1987 aj ľudová hudba, ktorú tvorilo 16 malých muzikantov.
V priebehu prvého roka existencie sa Šarišanček prudko „vyšvihol“ medzi špičku slovenského detského folklóru. Na XI. ročníku Detského folklórneho festivalu dostal ceny za tanečnú, hudobnú i spevácku interpretáciu súťažného programu. Nasledovali ďalšie vystúpenia a celovečerné programy, v ktorých bolo vždy cítiť invenčnosť a tvorivý princíp tvorcov, nápaditosť a originalitu choreografií, vysokú interpretačnú schopnosť detí vo všetkých zložkách súboru. Šarišanček sa stal dôstojným reprezentantom nielen svojho zriaďovateľa – Parku kultúry a oddychu a mesta Prešov, ale celého Slovenska vôbec. Svoje umenie predstavil 32-krát na rôznych festivaloch v zahraničí.
Dnešný Šarišanček tvorí 80 mladých tanečníkov, muzikantov a spevákov. Pravidelne sa schádzajú na skúškach, vďaka systematickej práci svojich vedúcich sa stávajú nielen kvalitnými interpretmi, ale zároveň nadobúdajú sebavedomie, skúsenosti, učia sa zmyslu pre povinnosť, zodpovednosti, s radosťou napĺňajú poslanie šíriť dobré meno slovenskej národnej kultúry. Súčasťou súboru Šarišanček je aj Folklórna tanečná škola pod vedením Aleny Paulusovej. Navštevujú ju deti od 6 rokov. Na svojich samostatných vyučovacích hodinách sa učia základy ľudového a klasického tanca, zoznamujú sa s pohybovým materiálom jednotlivých folklórnych regiónov Slovenska, študujú choreografie z repertoáru Šarišančeka a takto sa pripravujú na svoj ďalší vstup do súboru.
Dnešné vedenie Šarišančeka:
Vedúca súboru a choreografka: Alena Paulusová
Taneční pedagógovia: Richard Biroš a Charlotte Balážová
Vedúca ľudovej hudby: Ivana Svítková
Vedúca speváckej zložka: Linda LiptákováGarderobierka: Slávka Pavuková