KAMIENKA. Folklórne hnutie v obci Kamienka oslávilo v roku 2022 okrúhlych 70 rokov organizovanej existencie, a to prostredníctvom jubilujúceho Folklórneho súboru Barvinok z Kamienky.
O tomto fenomenálnom zoskupení písalo básne a oslavné piesne viacero jeho členov i kamienskych spisovateľov. Mikuláš Kseňák v jednom zo svojich poetických vyznaní píše o Barvinku takto: „ty poznaš najľipše starodavny zvyky, špivanky maminy, vesely večyrky, ta lem nam rozkvitaj na mnohaja ľita, naj ťa Kamjunčane ponesut do švita“.
A veru, mnoho rodákov z obce Kamienka odchádzalo a dodnes odchádza do sveta za prácou či štúdiom alebo za lepším životom. Odchádzali na západné Slovensko, do západnej Európy alebo i za more a neraz s temperamentnými rusínskymi piesňami od Barvinku či krojovou súčasťou z kamienskeho kroja alebo s krásnymi spomienkami na chvíle prežité v detských súboroch Barvinočok pri materskej škole, Radosť pri základnej škole alebo v kolektívoch dospelých Barvinok a Barvinok-seniori.
Viac ako 900 bývalých členov kamienskych folklórnych kolektívov dostalo osobnú pozvánku na dvojdňové oslavy 70. výročia Barvinku v septembri 2022. Tým sa potvrdili slová autorskej piesne o kamienskych folklórnych súboroch, ktoré dávno napísala ich dlhoročná členka Anna Stašáková: „ňit v Kamjunci domu, de by nešpivali, žeby u suborach nevystupovali“. Generácie Kamienčanov vyrástli a zostarli v kamienskych súboroch, kde po desaťročia udržiavali a dodnes rozvíjajú rusínske tradície svojich predkov. Častokrát celé rodiny – starí rodičia, rodičia i deti boli nositeľmi týchto zvykov.
Kamienska svadba či krstiny, „Večyrky“ – priadky, tanec „Za paňi“, drotárske tradície či pracovné programy zo spracovania ľanu, kosenia a hrabania sena, života ľudí na lúkach. Aj to sú témy, ktoré dokázali vierohodne spracovať kamienske folklórne kolektívy a ich členovia.
Vybudovanie takto rozvetveného folklórneho hnutia v obci s 1 400 obyvateľmi si však vyžadovalo za každej éry schopných a obetavých ľudí, ktorí často kamienskym folklórnym súborom zasvätili celý svoj profesionálny život. V roku 1952 to bol zakladateľ súboru Barvinok, riaditeľ školy, svetom skúsený drotár, choreograf, hudobník a dirigent Štefan Bittner, ktorý vychoval prvé generácie spevákov, hudobníkov a tanečníkov. Neskôr sa pridali učitelia základnej školy Mária Savuľáková, Michal Kseňák a Anna Vančíková, ktorá takmer štyri desiatky rokov pôsobila nielen v detskom folklórnom súbore Radosť, ale aj v súboroch dospelých Barvinok a Barvinok-seniori.
Nárastom členov v kamienskych folklórnych súboroch sa do práce kolektívov zapájali postupne i organizační vedúci, ako Juraj Huľvej, Juraj Foľvarský a neskôr i Juraj Matoľák a Ivan Sroka. V tom čase výrazne kamienske folklórne súbory podporovalo Jednotné roľnícke družstvo Mier. V ďalších rokoch sa do práce detského súboru Radosť pridáva učiteľka Oľga Matoľáková a dvojica učiteliek Helena Vyrostková a Mária Škvarová (Terchova), ktoré spoločne s Annou Vančíkovou vychovali v detskom súbore generácie žiakov. Súbor Barvinok mal v tom čase umeleckých vedúcich Štefana Zimu a neskôr i Štefana Matoľáka, ktorí boli aj dlhoročnými muzikantmi kolektívu. Po nich Barvinok viedli Ivan Stebila, Nadežda Gregová a Juraj Jedinák a pri Klube dôchodcov začal pracovať i seniorský súbor pod vedením Petra Karaša, ktorému neskôr pomáhala i Oľga Sivuľková.
Deväťdesiate roky boli pre kamienske súbory veľmi náročné a v tom čase vedenie súboru prebrala Helena Poprocká a neskôr i Mária Markovičová, ktoré svoje pôsobenie ukončili 50. výročím kolektívu v roku 2002. Na krátky čas preberá vedenie súboru Barvinok Ján Kundľa, jeho dlhoročný člen a poslanec obecného zastupiteľstva.
Kolektív Barvinok-seniori kormidlujú v tomto období Juraj Vančík a neskôr i Mária Markovičová, ktorá vedie kolektív do dnešných dní. Aj v detskom kolektíve Radosť nastávajú zmeny. Vedúcou tohto súboru sa stáva riaditeľka Základnej školy v Kamienke Oľga Gregová, ktorú neskôr nahrádzajú učiteľky materskej školy Svetlana Bittnerová a Mária Škvarová (Čurova). Tie tak koordinujú nielen detský súbor Radosť, ale aj kolektív Barvinočok pri materskej škole. V posledných rokoch sa k týmto učiteľkám pridáva i Silvia Čopjaková.
Ostatná etapa vývoja folklórneho súboru Barvinok z Kamienky sa píše od roku 2004, keď vedenie súboru prebral mladý spevák a muzikant Martin Karaš. Ten za výraznej podpory svojej neskoršej manželky a dlhoročnej členky súboru Ivany Karašovej vedie tento kolektív až do súčasnosti, už takmer 20 rokov.
Nemožno však nespomenúť ďalších výrazných členov, ako bratia Juraj a Ján Šmigeľovci, Juraj Matoľák, Oľga Petríková, Oľga Sobotová, Viera Škvarová, Helena Kseňáková, Ivan Lichvár, ktorí v súbore Barvinok pôsobia desaťročia, až do súčasnosti. Zo seniorského kolektívu Barvinok-seniori sú to Anna Billíková, Oľga Lichvárová, Helena Poprocká, Mária Hutníková, manželia Oľga a Ján Škvarovci, Antónia a Peter Sivuľkovci, ako aj manželia Mária a Milan Markovičovci. Ostatné desiatky rokov finančne i materiálne kamienske súbory najvýraznejšie podporujú obec Kamienka a kamiensky lokálpatriot Jaroslav Haščák s manželkou Máriou, žijúci v USA.
Poďakovanie však patrí všetkým členom kamienskych folklórnych súborov, ktorí pôsobili v hudobnej, speváckej i tanečnej zložke, ďalším podporovateľom a sponzorom, ktorí prispeli k vytvoreniu fenoménu, akým istotne kamienske folklórne hnutie a súbor Barvinok nielen pre Kamienku sú. Špeciálne postavenie majú kamienski akordeonisti i mandolínový orchester, ktorí desaťročia týmto netradičným hudobným nástrojom sprevádzajú vystúpenia folklórneho súboru Barvinok i ďalších kamienskych kolektívov.
Barvinok, Radosť, Barvinočok i Barvinok-seniori počas svojho 70-ročného pôsobenia nahrali desiatky relácií do národnostno--etnického vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska, predstavili sa na stovkách pódií doma i za hranicami. Folklórny súbor Barvinok účinkoval v bývalej Juhoslávii a Sovietskom zväze, v Poľsku, Českej republike, Chorvátsku, Srbsku, na Ukrajine, v Bulharsku i Bielorusku. Tradičnými boli i každoročné vystúpenia na domácom kamienskom festivale, folklórnych slávnostiach vo Svidníku či Medzilaborciach.
Barvinok vydal i CD ľudových piesní s názvom Zašpivat Barvinok a pripravuje i nové CD Ej, hory, hory. Taktiež vydal CD Rusínske koledy a dokumentárny film 60 ROKOV FS BARVINOK.
Aj vďaka kamienskym folklórnym súborom, zvykom a tradíciám predkov dominovala Kamienka v roku 2017 v celoštátnej televíznej relácii „Naj dedinka Slovenska“ a na základe hlasovania obyvateľov Slovenska tento prestížny titul aj získala.
Prajeme kamienskym súborom Barvinok, Radosť, Barvinočok i Barvinok-seniori ešte mnoho úspešných rokov činnosti a ďalšie generácie aktívnych členov. A na záver už len slová kamienskej hymny, ktorou v tejto rusínskej obci končí každé jedno kultúrne podujatie a pri ktorej všetci prítomní v Kamienke stoja: „Daj že Bože dobryj čas, jak u ľudej tak i v nas. I ščaslivu hodinu, rozveselim rodinu...“