FS Barvinok je už 70-ročným jubilantom z Kamienky

Viac ako 900 bývalých členov kamienskych folklórnych kolektívov dostalo osobnú pozvánku na dvojdňové oslavy 70. výročia Barvinku v septembri 2022.

Folklórny súbor Barvinok. Folklórny súbor Barvinok. (Zdroj: FS Barvinok)

KAMIENKA. Folklórne hnutie v obci Kamienka oslávilo v roku 2022 okrúhlych 70 rokov organizovanej existencie, a to prostredníctvom jubilujúceho Folklórneho súboru Barvinok z Kamienky.

O tomto fenomenálnom zoskupení písalo básne a oslavné piesne viacero jeho členov i kamienskych spisovateľov. Mikuláš Kseňák v jednom zo svojich poetických vyznaní píše o Barvinku takto: „ty poznaš najľipše starodavny zvyky, špivanky maminy, vesely večyrky, ta lem nam rozkvitaj na mnohaja ľita, naj ťa Kamjunčane ponesut do švita“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A veru, mnoho rodákov z obce Kamienka odchádzalo a dodnes odchádza do sveta za prácou či štúdiom alebo za lepším životom. Odchádzali na západné Slovensko, do západnej Európy alebo i za more a neraz s temperamentnými rusínskymi piesňami od Barvinku či krojovou súčasťou z kamienskeho kroja alebo s krásnymi spomienkami na chvíle prežité v detských súboroch Barvinočok pri materskej škole, Radosť pri základnej škole alebo v kolektívoch dospelých Barvinok a Barvinok-seniori.

Viac ako 900 bývalých členov kamienskych folklórnych kolektívov dostalo osobnú pozvánku na dvojdňové oslavy 70. výročia Barvinku v septembri 2022. Tým sa potvrdili slová autorskej piesne o kamienskych folklórnych súboroch, ktoré dávno napísala ich dlhoročná členka Anna Stašáková: „ňit v Kamjunci domu, de by nešpivali, žeby u suborach nevystupovali“. Generácie Kamienčanov vyrástli a zostarli v kamienskych súboroch, kde po desaťročia udržiavali a dodnes rozvíjajú rusínske tradície svojich predkov. Častokrát celé rodiny – starí rodičia, rodičia i deti boli nositeľmi týchto zvykov.

SkryťVypnúť reklamu

Kamienska svadba či krstiny, „Večyrky“ – priadky, tanec „Za paňi“, drotárske tradície či pracovné programy zo spracovania ľanu, kosenia a hrabania sena, života ľudí na lúkach. Aj to sú témy, ktoré dokázali vierohodne spracovať kamienske folklórne kolektívy a ich členovia.

Vybudovanie takto rozvetveného folklórneho hnutia v obci s 1 400 obyvateľmi si však vyžadovalo za každej éry schopných a obetavých ľudí, ktorí často kamienskym folklórnym súborom zasvätili celý svoj profesionálny život. V roku 1952 to bol zakladateľ súboru Barvinok, riaditeľ školy, svetom skúsený drotár, choreograf, hudobník a dirigent Štefan Bittner, ktorý vychoval prvé generácie spevákov, hudobníkov a tanečníkov. Neskôr sa pridali učitelia základnej školy Mária Savuľáková, Michal Kseňák a Anna Vančíková, ktorá takmer štyri desiatky rokov pôsobila nielen v detskom folklórnom súbore Radosť, ale aj v súboroch dospelých Barvinok a Barvinok-seniori.

SkryťVypnúť reklamu

Nárastom členov v kamienskych folklórnych súboroch sa do práce kolektívov zapájali postupne i organizační vedúci, ako Juraj Huľvej, Juraj Foľvarský a neskôr i Juraj Matoľák a Ivan Sroka. V tom čase výrazne kamienske folklórne súbory podporovalo Jednotné roľnícke družstvo Mier. V ďalších rokoch sa do práce detského súboru Radosť pridáva učiteľka Oľga Matoľáková a dvojica učiteliek Helena Vyrostková a Mária Škvarová (Terchova), ktoré spoločne s Annou Vančíkovou vychovali v detskom súbore generácie žiakov. Súbor Barvinok mal v tom čase umeleckých vedúcich Štefana Zimu a neskôr i Štefana Matoľáka, ktorí boli aj dlhoročnými muzikantmi kolektívu. Po nich Barvinok viedli Ivan Stebila, Nadežda Gregová a Juraj Jedinák a pri Klube dôchodcov začal pracovať i seniorský súbor pod vedením Petra Karaša, ktorému neskôr pomáhala i Oľga Sivuľková.

Deväťdesiate roky boli pre kamienske súbory veľmi náročné a v tom čase vedenie súboru prebrala Helena Poprocká a neskôr i Mária Markovičová, ktoré svoje pôsobenie ukončili 50. výročím kolektívu v roku 2002. Na krátky čas preberá vedenie súboru Barvinok Ján Kundľa, jeho dlhoročný člen a poslanec obecného zastupiteľstva.

Kolektív Barvinok-seniori kormidlujú v tomto období Juraj Vančík a neskôr i Mária Markovičová, ktorá vedie kolektív do dnešných dní. Aj v detskom kolektíve Radosť nastávajú zmeny. Vedúcou tohto súboru sa stáva riaditeľka Základnej školy v Kamienke Oľga Gregová, ktorú neskôr nahrádzajú učiteľky materskej školy Svetlana Bittnerová a Mária Škvarová (Čurova). Tie tak koordinujú nielen detský súbor Radosť, ale aj kolektív Barvinočok pri materskej škole. V posledných rokoch sa k týmto učiteľkám pridáva i Silvia Čopjaková.

Ostatná etapa vývoja folklórneho súboru Barvinok z Kamienky sa píše od roku 2004, keď vedenie súboru prebral mladý spevák a muzikant Martin Karaš. Ten za výraznej podpory svojej neskoršej manželky a dlhoročnej členky súboru Ivany Karašovej vedie tento kolektív až do súčasnosti, už takmer 20 rokov.

Nemožno však nespomenúť ďalších výrazných členov, ako bratia Juraj a Ján Šmigeľovci, Juraj Matoľák, Oľga Petríková, Oľga Sobotová, Viera Škvarová, Helena Kseňáková, Ivan Lichvár, ktorí v súbore Barvinok pôsobia desaťročia, až do súčasnosti. Zo seniorského kolektívu Barvinok-seniori sú to Anna Billíková, Oľga Lichvárová, Helena Poprocká, Mária Hutníková, manželia Oľga a Ján Škvarovci, Antónia a Peter Sivuľkovci, ako aj manželia Mária a Milan Markovičovci. Ostatné desiatky rokov finančne i materiálne kamienske súbory najvýraznejšie podporujú obec Kamienka a kamiensky lokálpatriot Jaroslav Haščák s manželkou Máriou, žijúci v USA.

Poďakovanie však patrí všetkým členom kamienskych folklórnych súborov, ktorí pôsobili v hudobnej, speváckej i tanečnej zložke, ďalším podporovateľom a sponzorom, ktorí prispeli k vytvoreniu fenoménu, akým istotne kamienske folklórne hnutie a súbor Barvinok nielen pre Kamienku sú. Špeciálne postavenie majú kamienski akordeonisti i mandolínový orchester, ktorí desaťročia týmto netradičným hudobným nástrojom sprevádzajú vystúpenia folklórneho súboru Barvinok i ďalších kamienskych kolektívov.

Barvinok, Radosť, Barvinočok i Barvinok-seniori počas svojho 70-ročného pôsobenia nahrali desiatky relácií do národnostno--etnického vysielania Rozhlasu a televízie Slovenska, predstavili sa na stovkách pódií doma i za hranicami. Folklórny súbor Barvinok účinkoval v bývalej Juhoslávii a Sovietskom zväze, v Poľsku, Českej republike, Chorvátsku, Srbsku, na Ukrajine, v Bulharsku i Bielorusku. Tradičnými boli i každoročné vystúpenia na domácom kamienskom festivale, folklórnych slávnostiach vo Svidníku či Medzilaborciach.

Barvinok vydal i CD ľudových piesní s názvom Zašpivat Barvinok a pripravuje i nové CD Ej, hory, hory. Taktiež vydal CD Rusínske koledy a dokumentárny film 60 ROKOV FS BARVINOK.

Aj vďaka kamienskym folklórnym súborom, zvykom a tradíciám predkov dominovala Kamienka v roku 2017 v celoštátnej televíznej relácii „Naj dedinka Slovenska“ a na základe hlasovania obyvateľov Slovenska tento prestížny titul aj získala.

Prajeme kamienskym súborom Barvinok, Radosť, Barvinočok i Barvinok-seniori ešte mnoho úspešných rokov činnosti a ďalšie generácie aktívnych členov. A na záver už len slová kamienskej hymny, ktorou v tejto rusínskej obci končí každé jedno kultúrne podujatie a pri ktorej všetci prítomní v Kamienke stoja: „Daj že Bože dobryj čas, jak u ľudej tak i v nas. I ščaslivu hodinu, rozveselim rodinu...“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 598
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 406
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 133
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 066
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Jubilejný ročník Žampa Cap-u prináša viaceré novinky.


O tom, kto získa financie rozhodli zákazníci.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu