Folklórny súbor Zemplín má na konte tisícky vystúpení

Deti z DFS Zemplínik fungujú až v ôsmich kolektívoch.

Folklórny súbor Zemplín. Folklórny súbor Zemplín. (Zdroj: FB/Folklórny súbor Zemplín)

Folklórny súbor Zemplín je zrelý, vyprofilovaný organizmus, v ktorom pulzuje iskra, radosť, živelnosť už 66 rokov. K rozhodnutiu založiť Folklórny súbor Zemplín došlo v roku 1957, 10. decembra.

Zakladateľmi súboru a členmi umeleckého vedenia boli vtedy Ján Hospodár, Michal Korpa , Michal Volovár, Juraj Kríž, Jozef Saloň, Štefan Ircha ako umelecký vedúci, Helena Moravčíková ako choreografka a Andrej Bednár ako vedúci hudby. V roku 1962 prichádza do súboru vychádzajúca ikona folklórnej scény – Milan Hvižďák a stáva sa jeho choreografom. Od roku 1968 zastáva aj funkciu umeleckého vedúceho. Aj v súčasnosti je vo svojich 86 rokoch stále neoddeliteľnou súčasťou súboru a má za sebou neuveriteľných 61 rokov pôsobenia vo FS Zemplín.
Hlavným cieľom vzniku súboru bolo a aj v súčasnosti je zbierať, uchovávať a zveľaďovať tradičnú ľudovú kultúru regiónu Zemplína pre ďalšie generácie, ale aj širokú verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To všetko prostredníctvom troch ustálených zložiek – tanečnej, speváckej a hudobnej. Tie súznia na javisku v jeden harmonický celok, za ktorým je ale veľa odtancovaných a odcvičených hodín, tvrdej práce v tanečnej sále, odohratých hodín v hudobníckej „šmikni“ a odspievaných hodín na skúškach a spoločných sústredeniach. To všetko veľmi dobre pozná v súčasnosti 80 členov súboru vďaka systematickej a organizovanej práci. Členskú základňu tvoria prevažne študenti stredných a vysokých škôl, v hudobnej zložke nájdeme aj inžinierov, učiteľov a zanietencov z iných povolaní.

Počas celej existencie súbor vychoval nespočetné množstvo generácií tanečníkov, hudobníkov a spevákov, z ktorých si zvolilo mnoho za svoju profesnú cestu a živobytie pôsobenie práve vo folklórnej sfére. Folklórny súbor Zemplín má vo svojom repertoári od svojho vzniku zachytené množstvo ľudových piesní, zvykov, hudieb a tancov, nielen z regiónu Zemplína, ale aj z iných regiónov Slovenska. Tým dáva svojim členom edukačný vše-obecno-spoločensko-kultúr-ny prehľad a učí ich vnímať krásy a špecifiká Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom systematickej pedagogicko-výchovnej a umeleckej práce v súbore je uvedenie 23 premiérových programov. Tie sa tvorili ako ucelené celovečerné programy k výročiam súboru a boli tematicky orientované na rôzne zvyky a rodinné udalosti. Najúspešnejšie boli napr. Cesty za tancom, Z chlapca muž, z dievčaťa žena , Bolo to a boli tu či Láska v srdci nosená. Autorsky sa na programoch vždy podieľali nielen externí autori, ale priestor dostali aj odchovanci súboru. FS Zemplín od počiatku odvádza výbornú robotu, na báze technickej, umeleckej choreografickej – a to od počiatku bolo zárukou toho, že sa mu otvárali dvere na popredné pódia, súťaže, festivaly i reprezentačné festivaly, kde naberal inšpirácie a skúsenosti.
Všetka snaha a úsilie členov súboru je pretavená do verejných vystúpení. O vysokých umeleckých kvalitách súboru svedčí viac ako 3 000 vystúpení doma a 2 000 v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Zemplín si to preletel od Ameriky cez Afriku do Ázie, kolesá autobusu prebrázdili Európu zo severu na juh, z východu na západ.
No a na Slovensku tancuje, spieva a hrá od Bratislavy až po poslednú dedinu na východnom Slovensku. FS Zemplín mohli vidieť v 37 štátoch na 5 kontinentoch sveta.

V posledných rokoch súbor reprezentoval náš folklór napr. na festivaloch v Macau, Francúzsku, Španielsku, Číne či v ďalekej Indii.
Neodmysliteľnou súčasťou práce súboru, je zberateľská činnosť tradičnej ľudovej kultúry, ktorú robí od svojho založenia. Tým sa súbor svojou činnosťou stal zdrojom inšpirácie pre vznik a prácu mnohých súborov na Slovensku. Snaha a činnosť FS Zemplín bola a je počas jeho existencie ocenená a bolo mu udelených množstvo pôct, uznaní, diplomov a medailí. Najcennejšími je štátne vyznamenanie za zásluhy o výstavbu, cena ministerstva kultúry, Národného osvetového centra, najvyššie krajské, okresné a mestské vyznamenania a ďalšie medzinárodné uznania.

Umelecké vedenie súboru sa snaží každoročne svojou prácou koncepčne i umelecky pripraviť kolektív na jeho ďalšie pôsobenie.
Zriaďovateľom Folklórneho súboru Zemplín je Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum Michalovce – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ktoré tento rok oslavujú 70. výročie od svojho vzniku.
Pri výročiach súboru, boli vydané 4 publikácie. A posledná pri príležitosti 60. výročia vzniku súboru bola vydaná kniha „Podoby Zemplína“. Obsahuje prierez históriou súboru, jeho začiatky, úspechy, ale i spomienky od minulých a súčasných členov a fotodokumentáciu.

Sme radi, že FS Zemplín je takmer ako značka či snáď hmotné, ale aj nehmotné dedičstvo – ktoré hladí dušu, teší oko a do žíl vlieva tú úžasnú energetickú nálož, tú miazgu, ktorá rozihrá i tú najposlednejšiu žilu vo vašom tele. Poznajú to snáď všetci členovia súboru, ktorí stoja na javisku a dávajú zo seba pre diváka to najcennejšie – lásku, pokoru v srdci, radosť z dobre vykonanej práce ale aj hrdosť na to, že môžu mať oblečený kroj a rozdávať sa až do posledných síl či poslednej opakovačky na javisku.

Veríme, že to cítia aj diváci na našich vystúpeniach a ďalšia široká verejnosť.
Za svoje viac ako 66-ročné pôsobenie je FS Zemplín prínosom v kultúrnom a spoločenskom dianí a zastáva ucelené miesto v celonárodnom folklórnom hnutí a vôbec v oblasti tanečnej a hudobnej kultúry Slovenska. Veríme, že to bude tak aj naďalej aj vďaka oduševnenej generácii mladých ľudí vo FS Zemplín.

Detský folklórny súbor Zemplínik vznikol v roku 1972, ako prípravka Folklórneho súboru Zemplín. Cieľom tohto súboru bolo vychovávať mladých hudobníkov, spevákov, tanečníkov pre súbor Zemplín. Do vienka si zapísal, že sa stane zberateľom detského hudobného, speváckeho a tanečného folklóru z regiónu Zemplína, ale aj iných blízkych regiónov. V detskom súbore bolo vychovaných 5 generácií vynikajúcich tanečníkov, hudobníkov a spevákov, ktorí sa stali súčasťou Slovenskej umeleckej obce. Niektorí pôsobia ako vynikajúci pedagógovia, choreografi, režiséri a herci na popredných scénach.

Dramaturgia súboru spočíva v spracovaní detských hier, riekaniek, vyčítaniek, zvykov, ale i tancov a detských piesní. Momentálne pracuje na rozvoji našich tradícií 250 malých folkloristov, ktorí sa stali stálymi členmi tohto súboru. Súbor sa zúčastňuje pravidelne na verejných vystúpeniach, súťažných prehliadkach, na folklórnych detských festivaloch doma i v zahraničí. Zvláštnosťou tohto súboru je osem tanečných kolektívov rozdelených podľa veku. Okrem nich veľmi úspešne pracuje detská spevácka skupina a ľudová hudba. Majú za sebou niekoľko nahrávok v Slovenskom rozhlase a na rôznych audionosičoch, ako aj CD pod názvom „Rečňovanki i špivanky našo“.

Deti absolvovali vyše 1 500 verejných vystúpení na Slovensku a okolo 1 000 v zahraničí – Ukrajina, Španielsko, Francúzsko, Juhoslávia, Turecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Fínsko, Grécko, Nemecko, Taliansko.
Zriaďovateľom súboru je Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúre centrum – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Od šk. roku 2012/2013 je spoluzriaďovateľom DFS Zemplínik aj SZUŠ Talent-um v Michalovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 451
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 941
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 352
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 083
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 216
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Jubilejný ročník Žampa Cap-u prináša viaceré novinky.


O tom, kto získa financie rozhodli zákazníci.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu