KOŠICE. Psychické zdravie je pre človeka rovnako dôležité ako to fyzické. Práve sviatky a rôzne podujatia sú pre ľudí s rôznymi psychiatrickými diagnózami náročné a potrebujú pomoc odborníkov.
Roky izolácie od sveta
Aj 43-ročná Košičanka Martina je už 20 rokov psychiatrickou pacientkou. Jej život nebol vôbec jednoduchý a ako priznala, bolo mimoriadne náročné priznať sama pred sebou, že niečo nie je v poriadku.
Jej život sa zásadne zmeniť v roku 2013, kedy začala navštevovať denný stacionár II. psychiatrickej kliniky, ktorý práve v tom istom roku otvorili.

"Veľmi mi tu pomohli, pretože desať rokov som so svojou diagnózou bola doslova zavretá doma a druhé desaťročie som vyšla zo svojho čierneho sveta na svetlo," hovorí životom skúšaná žena, ktorá si dni strávené v stacionári veľmi pochvaľuje.
Práve pobyt na mieste, kde sa stretla s ľuďmi s podobným osudom jej určitým spôsobom otvoril oči a pomohol prijať diagnózu.
"Je tu vynikajúci personál a príjemná atmosféra s ostatnými klientmi. Som vďačná, že tu mám stále otvorené dvere," hovorí Martina, ktorá si uvedomuje, že pobyt v stacionári je vždy iba na určitú dobu. Každý pacient bude raz musieť vyjsť z bezpečného priestoru, ktorý si vytvoril.

Napriek tomu ale Košičanka odporúča každému, kto prežíva podobné ťažké chvíle v živote, aby neváhal požiadať o pomoc.
"Je dôležité aby neváhal a nabrali odvahu vyhľadať odbornú psychiatrickú pomoc. Tieto stretnutia môžu človek len dať," hovorí Martina.
Každý úspešný príbeh je motiváciou
V dennom stacionári pracuje aj zdravotná sestra Monika Kožejová, podľa ktorej je každý príbeh úspešného pacienta veľkou motiváciou pre ostatných.
"Osobný kontakt a priama komunikácia kde dostávam spätnú väzbu a tá spätná väzba je príjemná hovorí za všetko," priznáva sestra. Spomína na klientku, ktorá bola na tom veľmi zle a práve pobyt v stacionári jej pomohol aby začala nový život.
"Je úžasné vidieť ako napreduje, zaradila sa do práce, pracuje pre zahraničnú firmu. Keď bola na tom veľmi zle zvažovala odchod do invalidného dôchodku, takže ten posun u nej je obrovský," hovorí s nadšením sestra.
Je vďačná za každého pacienta, ktorému stacionár pomôže vrátiť sa do života. Dokážu tam ľuďom pomôcť s rôznymi poruchami, okrem pacientov s afektívnymi poruchami sa tu nájdu aj pacienti so schizofréniou či inými úzkostnými poruchami.

Denný stacionár by mohol postupne nahrádzať aj hospitalizáciu na psychiatrii, pretože pacienti to vnímajú ako bezpečné domáce prostredie.