KOŠICE. Správca zálohového systému n.o. otvoril na východe Slovenska medzisklad v Novej Polhore (okr. Košice - okolie). V medzisklade s rozlohou 2-tisíc metrov štvorcových plánujú ročne spracúvať približne 5-tisíc ton materiálu.
Otvorený bol k 1. januáru tohto roku. Na tlačovom brífingu k spusteniu nového medziskladu to uviedol generálny riaditeľ Správcu zálohového systému n. o. Marián Áč. Uviedol, že ide o ich najväčší medzisklad na Slovensku.
Slovensko radí medzi špičku v zálohovaní
Zálohový systém na Slovensku funguje dva roky, spustený bol 1. januára 2022.
„Musím povedať, že sme naozaj hrdí na tie výsledky, ktoré sme ako Slovensko dosiahli v rámci zálohovania,“ uviedol Áč s tým, že návratnosť za rok 2023 bola viac ako 90-percentná.
Vďaka tomu sa Slovensko radí medzi špičku v zálohovaní. „Predpokladám, že v priebehu niekoľkých dní, týždňov dosiahneme dvojmiliardovú fľašu, ktorú vyzbierame,“ dodal.
Východný región Slovenska označil Áč za veľmi dôležitý. Správca zálohového systému podľa neho v začiatkoch činnosť hľadal vhodné priestory v jednotlivých regiónoch.
Áč uviedol, že po Slovensku majú viacero medziskladov, kde kompaktujú materiál zvážaný z odberných miest. V súčasnosti majú štyri interné medzisklady, dve externé prekladiská a jeden externý medzisklad.
„Hlavným účelom je, aby sme neprevážali po celom Slovensku nestlačený materiál, čo má veľký vplyv na efektivitu dopravy, či už z hľadiska nákladov, alebo životného prostredia. Čím viac materiálu dokážeme dostať do kamiónov, tím je to ekologickejšie a ekonomickejšie,“ vysvetlil Áč.
Dodal, že pred otvorením predmetného medziskladu na východe Slovenska pôsobili v Širokom. Zdôraznil, že mali s prenajímateľom dobrú spoluprácu, no samotné miesto podľa ich analýz nebolo celkom výhodné.
I preto hľadali počas minulého roka inú lokalitu, dohodnúť sa im podarilo so spoločnosťou P3.
Znížili čakacie doby
„Sme veľmi radi, lebo je to prostredie lepšie a príjemnejšie pre našich zamestnancov, v porovnaní s tým, kde sme pracovali predtým. Samozrejme, je to aj lokalita, ktorá je z pohľadu interných procesov pre Správcu efektívnejšia a aj nákladovo menej náročná,“ uviedol Áč.
„Zlepšenie a zefektívnenie nakládky a vykládky materiálu je pre tento presun medziskladu z obce Široké do Novej Polhory hlavným prínosom. Prísľubom je vďaka veľkým a funkčným priestorom nielen zníženie čakacích dôb pre prepravcov, ale aj celková časová úspora naloženia a vyloženia materiálu, kde vieme obslúžiť viac áut prepravujúce materiál. Veľké vnútorné skladové priestory zamedzujú negatívnym vplyvom poveternostných podmienok,“ vymenoval výhody presunu medziskladu prevádzkový riaditeľ Správcu zálohového systému František Mažerik.
Na východe Slovenska podľa Áča obhospodarujú približne 900 odberných miest, z nich zvážajú do predmetného medziskladu vyzbierané obaly z viac než 700 miest.
V rámci Košického a Prešovského kraja sa za minulý rok vyzbieralo celkovo asi 270 miliónov obalov. V týchto krajoch sa celkovo vyzbiera asi 26 percent z objemu vyzbieraných obalových materiálov.
„Je preto pre nás dôležité pokrývať potreby tejto oblasti. Vďaka tomuto strategickému presunu medziskladu predpokladáme úsporu viac ako 300 000 km ročne, čím sa snažíme aj o zníženie produkovaných emisií,“ vraví Áč.
Podstatná bola aj strategická poloha neďaleko diaľnice
Výkonný riaditeľ spoločnosti P3 v Českej republike a na Slovensku Peter Jánoši uviedol, že ich teší, že spoluprácu, ktorú nadviazali minulý rok v Žiline v ich parku v Strečne sa podarilo rozšíriť o sklad v parku P3 Košice.
„Rozšírenie spolupráce so Správcom zálohového systému do ďalšieho P3 parku je pre nás dôkazom, že ponúkame kvalitné služby, priestory a v biznise sme spoľahlivým partnerom. P3 stavia moderné priemyselné nehnuteľnosti v najvyššej kvalite a v strategicky zaujímavých lokalitách. Dobrá poloha parku P3 Košice umožňuje Správcovi zálohových systémov efektívne pokryť širokú sieť zberných miest na východe Slovenska,“ vyjadril sa.
Poukázal na to, že Novú Polhoru si vybrali pre jej strategickú polohu v blízkosti diaľnice, vďaka čomu je veľmi výhodná pre klientov.
Poznamenal, že Slovensko považujú za perspektívne z hľadiska logistiky a prenájmu logistických a priemyselných nehnuteľností, i preto dúfa, že v dohľadnom čase predstavia nové projekty aj v regióne východného Slovenka.
Zastupujú vyše tritisíc obchodných prevádzok
Starosta Novej Polhory František Kubizniak zdôraznil ekologický aspekt zálohovania a jeho prospešnosť pre životné prostredie.
„Teší ma, že ako starosta obce Nová Polhora môžem byť súčasťou podpory myšlienky cirkulárnej ekonomiky, ktorá je budúcnosťou aj pre odpadové hospodárstvo samospráv a na základe ktorej princípov funguje zálohový systém pre nápojové obaly,“ dodal Kubizniak.
Správca zálohového systému je nezisková organizácia, vytvorená konzorciom štyroch subjektov, a to Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, Slovenskej aliancie moderného obchodu a Zväzu obchodu SR.
Tieto subjekty zastupujú povinné osoby zo zákona o zálohovaní, ide o výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva, a tiež zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu. Členovia daných subjektov zastupujú vyše 3-tisíc obchodných prevádzok a uvádzajú na trh temer 80 percent všetkých zálohovaných obalov.