PREŠOV. Keď pred rokom prvýkrát otvárali dvere na Kreate klube v Prešove na Jarkovej ulici, snahou bolo vytvoriť priestor, kde sa každý bude cítiť vítaný a prijatý. Vízia sa podarila.
Po roku klub bilancuje: Poskytli sme takmer sedemtisíc intervencií.
Mať miesto pomoci i prijatia
Kreate klub sa sformoval ako priestor, ktorý chcel prinášať rôzne podujatia, akcie komunitného rázu i formy tvorivých dielní. Na pozadí toho všetkého je však hlavná snaha vytvoriť miesto, kam môže prísť každý. A nájde tu odbornú psychologickú pomoc, ktorá je profesionálna, bezplatná a anonymná.

To, že toto bolo potrebné a akútne, dokazuje spätná väzba.
„Z reakcií vyplýva, že sa nám za ten rok existencie podarilo vytvoriť bezpečné miesto, kde môžu nájsť vypočutie, kde je stále niekto, koho skutočne zaujíma, ako sa majú, čo ich teší, ale i trápi. Niekto, kto ich povzbudí v hľadaní pomoci, pomáha im objavovať samých seba, svoje supersily a fandí im na ceste za zmenou,“ vysvetľuje Lenka Kvašňaková, vedúca prešovského centra krízovej intervencie – Káčko, ktorého je klub súčasťou.
Čísla sú jasné: Pomoc je využívaná
Možnosti trávenia času v prešovskom Kreate klube sú rôznorodé.
„Kreate klub sa stal miestom, kde sa všetci cítia prijatí. Psychologická práca sa tu totiž odohráva v bezpečnom a atraktívnom prostredí, či už pri kalčete, hraní počítačových hier, počas workshopov alebo pri tvorení na hrnčiarskom kruhu,“ objasňuje riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.

„Mladí ľudia sa tu rozvíjajú a prostredníctvom vlastnej kreativity objavujú možnosti ako nájsť a získať to, čo im chýba a čo potrebujú.“
Tieto všetky potreby a momenty podanej pomocnej ruky dokazujú čísla štatistík.
„Za rok 2023 sa prostredníctvom psychológov a psychologičiek v Kreate klube poskytlo dokopy 6817 pomáhajúcich a krízových intervencií,“ informovala Frederika Házeová z mediálnej sekcie OZ IPečko.
Problémy rôzneho rázu
V rámci nich bola široká paleta riešených problémov. Prevládali pocity smútky, strata zmyslu života, sebapoškodzovanie, myšlienky na ukončenie života, chýbajúci počet bezpečia aj ťažkosti s prijatím transrodovosti. Toto sa objavovalo najmä vo vekovej kategórii ľudí do 30 rokov.

Aj vo vyššej vekovej kategórii boli problémy obdobné.
„Dospelých ľudí nad 30 rokov v Prešovskom kraji najviac trápili deti po pokusoch o ukončenie života, pocity osamelosti v ťažkostiach, sebapoškodzovanie ich detí či LGBTI+ témy u detí. Objavovali sa aj nedostatok odbornej pomoci či sociálnej opory,“ konštatujú v prešovskom Kreate klube, ktorý má za sebou prvý rok aktívneho pôsobenia.