Divadlo Alexandra Duchnoviča uvedie inscenáciu Čakanie na Godota

Divadlo prinesie premiéru v piatok (16. 2.).

Čakanie na Godota.Čakanie na Godota. (Zdroj: archív Divadla Alexandra Duchnoviča)

PREŠOV. Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uvedie v piatok (16. 2.) premiéru inscenácie Čakanie na Godota od Samuela Becketta. Hosťujúcim režisérom hry je Rastislav Ballek, ktorý na javisku DAD v rokoch 2001 až 2008 režíroval dovedna osem predstavení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vrátil som sa, tento súbor poznám, a tak vo vzťahu k nemu panuje u mňa mierny sentiment," poznamenal.

Riaditeľ DAD Marián Marko doplnil, že s Ballekom chceli už aj skôr spolupracovať.

"Hľadali sme možnosti a podarilo sa nájsť voľné okno v režisérovom kalendári. Zvykáme si na to, že je ťažké odchytiť dobrých režisérov," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Autorské práva boli finančne zvládnuteľné

"Beckettova hra je výbornou príležitosťou ilustrovať spomínaný vzťah medzi hercom a postavou na príklade Vasiľa Rusiňáka a Jozefa Tkáča. Táto súvislosť tu existuje, preto podľa mňa pôjde o neobyčajnú inscenáciu, neobyčajné okolnosti jej vzniku," povedal Ballek.

Súvisiaci článok Oprava prešovskej krajskej knižnice vyjde drahšie. Sumu navyšuje aj nález vzácnych fresiek Čítajte 

Text pôvodiny vyšiel v roku 1952 pod názvom En attendant Godot a jej autor, írsky spisovateľ Samuel Beckett (1906 - 1989), sa stal laureátom Nobelovej ceny za literatúru za rok 1969. Marko k tomu dodal, že autorské práva neboli pre DAD také drahé, aby sa nedali finančne zvládnuť.

Vasiľ Rusiňák stvárni postavu Vladimíra a Jozef Tkáč Estragona. Ďalšími účinkujúcimi v inscenácii sú Jozef Pantlikáš, Jevgenij Libezňuk a Zdenka Kvasková. Scéna a kostýmy sú dielom hosťujúcej Kataríny Holkovej.

SkryťVypnúť reklamu

Kulisy prenosné pre každé prostredie

"Poprosil som ju, aby kulisy boli tak urobené, aby sa zmestili do každého prostredia, v ktorom na zájazdoch hráme," poznamenal Marko s tým, aby mohli hrať v jeho rodnej obci Palota v okrese Medzilaborce i vo Viedni.

Inscenácia je prvou premiérou DAD v kalendárnom roku 2024. Autorom prekladu do rusínčiny je Valerij Kupka za asistencie Eleny Flaškovej. Hra je v 78. sezóne, vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove, v poradí 397. premiérou.

Na jej realizáciu DAD dostalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR od komisie pre rusínsku kultúru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 258
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 920
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 698
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 874
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 465
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 250
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Líščí obyvatelia sa budú sťahovať nižšie.


Reštauračné vozne ZSSK prichádzajú s novým sezónnym menu.


Niektoré hry rozosmejú deti, iné zabavia dospelých – ale čo ak existujú také, ktoré dokážu spojiť celé generácie?


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu