Hazard sa opäť dobýja do Prešova. Lobisti ho chcú, proti nie sú i niektorí poslanci

Naposledy ho zo zastupiteľstva stiahol predkladateľ.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PREŠOV. Chce Prešov hazard alebo nie? Na túto otázku budú opäť hľadať odpoveď prešovskí mestskí poslanci. Momentálne je hazard celom území mesta zakázaný. To sa ale môže zmeniť.

Téma sa vracia na stoly po tom, ako radnicu oslovili lobisti z Bratislavy. Tí vymenúvajú dôvody, prečo by malo krajské mesto svoje rozhodnutie prehodnotiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mestskej rade sa pozdávajú, návrh na uvoľnenie pravidiel tak teraz posiela mestskému zastupiteľstvu. Táto iniciatíva sa nepáči exprimátorke, za pôsobenia ktorej hazard v meste zrušili.

SkryťVypnúť reklamu

Otázne je, či sa tentoraz podarí nájsť spoločnú reč jeho prívržencom a mestským poslancom, alebo ostane Prešov i naďalej mestom bez hazardu.

Čo predchádzalo zrušeniu hazardu

Celkovo 26 herní a jedno kasíno fungovali v Prešove začiatkom roka 2021. A práve vtedy prešovskí mestskí poslanci prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktorým hazard na území mesta zakázali.

Súvisiaci článok Ostala bez bývania, peňazí, s chorou dcérou. Nepoddala sa, dnes žije nanovo Čítajte 

Nepresvedčil ich ani fakt, že výnos vďaka poplatkom bol v tom čase na úrovni 487 tisíc eur, ktoré plnili mestskú kasu.

„Pre herne, ktorým sa končila platnosť koncom roka, sme nové licencie nedávali,“ vysvetľovala v tom čase rokovania vtedajšia primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V obehu bola vtedy aj petícia Zastavme hazard, kde vyjadrilo svoju podporu podpismi viac ako 17-tisíc obyvateľov mesta. Mala efekt, hazard v Prešove skončil.

SkryťVypnúť reklamu

Naposledy návrh z rokovania stiahli

Tému oprášili počas minuloročnej jesene. V októbri v roku 2023 sa myšlienka vrátiť hazard nazad do Prešova dostala medzi návrhy všeobecne záväzných nariadení (VZN). Predkladateľom bol prešovský mestský poslanec Rudolf Dupkala.

V rámci nového VZN chcel regulovať hazard tak, aby nebol zakázaný plošne a aby mesto „dokázalo mať pod prísnou kontrolou prevádzky hazardných hier“.

Súvisiaci článok Nežili sme v bubline. Na pestrosť našich krojov už kedysi vplývala multikultúrnosť Čítajte 


Nové VZN tiež počítalo aj s finančnou otázkou, príjem do mestskej kasy vďaka prevádzkovaniu hazardných hier mal byť na úrovni od 400-tisíc eur ročne.

A predkladateľ tiež operoval s tým, že takto postavené VZN zabráni nelegálnym herniam a vzniku čierneho trhu. Keď však prišlo na samotnú otázku schvaľovania VZN, neprešlo ani len do programu, Dupkala ho stiahol.

SkryťVypnúť reklamu

„Trinásť rokov sedím v tejto miestnosti a za trinásť rokov som ani raz nepredložil návrh, interpeláciu či návrh na uznesenie, ktorý by poškodil mesto alebo obyvateľov tohto mesta,“ vysvetľoval vtedy na mestskom zastupiteľstva Dupkala svoje rozhodnutie ešte pri bode schvaľovania návrhu programu rokovania.

Urobil tak i na základe sledovania sociálnych sietí, kde vnímal že emócie prevládali nad raciom.

Sebakriticky konštatoval, že asi danú problematiku nedostatočne odkomunikoval. To, o čom čítal na sociálnych sieťach, vnímal ako „bludy“ a nepriamo naznačil, že pravdepodobne nepôjde o jeho poslednú iniciatívu v tejto veci.

Exprimátorka sa ozvala vtedy i teraz

V čase, keď hazard v Prešove zanikal, stála na čele mesta Andrea Turčanová. Keď sa na jeseň objavila iniciatíva zrušiť platné VZN, reagovala opäť.

„Naše mesto dalo jasne najavo svoj postoj – sme proti hazardu a jeho podpore. Hazard zničil a ničí život celým rodinám, nielen jednotlivcom, ktorí prepadnú tejto nelátkovej závislosti. Aj prevádzkovatelia či zamestnanci týchto zariadení mali dostatok času pripraviť sa na zmeny postupne.

Súvisiaci článok Žiadajú dôležitú spojnicu s R4, spísali petíciu, ministerstvo to vidí inak Čítajte 

Som rozhorčená, ako zavádzajúco predložený poslanecký návrh zľahčuje občiansky, sociálny, morálny, ako aj ekonomický pohľad na hazard,“ kritizovala v októbri minulého roka Andrea Turčanová (KDH), bývalá primátorka Prešova a súčasná poslankyňa v parlamente. Keď sa po štyroch mesiacoch téma opakuje, kladie obdobné otázky.

„Pýtam sa, koľko času plánuje ešte mesto venovať téme hazardu? Bude snáď na programe každý mesiac? Prešovčania dali svoju vôľu jasne najavo. Pred troma rokmi podpísalo petíciu požadujúcu zákaz prevádzkovania hazardných hier na území mesta 17 357 obyvateľov. Len v októbri minulého roku podpísalo ďalšiu online petíciu viac ako 6 000 signatárov“, pripomína Andrea Turčanová.

Na vedenie Prešova sa obrátili zástancovia hazardu

Kým na jednej strane je kritika, na strane druhej je podpora.

Pred pár dňami bol na prešovský mestský úrad doručený list, ktorého odosielateľom je Asociácia zábavy a hier so sídlom v Bratislave.

Predmetom je žiadosť o zrušenie aktuálne platného VZN v Prešove ohľadom umiestnenia herní a kasín na území mesta. Asociácia v liste poukazuje na fakt, že zmenila sa aj spoločnosť, aj podmienky, za akých bolo terajšie VZN prijímané. Jeho efektivitu nevnímajú ako dostatočnú.

„Ako sa ukázalo aj pri iných prípadoch zo zahraničia, zákazové VZN sú len populistickým nástrojom, ktorý však nevytvorí v žiadnom prípade efektívny rámec ochrany najzraniteľnejších sociálnych skupín, s ktorými je rizikové hranie spojené,“ apeluje Asociácia.

Súvisiaci článok Radikalizácia detí je vážny problém, väčšina škôl na psychológov nemá peniaze Čítajte 

Práve fungovanie a existencia registra vylúčených osôb by podľa nej mala byť nástrojom na to, aby sa našiel kompromis pri možnosti vrátenia hazardu do Prešova.

Asociácia okrem iného upozorňuje, že ak sa hazard vylúči z mesta, dostane sa do okrajových miest. V tomto prípade napríklad do priľahlých obcí.

„Podľa našich informácií obec Haniska vydala súhlasné stanoviská k umiestneniu dvoch kasín. Radi by sme upozornili, že kasína nie sú limitované počtom automatov, ktoré môžu byť v prevádzkach umiestnené, a teda nie je žiaden problém pre ich vlastníkov nahradiť chýbajúce výherné prístroje a videolotérie z mesta Prešov práve na územie obce Haniska, čím zabezpečí rovnakú dostupnosť hazardných hier pre obyvateľov mesta Prešov, avšak nulový príjem do jeho kasy z odvodov. Profitovať z týchto prevádzok bude obec Haniska,“ upozorňujú lobisti.

Tiež pripomínajú fakt, že zákaz hazardu vytvára priestor na prevádzkovanie ilegálnych prístrojov a prevádzok.

„Je potrebné konštatovať, že trend prevádzok herní má už dlhšiu dobu v rámci celého územia Slovenskej republiky výrazný klesajúci charakter,“ konštatujú v žiadosti.

„Obraciame sa preto na vás so žiadosťou o prehodnotenie prijatého VZN, nakoľko v dnešnej dobe už neprináša želateľný efekt,“ apeluje Asociácia zábavy a hier v zastúpení jej prezidentky Jany Kelementovej.

Návrh sa dostal pred Mestskú radu

V súčasnosti platné všeobecne záväzné nariadenie ustanovujúce zákaz prevádzkovania hazardných hier na území mesta Prešov prijali mestskí poslanci 27. januára 2021. Na jeho základe následne licencie prevádzkovateľom prestali byť vydávané či obnovované a posledná prevádzka v meste má byť zatvorená 27. augusta 2024.

Návrh nového VZN, ktorý aktuálne na radnici pripravili, ruší spomínané VZN z roku 2021 a upravuje možnosti hazardu.

Súvisiaci článok Cenu stavebných prác v novej prešovskej knižnici navyšujú aj vzácne fresky Čítajte 

Stanovuje nové pravidlá, na základe ktorých umožňuje prevádzkovať hazardné hry v kasínach. Tieto kasína sa môžu nachádzať v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby a budovách pre kultúru a verejnú zábavu.

Mestská rada tento návrh VZN mestskému zastupiteľstvu odporúča schváliť.

Kladné stanovisko a návrh na schválenie pre zastupiteľstvo dala aj Komisia MsZ mesta Prešov pre financie, rozpočet a správu mestských organizácií a obchodných spoločností na čele s jej predsedom Martinom Ďurišinom.

Prešovské mestské zastupiteľstvo bude najbližšie zasadať 21. februára 2024.

Andrea Turčanová

Súvisiace témy: František Oľha
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 375
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 067
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 092
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 906
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 506
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Jubilejný ročník Žampa Cap-u prináša viaceré novinky.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu