ČERVENÝ KLÁŠTOR. Múzeum Červený Kláštor na Zamagurí ostáva až do konca marca zatvorené, finalizujú tam rekonštrukčné práce v interiéri a exteriéri kartuziánskeho kláštora.
V jeho priestoroch vybudovali pivovar, novú múzejnú expozíciu, sprevádzkujú aj Cypriánovú manufaktúru a kláštornú školu.
Novinky predstavia návštevníkom už v tejto letnej turistickej sezóne. Ide o súčasť projektu za viac ako dva milióny eur. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ múzea Milan Gacík, spomínané prevádzky postupne dokončujú, v decembri v pivovare skúšobne začali variť pivo.
Pomohli granty, obnovujú s ich pomocou dva objekty
Projekt s názvom „Červený Kláštor – znovuzrodený“ odštartoval v roku 2021, ukončený má byť v apríli.
Múzeum Červený Kláštor naň získalo financie prostredníctvom Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska vo výške takmer 1,9 milióna eur, spolufinancovaný je z prostriedkov štátneho rozpočtu vo výške 281-tisíc eur.

Obnova sa týka dvoch objektov kláštorného areálu.
Cieľom je oživiť pôvodné dôležité funkcie kláštora, či aktivity, ktorým sa mnísi v minulosti venovali. Obnova manufaktúry či lekárne odkazuje na jedného z najznámejších rehoľníkov tamojšieho kláštora, frátra Cypriána.
Pivovar takmer hotový. Pracujú na ďalších prevádzkach
V nej sa budú spracúvať bylinky z kláštornej záhrady. Pribudnú aj výchovno vzdelávacie aktivity určené deťom v kláštornej škole, upravený priestor pre návštevníkov pre hlbšiu a dlhšiu meditáciu v izbách pôvodne určených pre mníchov a spomínaný pivovar.
„Prevádzka pivovaru je už takmer hotová, pracujeme ešte na ďalších, Cypriánovej manufaktúre a medovinárni, kláštornej škole, priestoroch na ubytovanie, a podobne. Do konca marca chceme dať základné veci do poriadku, nasledovať bude upratovanie,“ ozrejmil Gacík.
Otvorenie prevádzok je naplánované na 27. apríla, a to v rámci otvorenia turistickej sezóny na Zamagurí a Dňa otvorených dverí kláštora.

Podľa riaditeľa múzea pôjde o prvé zo série podujatí v takzvanom Cypriánovom roku, ktoré sa uskutočnia postupne až do septembra.
V tomto roku totiž uplynie 300 rokov od narodenia tohto rehoľníka, kamaldulského mnícha, a na budúci rok zase 250 rokov od jeho úmrtia.
V rámci projektu pribudla vlani v múzeu aj nová expozícia. Pozostáva z troch častí. Približuje dejiny Červeného Kláštora, mníšske rády na Slovensku a dejiny pamiatkovej starostlivosti na Slovensku.
Medzi najznámejšími pamiatkami na Slovensku
História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okr. Kežmarok) siaha do 14. storočia.
Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR.
Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966. V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne.
Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.