LEVOČA. Po dve bývajú na izbe, kde nemajú ani potrebný priestor z hľadiska rozmerov. Zakazujú sa im holiť, večere mávajú skôr, ostávajú hladné.
Psychológa niekoľko mesiacov nemali k dispozícii a plány pre ubytované dievčatá boli viac všeobecné ako individuálne. A riadili sa aj smernicami z roku 1977.
I takúto realitu našla neohlásená kontrola v Reedukačnom centre v Levoči, jedinom v Prešovskom kraji.
Zo Spišského Hrhova do Levoče
Jediné reedukačné centrum v Prešovskom kraji sa nachádza v Levoči. Presťahovali ho sem z neďalekého Spišského Hrhova po tom, čo náhradné priestory pre zariadenie našli v okresnom meste.
V budove sa Námestí Štefana Kluberta sa tak aktuálne Reedukačné centrum Levoča delí o priestory so Spojenou školou internátnou.

Aj sem prišla Generálna prokuratúra v roku 2023, keď vykonala neohlásené kontroly v trinástich reedukačných centrách po celom Slovensku, Levoču nevynímajúc.
Týkali sa komplexnej vizuálnej prehliadky vnútorných priestorov zariadenia, prebehli počas nich rozhovory s deťmi bez prítomnosti zamestnancov zariadenia.
Kontrola si prezrela i osobné spisy detí a dokumenty o ich starostlivosti.
V čase kontroly bolo podľa zverejnenej správy generálnej prokuratúry v Reedukačnom zariadení v Levoči 28 dievčat, o ktoré sa staralo 33 zamestnancov.
Individuálny reedukačný program
Reedukačné centrá (RC) majú v rámci svojej činnosti vypracúvať pre deti individuálne reedukačné programy. Previerky konštatovali, že v mnohých prípadoch sú bez výpovednej hodnoty, chýbajú im stanovené sledované ciele a neprihliadajú na individualitu dieťaťa.
Neohlásená kontrola v roku 2023 v Reedukačnom centre Levoča odhalila, že v zariadení už niekoľko mesiacov nepracuje psychológ. A individuálne reedukačné programy viedli nedostatočne.
Ako ciele práce s deťmi uvádzali všeobecné spojenia „budovať kladný vzťah k práci“, „vytvoriť pozitívny vzťah k plneniu povinností“, „snažiť sa o prikláňanie k lepším žiačkám“.

Zistili tu tiež, že úpravu individuálnych reedukačných programov urobili „plošne“ vo februári 2023 a následne v máji 2023. To je ale v rozpore so zákonom.
Podľa neho má byť „prvý“ program pre dieťa vypracovaný po mesiaci jeho pobytu v zariadení. Následne ho majú vyhodnotiť a upravovať raz za štvrťrok. Toto Levoča nedodržala, keďže deti prichádzajú do zariadenia v rôznom čase počas celého roka.
„Nie je logicky možné, aby v prípade dodržiavania lehôt na vypracovanie a následne úpravu individuálneho reedukačného programu úprava individuálnych reedukačných programov bola u všetkých dievčat realizovaná vždy len v mesiaci február, máj, október,“ konštatuje Generálna prokurátora.
Zastáva názor, že ide o úpravu a vyhodnocovanie programov na výlučne formálnej báze.
Izby menšie ako by mali byť
Problém zistili pri kontrole izieb, ktoré sú v rámci ubytovacích buniek. Ich výmera nie je dostatočná. Jedna ubytovaná osoba v špeciálnom výchovnom zariadení má mať k dispozícii základnú výmeru izby šesť metrov štvorcových.

V levočskom zariadení bývajú dve dievčatá na izbe, kde nie je plocha ani desať metrov štvorcových.
Podľa správy Generálnej prokuratúry riaditeľ konštatoval, že do plochy izby zarátavajú aj spoločnú predsieň. Kontrole tiež predložil rozhodnutie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade z roku 2020, ktorý súhlasil s týmito priestormi pre potreby reedukačného centra. Zákonná požiadavka metráže tu ale dodržaná nie je.
Šatné listy z roku 1977
Ďalšie problémy sa v Levoči objavili pri otázke osobného vybavenia, ktoré dieťaťu poskytujú zaevidované na osobnej karte dieťaťa. Tie majú evidovať ošatenie, obuv aj hygienické potreby odovzdané dieťaťu, čo upravuje vyhláška z roku 2008. V Levoči však v tomto smere v dobe zaostali.
Aktuálny Školský poriadok tu podľa správy Generálnej prokuratúry uvádza, že „Rozsah osobného vybavenie detí určujú smernice MŠ SSR z 15.11.1977“.
Zariadenie teda smernice z čias socializmu neaktualizovalo. Zrušili ich pritom ešte v roku 1987, teda pred vyše 35 rokmi.
Bez dôvodu v izolácii
Nástup detí do levočského zariadenia podľa zistení kontroly nie je vždy podľa „kostolného poriadku“.
Zistilo sa, že deti po príchode izolujú na niekoľko dní v uzamknutom priestore, a to bez zákonného dôvodu. Generálna prokuratúra to hodnotí ako „nehumánne zaobchádzanie“.

Z rozhovorov vysvitlo, že deti túto úplnú izoláciu bez kontaktu s inou osobou psychicky nezvládajú a urobia všetko pre to, aby sa dostali von.
„V RC Levoča z rozhovorov s dievčatami vyplynulo, že len aby sa dostali z izolačky, podpíšu zdravotnej sestre súhlas s ostrihaním,“ konštatuje správa z kontroly.
Menej práv ako pri väznených
Ďalším nepríjemným zistením kontroly bol fakt, že viacero zariadení neumožňuje deťom ísť von. Čas trávia len v interiéri.
„Pobyt „vonku“ mimo vnútorných priestorov zariadenia nebol v niektoré týždne vôbec umožnený ani dievčatám umiestneným v RC Levoča. Pri previerkach bolo zistené, že to, či sa deti dostanú v priebehu dňa von na čerstvý vzduch, je vlastne závislé od „ochoty“ konkrétnych vychovávateľov,“ konštatuje správa prokurátorky.
Zákon pritom deťom garantuje pobyt na čerstvom vzduchu minimálne jednu hodinu. Ani to však nie je samozrejmosťou.

„V kontexte týchto zistení možno len zdôrazniť, že odsúdeným vo výkone trestu zákon garantuje právo zúčastniť sa denne na vychádzke v určenom otvorenom priestore ústavu v trvaní najmenej jednej hodiny,“ uvádzajú zistenia kontroly.
„Skutočnosť, že maloletým deťom v reedukačných centrách nie sú poskytované práva ani len v takom rozsahu ako odsúdeným vo výkone trestu odňatia slobody, hodnotí generálna prokuratúra ako alarmujúce porušovanie práv detí,“ konštatuje správa smutné zistenia.
Zdravotné problémy, ktoré si nezaslúžili pozornosť
V rámci previerok odhalili porušovanie práv detí i pri otázke zabezpečenia zdravotnej starostlivosti a hygieny. Deti sa niekde sťažovali na údajné zanedbávanie zdravotnej starostlivosti. Ich zdravotné problémy kompetentní zľahčovali.
Príkladom je prípad maloletej Kristíny K. z Reedukačného centra Levoča. Tá mala v čase previerky už druhý týždeň trvajúce zdravotné problémy. Keď prokurátorka zisťovala, či o tom zdravotná sestra vie, dievča to potvrdilo.
„Pri rozhovore so zdravotnou sestrou bolo zistené, že zdravotná sestra má o zdravotnom probléme maloletej Kristíny vedomosť a tento bagatelizuje. Zdravotná sestra počas rozhovoru s prokurátorkou generálnej prokuratúry výslovne uviedla, že „to je len nejaká cysta“ a „či má riešiť každú hrčku návštevou lekára“.“
Prípad Kristíny a úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti riešila kontrola priamo na mieste s riaditeľom.
Príchod sprevádzaný s ostrihaním vlasov
V RC Levoča kontrola tiež zistila, že pri sedení detí so psychiatričkou je stále prítomná zdravotná sestra. Dievčatá zhodne prezradili, že psychiatričke namiesto nich odpovedá na otázky ona.
Aj tento nedostatok súkromia považuje generálna prokuratúra „za zásah do práv umiestnených detí.“

Taktiež v Levoči zistili, že „deti sa po príchode do zariadenia musia podrobiť ostrihaniu vlasov. Označené zariadenia strihanie detí odôvodňovali tým, že deti prichádzajú do zariadenia so všami“.
Z rozhovorov vyplynul fakt, že deti sa potom cítili „menejcenne a ostrihanie vnímali ako trest, ktorý dostali hneď pri príchode do zariadenia“.
Kontrola odhalila tiež zákaz úkonov bežnej hygieny. V prípade dievčat v levočskom zariadení bolo zakázané holenie. Riaditeľ zákaz obhajoval možnými sebapoškodzovacími pokusmi. Aktuálne ale dievčatá s takýmito pokusmi v zariadení podľa slov vedenia nemali.
S prítomným hladom
Dievčatá z reedukačného centra tiež opisovali, že bývajú hladné.
„V RC Levoča umiestnené dievčatá uvádzali, že vzhľadom na to, že sú hladné stále, z vreckového si nekupujú sladkosti, ale kilogram kryštálového cukru, ktorého zjedia málo, ale vydrží im dlhšie.“

Taktiež uvádzali, že večeru dostávajú hlavne v piatok a sobotu pomerne skoro a keďže vtedy smú ísť spať neskôr, ostávajú hladné. A potvrdili sa aj prípady, že jedlo uvedené v jedálnom lístku nebolo tým, ktoré následne dostali na tanier.
Riaditeľ sa odvolal na ministerstvo, to bolo oficiálne
Do Reedukačného zariadenia Levoča sme sa chceli ísť pozrieť osobne, vopred ohlásene. S riaditeľom sme komunikovali skrz elektronickú poštu. Na snahu o osobnú návštevu nereagoval, odvolal nás na vyššie orgány.
„Všetky informácie o problematike reedukačných centier momentálne poskytuje komunikačný úrad ministerstva školstva SR. Môžete sa obrátiť na tento úrad, kde vám ochotne poskytnú potrebné informácie,“ odpovedal riaditeľ Reedukačného centra Levoča Marek Mikula.
Ďalšie konkrétne otázky sme smerovali na ministerstvo školstva.
Ich reakcia prišla v oficiálnom stanovisku, bez konkrétnych odpovedí na položené otázky.

Potvrdili, že na pôde ministerstva sa konalo pracovné stretnutie. Prítomní na ňom boli zástupcovia rezortu, riaditelia regionálnych úradov školskej správy i zástupcovia jednotlivých reedukačných centier.
„Bola vytvorená širšia medzirezortná pracovná skupina a budeme robiť detailný audit. Cieľom stretnutí je snaha o komplexné nahliadnutie do problematiky a návrh riešenia situácie. Napriek tomu, že ide o prierezovú tému viacerých rezortov a aktérov, bezpochyby každému z nás ide hlavne o deti a o kvalitu ich života,“ uvádzajú v odpovedi z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva SR.
Návrh riešenia má dostať Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zo strany ministra školstva do konca apríla 2024.
Súčasťou reakcie bolo i konštatovanie na margo detí. „Tie musia byť stredobodom našej pozornosti. Spoločne musíme zabezpečiť, aby mali čo najlepšie šance na zaradenie do spoločnosti.“
Konkrétnejšie odpovede na situáciu v predmetnom zariadení na Spiši sme nedostali.