Nové miesta na parkovanie v Tatrách nebudú: Nechceme betónovať, lebo niekto je pohodlný

V centre nezaparkuje ani bicykel.

Aktuálny stav parkovania vo Vysokých Tatrách.Aktuálny stav parkovania vo Vysokých Tatrách. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

VYSOKÉ TATRY. Je jedenásť hodín dopoludnia a väčšina parkovísk uprostred Tatier je beznádejne plná. Len jedno záchytné mimo centra je absolútne prázdne. Parkuje tam jedine socha slona.

„Ľudia by najradšej zaparkovali pod vlekom,“ konštatuje primátor mesta Vysoké Tatry. A keďže nemôžu tam, využijú potom prvé voľné miesto. A to aj bez ohľadu na cenu parkovného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tatry majú svoje zlaté týždne. Zaparkovať v centre, je nemožné

Majitelia a prevádzkari služieb vo Vysokých Tatrách sa môžu tešiť. Tohtoročná sezóna sa zatiaľ vyvíja veľmi dobre, návštevnosť dosiaľ prekonala čísla z minulej zimy.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na východe po štyroch mesiacoch opäť cítili zemetrasenie Čítajte 

„Obsadenosť hotelov v aktuálnom týždni (19. 2. – 25. 2., pozn. red.) presahuje 90 percent, na ďalšie dva prázdninové týždne máme zatiaľ rezervácie na úrovni 70 - 80 percent,“ informoval o aktuálnych číslach Marián Galajda, hovorca spoločnosti Tatry Mountain Resort, ktorá prevádzkuje tatranské strediská.

Pre naše veľhory je toto obdobie popri vianočných prázdninách jedným z top v rámci sezóny. Prejavilo sa to aj v obsadenosti parkovísk.

Vysoké Tatry sme navštívili počas štvrtého dňa jarných prázdnin, ktoré si aktuálne vychutnávajú žiaci zo stredného Slovenska.

V dopoludňajších hodinách bolo zaparkovanie v centre Starého Smokovca nemožné. Parkoviská 1 a 2 boli beznádejne plné. Autá sa už pri vstupe do areálu otáčali.

„Parkovisko je obsadené,“ hlásila tabuľa v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme sa ním prešli, ŠPZ nám potvrdili skutočnosť, že momentálne prázdninuje stred Slovenska. Objavila sa Banská Bystrica, Lučenec, Žilina, Čadca, Námestovo, Liptovský Mikuláš. A potom nové ŠPZ, už neidentifikovateľné podľa lokality.

Značné zastúpenie mali aj poľskí turisti. Na cestách sme stretli aj dve autá s ŠPZ talianskou a nemeckou. Pri parkoviskách číslo 3 a číslo 4 boli voľné už len posledné miesta.

Primátor: Ani obchody nerozširujú parkoviská počas zlatých týždňov

Zisťovali sme, vzhľadom na tento parkovací nápor, či Tatry zvládajú takýto nápor.

Majú týchto potrebných parkovacích miest dostatok? Podľa primátora áno.

„V normálny bežný deň je parkovacích miest dosť. A my máme zlaté týždne tak, ako majú zlaté týždne niekde pri supermarketoch. A ani oni kvôli jednému týždňu v roku nestavajú parkoviská,“ skonštatoval Jozef Štefaňák, primátor mesta Vysoké Tatry.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Už ste jedli? Poďakujte sa poľnohospodárom, odkázali z protestu v Sabinove Čítajte 

Aj u nich majú v rámci roka dni, kedy je špička. Napomáha tomu i samotné počasie.

„Nikde dole nie je sneh, tak sa všetci ženú za snehom do vyšších nadmorských výšok a prichádzajú preto k nám. Niekde zo sto kilometrov vidia, že na Tatrách je sneh a chcú si prísť užiť. A ťažko im vysvetlíte, že sa ťažko hocikde len tak zaparkuje. V bežný deň sezóny nie je problém s parkovaním,“ skonštatoval primátor.

Podľa neho parkovacie plochy počas bežných dní postačujú a je ich dostatok. Prázdninové týždne sú nárazové okolnosti.

Parkovať? Najlepšie by bolo pod vlekom

Fakt, ktorý sme postrehli na parkoviskách, nám primátor jednoznačne potvrdil. Čím bližšie k centru, tým zaparkovanie nemožnejšie.

„Ľudia si musia uvedomiť, že keď prídu trošku neskôr, môžu krúžiť okolo tých parkovísk, pod vlekom, ale tie sú beznádejne obsadené. Musia preto strpieť istý diskomfort a prísť z väčšej vzdialenosti. Na to im ponúkame ski busy, ktoré ich vyvezú až k vlekom,“ konštatuje primátor.

Súvisiaci článok Sme hladné, tak si kúpime kilo cukru. To vydrží dlhšie, opisovali život v levočskom reedukačnom centre Čítajte 

V tomto prípade upriamuje pozornosť práve na možnosť využitia ski busov, ktoré návštevníkom poskytujú. „Urobili sme viacero liniek, ľudia ich využívajú.“

A bol by rád, keby tomu tak bolo ešte vo väčšej miere. Lebo i tu je badateľná pohodlnosť a komfort.

„Ľudia by parkovali najradšej pod vlekom. Ale aj tu platí, že kto prvý príde, ten prvý melie. Ako pri supermarkete - keď prídete prvý, tak parkujete pred bránou. Tí, čo prídu neskôr, majú smolu. Rovnako aj pri lyžovačke. Možno si treba večer odoprieť to jedno pivko a privstať si, aby som tu bol medzi prvými. Nemôžem spať do desiatej a potom čakať, že budem mať parkovacie miesto,“ zamýšľa sa primátor na margo lyžiarov a turistov.

Sily spojili kraj a samospráva

V júli minulého roka prešovská župa spustila a promovala spoluprácu s mestom Vysoké Tatry ohľadom zlepšenia parkovacích služieb.

Napomôcť tomu malo nové bezplatné záchytné parkovisko na začiatku Tatranskej Lomnice, v areáli bývalého Eurocampu. Určené je pre osobné autá aj autobusy. Odvoz z neho zabezpečuje kyvadlová doprava, ktorá smeruje po trase Tatranská Lomnica – Tatranské Matiare – Biela voda.

Súvisiaci článok Radikalizácia detí je vážny problém, väčšina škôl na psychológov nemá peniaze Čítajte 

Bol to krok, ktorým reagovali na dlhodobú situáciu z hľadiska bezpečnosti. Autá dovtedy parkovali po oboch stranách cesty, turisti vystupovali do cesty. V danej lokalite preto následne upravili dopravné predpisy so zákazom státia popri ceste a s alternatívou využitia nového bezplatného parkoviska.

„Tým chceme dať turistom najavo, že nám naozaj na nich záleží a nechceme ich vyháňať z Vysokých Tatier. Určite budeme hľadať riešenia aj do ďalších nadchádzajúcich sezón, aby mohli byť čím bližšie pri miestach, ktoré chcú navštíviť, ale aby ostala príroda zachovaná,“ zdôrazňoval počas minuloročného leta predseda PSK Milan Majerský.

Primátor Jozef Štefaňák spätne tento krok pochvaľuje.

„Parkovisko sa celkom osvedčilo. Bolo to dobré rozhodnutie. V lete sme mali dni, keď tam bolo aj cez sto áut,“ uvádza primátor.

Toto parkovisko je s centrom spojené kyvadlovou dopravou, ktorá premáva v pravidelných intervaloch. Dvadsaťminútové intervaly sú zo záchytného parkoviska na Bielu vodu v čase od 7.20 do 9.40 a od 14.20 do 16.40. V čase od 9.40 do 14.20 a od 16.40 do 19.20 je interval 40-minútový.

Späť z Bielej vody na záchytné parkovisko môžu turisti využiť 20 min. interval od 7.40 do 10.00 hod a od 15.20 do 17.00 hod. V ostatných časoch bude autobus premávať v 40 min. intervaloch. A to od 10.00 do 15.20 hod. a od 17.00 do 19.40 hod.

Nikde nikto nič

Keďže v Starom Smokovci bolo zaparkovanie nemožné, šli sme sa pozrieť na aktuálny stav spomínaného záchytného parkoviska v Tatranskej Lomnici. A tam to bol absolútny opak.

Celé parkovisko bolo úplne prázdne. Nikde ani jediné auto. A to i napriek tomu, že informačné tabule o tejto možnosti parkovania dostatočne pokrývajú príjazdové cesty zo všetkých strán.

Súvisiaci článok Kľúčový most v Prešove je v havarijnom stave. Na jeho zbúranie nemá mesto peniaze Čítajte 

Na samotnom parkovisku nebolo jediné auto, len tri roztápajúce sa kopy snehu, objavili sa len dve staré pneumatiky. Rovnako aj neporiadok, obaly z keksov, ktoré podľa vyblednutia dokazovali, že tam neležia deň ani dva.

Jediným „využívajúcim“ toto parkovisko bol slon. Teda, jeho socha, ktorá dosiaľ stojí hneď popri ceste. Zviera, ktoré v kolorite tatranskej prírody pôsobí akosi rozpačito.

Rozpačitý ale nie je vodič dodávky s poľskou ŠPZ, ktorý sa zrazu na parkovisku objaví, zaparkuje na druhom konci, vyjde z auta, vykoná svoje potrebu, nasadne nazad a pokračuje v jazde.

Plány? Zlepšovať to, čo už majú

Keďže toto parkovisko aktuálne obsadené nebolo, hoci v centre to praskalo vo švíkoch, zaujímal nás ďalší postup samosprávy v otázke parkovacej politiky.

Parkovacie miesta pribúdať nebudú. Skôr chcú investovať do údržby terajších a zlepšovania ich služieb. Napríklad v prípade spomínaného záchytného parkoviska by radi doplnili jeho infraštruktúru.

Chceli by obnoviť priľahlú budovu, kde by vybudovali zázemie, pribudli toalety.

„Chceme, aby sa tam štandard zvýšil a aby ľudia mali čo najväčší záujem tam parkovať,“ zdôraznil primátor.

Súvisiaci článok Nežili sme v bubline. Na pestrosť našich krojov už kedysi vplývala multikultúrnosť Čítajte 

Začiatkom tohto roka samospráva zvyšovala cenu parkovného na parkoviskách vo svojej správe.

„Radšej získané financie dáme do obnovy krajiny, ktorá po kalamite z 2004 sa úplne nespamätala, radšej tieto peniaze využijeme na takéto účely.“

A ako Štefaňák podotkol, aj údržba parkovísk v zime, spojená s pluhovaním, ich niečo stojí. Na parkoviskách sa objavujú kopy snehu, ktorý musia odvážať inam, čo náklady na údržbu navyšuje. Aj tu pomôžu zisky z vyššieho parkovného.

Je to park a ten má prednosť pred ľudskou pohodlnosťou

Pri otázke nových parkovacích miest si ľudia podľa Štefaňáka musia pripomenúť, že sú v národnom parku. Nové parkovacie miesta by znamenali zásah do prírody.

„Nechceme betónovať ďalšie plochy kvôli parkovaniu. Nie je naším cieľom zabetónovať ďalšie hektáre kvôli tomu, že niekto je pohodlný.“

Pozornosť radšej upriamujú na Plán udržateľnej mobility, kde sa počíta s úplným útlmom individuálnej dopravy a všetko sa má presunúť do hromadnej dopravy.

Jeho uvedenie do praxe je však z hľadiska časového horizontu otázne. Primátor priznáva, že to ešte môže potrvať, ale podstatná je aktívna snaha na tom pracovať.

Návštevníci: Radšej si priplatíme za blízkosť

„Tak cena toho parkovania je asi taká slovenská, tatranská. Nie je to málo, 15 eur na deň, ale zaparkovali sme dobre, tak sme potom ušetrili čas na presun,“ vysvetlil Martin Chalupecký, ktorý si to pod Tatry zamieril spod Urpína.

Dve Poľky, Anežka a Damiana, si dali výlet v rámci dovolenky v práci.

„Na Slovensko chodíme často, máme to od nás na skok. Ale ceny parkovného nevieme, chodíme tu autobusom. Vtedy nemusí šoférovať ani jedna a veselo máme už za cesty,“ konštatovali s úsmevom.

Súvisiaci článok Žiadajú dôležitú spojnicu s R4, spísali petíciu, ministerstvo to vidí inak Čítajte 

Barbora Fedorková prišla do Tatier aj so svojimi dvoma deťmi, manžel sa pripojí vo štvrtok popoludní. Ona na parkovisku zaparkovala, ráno si privstali.

„Určite by som nevyužila záchytné parkovisko. Čakať na kyvadlovú dopravu, nakladať aj s batohmi, celou výbavou? Ísť na aute a mať všetko, ak by bolo treba, poruke, je oveľa lepšie. A s tou cenou parkovného už pri plánovaní výletu počítame, gúglili sme,“ skonštatovala mamina.

Lyžovanie
Odoberať tému

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Jubilejný ročník Žampa Cap-u prináša viaceré novinky.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu