Pred viac ako dvomi rokmi prešovskí mestskí poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní na území mesta. Aj keď niektoré herne na základe skôr vydaných licencií stále fungujú, tento stav sa má čoskoro zmeniť. Povolenia na prevádzku majiteľom herní vypršia tento rok a budú nútení svoje prevádzky zavrieť.
Financie, ktoré môžu chýbať
„Niektorí prevádzkovatelia, ktorí čoskoro zatvoria svoje prevádzky v meste Prešov, na jeho území podnikajú viac ako 20 rokov,“ upresňuje Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. „Počas tohto obdobia odvádzali mestu nemalé financie, ktoré v rozpočte nebude ľahké nahradiť.“ Podľa Asociácie zábavy a hier ide o ročnú stratu približne pol milióna eur. Na základe programového vyhlásenia súčasnej vlády, v ktorom zamýšľa odvody z hazardných hier navýšiť, môže táto suma ešte narásť.
Neaktuálne VZN?
Z výskumu, ktorý koncom roka na objednávku Úradu pre reguláciu hazardných hier realizovala agentúra Ipsos vyplýva, že čo sa týka hazardu, viac ako dve tretiny populácie uprednostňujú hranie hazardných hier nie v kamenných herniach, ale na internete. „Je to ďaleko dostupnejšie, je to ďaleko rýchlejšie a v prvom rade je to anonymné, nikdy neviete, či na druhej strane počítača alebo mobilného zariadenia sedí skutočne tá osoba, ktorá poskytla občiansky preukaz,“ komentuje výsledky prieskumu Dominika Hlobenová. „Herňu či kasíno má dnes už každý vo svojom smartfóne, akékoľvek územné obmedzenia hazardu tak len pripravujú samosprávy o peniaze,“ pokračuje Dominika Hlobenová a pripomína obdobie pandémie covid-19, počas ktorého markantne narástol podiel online hazardu na trhu. Kým dovtedy predstavoval len jedno percento, po pandémii vystúpil na úroveň jednej pätiny a v súčasnosti dosahuje úroveň takmer tridsiatich percent. „Práve preto si myslíme, že žiadosť o prehodnotenie súčasne platného VZN je úplne namieste,“ uzatvára Dominika Hlobenová.
Hazard neodíde ďaleko
Efektivitu zákazu kamenných herní v Prešove spochybňuje aj ďalšia skutočnosť. Obec Haniska nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti mesta Prešov údajne vydala súhlasné stanoviská, ktoré dávajú zelenú vzniku dvoch kasín na tomto území. „Kasína pritom nie sú limitované počtom výherných zariadení, tým pádom sa všetky automaty môžu z územia mesta Prešov pohodlne presunúť do tejto obce. Dostupnosť hazardu to nijako neovplyvní, spôsobí to len výpadok príjmov do prešovskej mestskej pokladnice,“ komentuje situáciu Dominika Hlobenová. Profitovať v podobe odvodov z týchto prevádzok bude totiž obec Haniska.
Pomoc v ťažkých časoch
Dominika Hlobenová pripomína aj pozitívny príklad v podobe OZ Rozvíjame naše mestá, ktoré združuje prevádzkovateľov kamenných herní a vzniklo za účelom investovania finančných prostriedkov na podporu rôznych regionálnych projektov. Podľa jej slov okrem povinných odvodov vedia majitelia herní pomôcť aj inak. Vďaka tomuto občianskemu združeniu sa im napríklad v meste Poprad podarilo zrevitalizovať viacero detských ihrísk či v Šali zrekonšturovať kolkársku dráhu a podobné aktivity by v prípade zrušenia aktuálneho zákazu mohli rozvíjať aj v Prešove. „V neistých časoch sú dobré každé financie či pomoc a prevádzkovatelia hazardných hier sú v rámci spoločenskej zodpovednosti vždy ochotní priložiť ruku k dielu,” uzatvára Dominika Hlobenová tému s výzvou k odbornej diskusii na tému uvoľnenia prísnych podmienok.