PREŠOV. Prešovská radnica sa pustila do intenzívneho budovania parkov.
Po tom, čo minulý rok zrevitalizovala tri, momentálne finišuje so štvrtým, Parkom Alexandra Dubčeka.
Novinkou je plán vybudovania ďalšieho v centre mesta. Prešovčania by sa tak mali v priebehu troch rokov dočkať parku v tesnej blízkosti centrálnej zóny.
Naopak, park na najväčšom mestskom sídlisku Sídlisku, o ktorom sa hovorí už celé roky, odsúvajú bokom.
Schátraný priestor ako nový park
Už celé roky míňajú chodci v smere z centra Prešova na železničnú stanicu pozemok, ktorý je oplotený, ale nevyužívaný a zanedbaný.
Priestor na Masarykovej ulici dostane novú podobu. Stane sa z neho nový centrálny mestský park.

Prešovská radnica získala financie na pozemky preň vďaka predaju nadbytočného majetku na Levočskej ulici.
A keďže s týmito financiami v rozpočte nepočítalo, investuje ich následne do kúpy pozemkov, ako ďalšej formy zveľaďovania mesta.
Lokalita by tak po novom mala byť lákadlom pre domácich i cezpoľných. Aktuálne je podľa vedenia mesta na stole príprava projektu revitalizácie.
„V prípade, ak by sa nepodarilo projekt napojiť na externé zdroje financovania, sme pripravení park oživiť aj z vlastných zdrojov. V tomto variante je plán do troch rokov vytvoriť krásny mestský park slúžiaci Prešovčanom v blízkosti centra,” povedal primátor mesta Prešov František Oľha.
Ďalej konkretizuje hovorca mesta Michal Hudák. „Pri tomto zámere sa uvažuje aj o prepojení na historický názov, niekdajší Staromestský park, ktorý sa na tomto území v minulosti nachádzal.“
Na časy, keď bola táto lokalita využívaná, si časť Prešovčanov dodnes spomína a teší sa na opätovné oživenie.
„Na ten park mám pekné spomienky ako dieťa som tam často chodila. Mali by ho citlivo zrekonštruovať a dať nejaké tabule s retro fotkami a popisom histórie parku,“ teší sa Prešovčanka Eva Novotná.
„Pamätám, že som tam bol, keď som bol malý, som rád, že sa končene s ním niečo deje,“ konštatuje Michal Matys. Tešia sa aj mladší.
„Super! My to máme blízko a s dcérkou stále chodíme len do Kolmanovej záhrady, v centre mesta naozaj chýba takýto park! Dúfam, že jeho súčasťou bude aj pekné detské ihrisko,“ želá si Karin Burešová.
Centrálny park na Sekčove ide bokom
Ešte donedávna bol pritom „na programe dňa“ centrálny park na Sekčove, najväčšom prešovskom sídlisku, známom hustou zástavbou a minimálnou mierou zelene.
Tu boli však dlhodobým problémom nevysporiadané pozemky.
„Na Sekčove je 30-tisíc ľudí, nemajú zeleň, deti trpia alergiami, to nie je rozmar,“ dôvodila vtedajšia primátorka Prešova Andrea Turčanová na jednom zo zastupiteľstiev ešte v roku 2016.
Pokladala za hanbu, že tretie najväčšie mesto nemá park a apelovala na to, že taký park sa buduje aj 200 rokov, no hlavne s tým treba začať.

„Mesto Prešov patrí k jednému z najzelenších miest na Slovensku a nevieme sa starať o súčasnú zeleň. Mestský park je krásna vec, nie som proti, ale v prvom rade by sme mali mať poriadok. My nepotrebujeme park, my máme možnosti, ako z nášho mesta vytvoriť jeden krásny park, v ktorom budú žiť ľudia,“ povedal František Oľha ešte ako prešovský mestský poslanec v jeseni v roku 2020.
V marci 2023, už ako prešovský primátor, na margo centrálneho parku na Sekčove informoval: „Centrálny mestský park je dlhodobý projekt, pričom aktuálne sa podarilo čiastočne sceliť pozemky, na ktorých by mal v budúcnosti tento park vyrásť.“
Čo mala byť v tomto podaní budúcnosť?
„Našou úlohou je tento projekt posunúť vpred a v horizonte štyroch-piatich rokov, pravdepodobne ešte v rámci tohto programového obdobia z hľadiska čerpania európskych zdrojov, sa dostať k prvej fáze výstavby,“ tlmočila stanovisko vedenia vtedajšia hovorkyňa prešovskej radnice Terézia Rácová.
Urbanistická štúdia na tento park pritom existuje od roku 2008. Radnica o ňom ešte za bývalého vedenia hovorila ako o jednom z najväčších projektov v hodnote miliónov eur.

Nakoniec sa otázka tohto centrálneho mestského parku odsúva nabok, nie je nateraz aktuálna.
Ako informoval hovorca mesta Michal Hudák, dôvodov má byť hneď viacero.
„Na mieste riešime zložitú majetkovo-právnu situáciu s pozemkami, ktorú komplikuje veľký počet menších parciel v súkromnom vlastníctve. Ďalšou výzvou je finančná náročnosť, keďže tak veľký projekt nedokážu z vlastného rozpočtu financovať samosprávy.“
Prostriedky by chceli získať vďaka externým financiám z európskych zdrojov v novom programovacom období.
„Centrálny mestský park je dlhodobý projekt, ktorý sa z objektívnych dôvodov odhaduje v časovom horizonte celého aktuálneho programového obdobia,“ konštatoval Hudák.
A tak sa teraz rozhodli upriamiť pozornosť inam, čoho dôkazom je plánovaný park na Masarykovej ulici.
Tri už opravili. A finišujú so štvrtým
Na sklonku minulého roka pritom v Prešove ukončili revitalizáciu dvoch parkov na Duchnovičovom námestí a na Námestí mládeže v sume za vyše 800-tisíc eur.
Obnovovali i Panskú záhradu v Nižnej Šebastovej, s cenou projektu za vyše 887 tisíc eur.

Aktuálne Prešovčania môžu sledovať finalizáciu Parku Alexandra Dubčeka na Sídlisku 3. Po novom to má byť miesto so športovou, spoločenskou a oddychovou zónou. Hotový mal byť podľa vyjadrení radnice z leta 2021 do konca roka 2022, no nestalo sa tak. Reálne kontúry parku vidieť až začiatkom roka 2024. A to všetko v sume približne 780-tisíc eur.
Spolu sú tak dosiaľ pri investovaní do parkov financie - externé zdroje aj prostriedky mesta - v objeme takmer 2,5-milióna eur.
Pri novom parku v centre mesta na Masarykovej sa počíta zatiaľ s financiami na kúpu pozemkov vo výške 1,5-milióna eur.