SABINOV. Osobnosť herca Jozefa Kronera sa v historickom centre Sabinove nájde hneď na viacerých miestach. Na fotografii, vo videosekvencii i v podobe sochy.
Hlavný predstaviteľ oscarového filmu Obchod na korze tu ostal aj po svojom odchode.
„Spomínajú na neho ako na milého, ľudského, pokorného,“ zaznie v Sabinove na adresu hereckej legendy.
Vybrať sa po stopách Jozefa Kronera tak nie je ťažké, je ich v tomto kráľovskom meste viacero.
Film ako veľký poklad
„Nenašiel som v našich dejinách mesta väčšiu udalosť ako bolo udelenie oscara pre film, lebo práve toto nás dostalo na titulné stránky novín celého sveta v oblasti kultúry. V čase premiéry patril film Obchod na korze medzi sto najhranejších. Už to, že získal nomináciu na oscara, bol obrovský úspech,“ spomína Juraj Vrábel, Sabinovčan a zapálený milovník i propagátor filmu Obchod na korze.
Tento vzácny kinematografický počin vníma z viacerých uhlov, nielen ako prostriedok zviditeľnenia Sabinova.

„Film môže slúžiť ako didaktická pomôcka pre vyučujúcich o týchto dejinných udalostiach, tiež aj o dejinách Československa v oblasti kinematografie, v rámci literatúry. Film, ktorý môže ľahko vyplniť medzi predmetné vzťahy,“ konštatuje Vrábel.
Spomienky na jeho natáčanie zostali v rôznych podobách dodnes.
„Stopy žijú aj v dušiach pamätníkov, ktorých rady nám postupne rednú, lebo film sa natáčal v roku 1964 a to už je veľká diaľka. Sú to ľudia, ktorí neprišli do styku s Kronerom priamo, ale pamätajú si ho z ulíc.“
Oscarový chodník
Písal sa rok 2019, keď v parku na Námestí slobody verejnosti predstavili interaktívny chodník Obchodu na korze. Inštalovaný je v pamiatkovej zóne, kde prebehli hlavné natáčacie klapky. Autorom nápadu je Tomáš Miščík.
V rámci chodníka sa návštevníci pri jednotlivých zastávkach, ktorých je celkovo jedenásť, prostredníctvom QR kódov doslova vrátia v čase. Nasnímaním kódu sa im ukáže miesto, na ktorom stoja, pri totožnej sekvencii z filmu.

A kto má záujem o bližší výklad, naporúdzi je Juraj Vrábel. Tento rodený Sabinovčan patrí pravdepodobne k ľuďom, ktorí sa radia medzi rekordérov v počte zhliadnutí tohto filmu.
„Áno, ovládam jeho repliky naspamäť,“ priznáva skromne s úsmevom. Považuje však za nesmiernu poctu žiť v tomto meste.
„Je to povznášajúci pocit, keď môžete chodiť denno-denne po exteriéroch vášho najobľúbenejšieho filmu.“
Vďaka tomu vyberal pre chodník jednotlivé scény i miesta, kde tabuľky chodníka zasadia. Kto má záujem, toho Juraj aj osobne chodníkom sprevádza. Svoj výklad začína uprostred parku. A nie náhodou.
„Začínam na mieste, kde najlepšie vidno zmenu, ktorá prebehla od roku 1964. A tu tiež začínajú úvodné titulky. Veľa sa toho nezmenilo, miesto vyzerá takmer rovnako ako vtedy počas natáčania,“ konštatuje Juraj.
Osobne sa veľmi rád teší z toho, že kým v minulosti robil výklady o filme skrz fotografie vytvorené zo sekvencií filmu, teraz tomu dáva interaktívny chodník opäť iný nádych a emóciu. Mimochodom, vandalom sa neubránil.
„Niekto nám už strhol QR kódy. A je pre mňa teda záhadou, komu a načo by asi tak mohol slúžiť.“
Obchod vdovy Lautmann
Medzi fasádami budov na námestí je jedna zaručene neprehliadnuteľná. Na tabuli svieti „H. Lautmann, vdova. Galanterný tovar.“ Odkazuje tak priamo na filmový obchod. Zaujímavosťou je aj zväčšenina fotografie vdovy Lautmannovej, ktorá priam realisticky z obchodu vykúka.