PREŠOV. K patovej situácii došlo v Prešove v prípade obyvateľov bytových domov na Ul. Jána Pavla II.
Rozhodnutím vyšších orgánov sa ich kúpené byty stali „neobývateľnými“.
Bytovky postavili v lokalite, ktorá podľa územného plánu nebola stanovená na tento účel.

Majitelia si následne byty odkúpili, aktuálne ich obývajú, hoci kolaudačné rozhodnutie bolo rozhodnutím vyšších orgánov zrušené.
Otázkou teraz je, kde je chyba a kto je za ňu zodpovedný.
Proces opätovného kolaudačného rozhodovania je stopnutý, čaká sa na zmenu územného plánu. K tej dosiaľ nedošlo.
Problémom však je, že medzitým sa vymenilo vedenie mesta aj poslanecký zbor. Riešiť vec chcelo vedenie predošlé, terajšie avizuje, že to dotiahne.
Obyvateľ: Mesto náš problém nerieši
Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Prešove vystúpil jeden z vlastníkov bytu na Ul. Jána Pavla II. v Prešove Martin Mizerák.
Upozornil na to, do akej situácie dostali sa nie vlastnou vinou.
„Problém pri našich bytoch vznikol pochybením Stavebného úradu mesta Prešov,“ tvrdí Mizerák.
„V 2020 nám boli odovzdané novo postavené, riadne skolaudované domy, s platným stavebným povolením, ktoré sme si kúpili. Koncom nasledujúceho roka sme dostali oznámenie z Okresného úradu Prešov, z katastrálneho odboru. A to o tom, že bol vykonaný zápis údajov o právach k nehnuteľnostiach na základe zrušenia právoplatnosti stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia prokuratúrou. Dôvodom bolo, že bytové domy boli postavené v rozpore s územným plánom mesta Prešov,“ opisuje vzniknutú situáciu.

Tá je napriek tomu, že na ňu upozorňovali radnicu už od roku 2022, neriešená.
„Vďaka tomuto pochybeniu zo strany štátneho úradu sme my, obyvatelia, zo dňa na deň prišli o byty, z ktorých sa stali rozostavané stavby. Ostali nám hypotéky, ktoré sú na byty viazané, platíme poistky, ktoré nám nie sú v tejto situácii platné, dane za byty, ktoré nemáme, ale mesto ich vyžaduje.“
Boja sa toho, čo môže prísť
Radnica sa síce pred dvoma rokmi zaviazala danú situáciu riešiť, a to aj skrz prijaté uznesenia, no vec nie je dotiahnutá do konca.
„Je rok 2024 a naša situácia stále trvá. Riešenie je v nedohľadne a od vedenia stále počúvame len sľuby, ktoré sa nenaplnili. Žijú tu rodiny s deťmi, študenti, ťažko pracujúci obyvatelia, ktorí stali sa rukojemníkmi vo svojich bytoch a denno-denne žijú v neistote a strachu, čo bude ďalej,“ upozorňuje Mizerák.