PREŠOV. Pomoc a radu psychológa využilo v novootvorenom Kreate klube (Káčko) v Prešove za minulý rok vyše 300 mladých ľudí.
Tento fakt podnietil odborníkov z radov psychológov k tomu, aby rozšírili svoje služby. Výsledkom je novo nadviazaná spolupráca s Prešovskou univerzitou.

Takto pribudnú nové priestory, možnosti i spoločné aktivity, ktoré ešte znásobia aktuálne tak akútne potrebnú pomoc v otázke duševného zdravia.
Zjednocujú svoje sily
To, že akademické prostredie je otvorené okrem vzdelávania aj iným formám pomoci a podpory pre svojich študentov, potvrdzuje najnovšie spojenie.
Podpísaním memoranda nadviazali úzku spoluprácu Prešovská univerzita, v zastúpení jej rektora Petra Kónyu, a Občianske združenie IPčko, na čele ktorého ako riaditeľ stojí Marek Madro.
Deklarovali tým vzájomnú snahu spolupracovať pri podporných aktivitách i odborných konzultáciách. Tie budú určené pre študentov univerzity, z ktorých niektorí sú zároveň aj užívateľmi služieb IPčka.

IPčko je občianske združenie, ktoré funguje od roku 2021 a jeho cieľom je podávať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú. A to nonstop, v podobe dostupnej odbornej psychologickej pomoci a podpory.
Určená je pre každého v náročnej životnej situácii. V rámci svojho pôsobenia využíva a prepája psychologické poznatky s modernými technológiami.
Minulého roku otvorilo IPčko v Prešove Centrum krízovej intervencie Káčko Prešov.
A ako konkretizoval Marek Madro, univerzitní študenti a študentky zo Slovenska, Ukrajiny a Ruska využívajú anonymné, bezplatné a dostupné psychologické služby poskytované v tomto centre pomoci.
Práve tento fakt bol hlavným podnetom na podpis spomínaného memoranda.

Prvá z univerzít
V rámci akademickej obce je Prešovská univerzita prvou spomedzi univerzít na Slovensku, ktorá sa do takejto spolupráce pustila.
„Som rád, že naša univerzita nadväzuje spoluprácu s občianskym združením IPčko s cieľom rozšíriť spôsob podpory našim študentom a študentkám v oblasti duševného zdravia,“ skonštatoval Peter Kónya, rektor Prešovskej univerzity.
Podľa Mareka Madra je potrebné, aby mladí ľudia vedeli, kde nájdu podporu a bezpečný priestor, v ktorom bez obáv zo stigmy môžu hovoriť o všetkom, čo potrebujú a prežívajú.