PREŠOV. Pri absolvovaní preventívnych prehliadkach sú podľa lekárov dôslednejšie ženy ako muži. Platí to aj v prípade vyšetrenia prostaty.
Muži sa lekárov v tomto prípade boja. Tí pritom zdôrazňujú, že keď sa nádor odhalí skôr, máme dostatočné technologické vybavenie na úspešnú liečbu.
Tu je však nutné k lekárovi prísť. Muži prídu zväčša už neskoro, keď je rakovina v značnom štádiu. Ide pritom o jedno z najčastejších ochorení.
V úmrtnosti sme vysoko
Problematika ochorenia prostaty má v našej krajine zlé štatistiky.
„Rakovina prostaty predstavuje druhé najčastejšie ochorenie u mužov. Chceme preto zlepšiť diagnostiku, aby sme ochorenie zachytili ešte vo včasnom štádiu, keď sme schopní pacienta vyliečiť a dať mu šancu, aby bol zdravý,“ zdôrazňuje Ivan Minčík, prednosta urologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov a prezident Slovenskej urologickej spoločnosti.

Potrebné je preto tento problém riešiť, prvým krokom je diagnostika tohto ochorenia.
Za cieľ si kompetentní dávajú zaviesť populačný skríning karcinómu prostaty. To znamená, že by šlo o vyšetrenie približne 670-tisíc mužov vo veku od 50 do 70 rokov.
„Skríning nám znižuje mortalitu,“ vysvetľuje Ivan Minčík.
V rámci tohto plánovaného kroku sa spoja odborníci v rámci jednotlivých odvetví.
Urológovia, rádiológovia, všeobecní lekári. Aktuálne sa pracuje na samotnej forme zabezpečenia toho skríningu, ktorý by pacienta previedol celým procesom.
Spájajú sily
Za týmto účelom ide aj o medziodborové spájanie sa. Urológovia sa združujú v rámci spolupráce s rádiológmi, čo by efektívne a pozitívne prispelo k získavaniu výsledkov skríningu. Ultrazvuk je totiž v tomto smere zásadným krokom.
„Dokáže vizualizovať chorobný stav v rámci orgánu alebo orgánového systému. Na Slovensku máme rozbehnutých niekoľko skríningových programov,“ vysvetľuje Viera Lehotská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre rádiológiu.

„Je to nebolestivé vyšetrenie, ktoré ukáže zvýšenú hodnotu. Dokážeme ním rozlíšiť chorobné ložisko od ostatného zdravého tkaniva a presne ho kategorizovať. Urológ na základe toho bude vedieť postupovať a vykonať cielenú biopsiu,“ opisuje Lehotská.
Odborníci v tejto súvislosti skloňujú spojenie softvérová biopsia.