PREŠOVSKÝ KRAJ. Má osvetové stredisko v 21. storočí ešte zmysel? Prešovských krajských poslancov rozdelila odpoveď na otázku opodstatnenosti „osvety“.
Podľa niektorých stále plnia výchovnú a vzdelávaciu funkciu, podľa ďalších ju môžu suplovať múzeá. Župan Milan Majerský sa tiež prikláňa k zlučovaniu.
Na muške mali dve osvetové strediská
Podtatranské osvetové stredisko v Poprade a Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove by mali prejsť reorganizáciou. Skončili by tak vo svojej doterajšej podobe a pričlenili by ich k iným krajským inštitúciám.
Pozitívnymi príkladmi mali byť už aj optimalizačné kroky v minulosti.
V roku 2003 pripojili Hvezdáreň v Roztokoch k Podduklianskemu osvetovému stredisku vo Svidníku, v roku 2011 Šarišské osvetové stredisko v Prešove k Divadlu Jonáša Záborského.
V roku 2015 zas zlúčili Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom s Vihorlatským múzeom a v roku 2017 Vlastivedné múzeum v Hanušovciach s Krajským múzeom v Prešove.

„Činnosť týchto osvetových stredísk v takom rozmere ako fungovala pred rokom 1989 už nenabrala svoju silu a to spájanie činností, ktoré vykonávajú tieto kultúrne inštitúcie, je možné aj pod inými organizáciami,“ uviedla pri predkladaní materiálu pred prešovskými krajskými poslancami Emília Antolíková, vedúca odboru kultúry na prešovskej župe.
Dôvodov, ktoré tento návrh podporovali, bolo podľa krajského odboru kultúry hneď viacero: efektívnejšie a koordinovanejšie využitie ľudských zdrojov pod jedným vedením, väčšia hospodárnosť, skvalitnenie činnosti v oblasti kultúry a umenia, optimalizácia nákladov a ďalšie skutočnosti.
Tento zámer však vyvolal bohatú diskusiu.
Benko: Nedá sa pozerať len ekonomicky
Návrh sa nepozdával Miroslavovi Benkovi (Klub Hlas a nezávislí).
„Ľahko je niečo zrušiť, ale najťažšie je niečo vytvoriť a aby to fungovalo. Ak sa budeme na všetko iba ekonomicky pozerať, môžeme v kraji zhasiť,“ konštatoval na margo návrhu s tým, že on je proti k tomu, aby k reorganizácii došlo.
Naopak, Andrea Turčanová (Klub KDH, SaS, Za ľudí), by návrh podporila. Ako pozitívny príklad vníma spojenie osvety a divadla v Prešove.
„Myslím si, že toto cesta pre všetky naše organizácie. So zachovaním ľudí, tak aj činností,“ uviedla Turčanová. „Nech to má jednu hlavu, jedno riadenie, združíme ľudí, budovy, som za.“
Prístup kraja k vlastným inštitúciám kritizoval
Poslanec Alfonz Kobielský (NEKA- klub nezávislých poslancov) pripomenul, že aj ako riaditeľ kultúrnej inštitúcie je s osvetovým zariadením spojený celý čas.

„Pravdou je, že niektoré osvetové zriadenia nepracujú tak, ako by mali. No vnímam disproporciu k prístupe kraja k svojim inštitúciám. Niektoré knižnice majú 19 zamestnancov a máme osvetové zariadenia, ktoré majú štyroch zamestnancov,“ upozornil Kobielský s tým, že osvety zaťažujú krajský rozpočet minimálne, lebo majú vlastné projekty a granty.
„Naši otcovia vybudovali štruktúry na zelenej lúke, sú tu 70 rokov a my ich likvidujeme,“ zdôraznil Kobielsky.
Tiež pred poslancami hovoril o svojej vlastnej skúsenosti.
„Po diskusii s predsedom a vedúcou odboru kultúry som ostal zaskočený. Vraj sú to ideologické centrá bývalého režimu. Aj keby znášali zlaté vajcia, aj tak by boli pre KDH neakceptovateľné,“ konštatoval Kobielský.
„Dávam poslanecký návrh na stiahnutie. Keď máme pár miliónov na nepredvídané výdavky na rozostavaných stavbách, nájdeme aj pár tisíc na fungovanie osviet. Ak irituje názov, zmeňte ho. Napríklad na regionálne kreatívne centrum,“ navrhoval Kobielský.
Jeden poslanec potvrdil, poslankyňa vyvrátila
Proti tvrdeniu Kobielského sa ohradil predseda PSK Milan Majerský.
„Z mojich úst nikdy nevyšlo, že osvety sú ideologický nástroj, to nie je pravda. Bolo by dobré, keby sme veľkú politiku oddelili od toho, čo sa deje tu. Ja som tu nikdy nevnášal politické emócie z veľkej politiky, z národnej rady do zastupiteľstva kraja. Zachovajme vecnosť, argumentárium, nie emóciu a politikárčenie,“ apeloval na poslaneckých kolegov.

Na stranu Kobielského sa však pridal aj Juraj Bochňa (Klub Hlas a nezávislí).
„Aj predo mnou si povedal, že osvetové centrá sú ideologické centrá komunizmu,“ ozval sa smerom k Majerskému.
„Keď sa rušila osveta v Prešove, tak nebol ideologický podtón, a keď robím ja, tak sa dáva ideologický podtón, to mi hlava neberie,“ povedal predseda.
Na stranu predsedu sa postavila Viera Leščáková (Klub KDH, SaS, Za ľudí). Pripomenula, že vie, ako to chodí v národnej rade.
„Tam sa robí šou, nezmyselne, je jedno čo povedia. A potom som prišla tu a tu sme sa riadili faktami. Chceli sme, aby veci fungovali a zvyšok sme nechali za dverami. Teraz robíme to, čo je vo veľkej politike a neviem, čo je to. Čestne prehlasujem, že nikdy mi nehovoril o ideologických centrách,“ povedal na margo údajných Majerského tvrdení.
Karaš: Budú múzeá robiť to, čo osvety?
Definíciami múzea a osvetového strediska začal svoj príspevok Martin Karaš (Klub Hlas a nezávislí).
Upriamil pozornosť na to, že múzeá primárne zhromažďujú a uchovávajú, kým osvetové strediská vyhľadávajú nové talenty, pracujú v teréne, poskytujú odbornú pomoc.

„Múzeá budú organizovať festivaly? Budú chodiť do dedín a usmerňovať? To nedáva zmysel. Tie osvety majú špecifickú úlohu,“ konštatoval Karaš ako človek, ktorý sa v kultúre angažuje celý život. Podotkol, že návrh nepokladá za dobrý.
Poslanec Marián Damankoš (Klub KDH, SaS, Za ľudí) zdôrazňoval, že „neriešime, že osvetu zrušíme a nebude, ale že ju reorganizujeme. Nepríde mu to ako dva svety“.
Juraj Bochňa (Klub Hlas a nezávislí), poslanec za Bardejovský okres, ktorého sa jedno z rušení osvety týka, apeloval na význam osvety.