Dejiny nepoznajú z učebníc, ale z vlastného života. Prežili sme holokaust, znie naprieč Slovenskom

Myšlienka preniesť svedectvá vzišla od Dagmar Mozolovej.

Zľava: Katarína Koščová, Denisa Nikodémová, Dagmar Mozolová.Zľava: Katarína Koščová, Denisa Nikodémová, Dagmar Mozolová. (Zdroj: archív D. Mozolovej)

LEVOČA. O tom, o čom sa dnes mládež učí v knihách dejepisu, oni hovoria z vlastného prežitého. Aké absurdnosti a zvrátenosti priniesla druhá svetová vojna a čo si predstaviť pod pojmom holokaust?

Súvisiaci článok Z Prešova skončila v Osvienčime. Vzoprela sa doktorovi smrti a prežila Čítajte 

Svedčia o tom tí, ktorí sú najpovolanejší, tí, ktorí ho prežili. Ich príbehy už roky zhromažďuje rozhlasová redaktorka Dagmar Mozolová. Tá preniesla príbehy ľudí, ktorí prežili holokaust, z éteru rádia do kín, divadiel a na školy po celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prežili sme holokaust - tak znie samotný názov projektu, ktorý chce nahlas upozorňovať na nie tak dávnu minulosť.

SkryťVypnúť reklamu

Moment, ktorý pohol a inšpiroval

Predstavovať meno Dagmar Mozolová nie je pre tých, ktorí počúvajú stanicu Rádio Slovensko, zvlášť nutné. Redaktorka sa vo svojej relácii Encyklopédia spravodlivých venovala desať rokov vyhľadávaniu ľudí, ktorí si ešte na vlastnej koži odžili obdobie spred vyše osemdesiatich rokov.

Prečítajte si tiež​​​​​ Primátor chce v Prešove šetriť, sebe plat neškrtá. Necháva to na poslancov Čítajte 

Podnet prišiel po jednej relácii, kde sa Mozolová stretla so ženou, ktorej mama zachránila počas vojny jedenástich ľudí, pričom za plotom bola nemecká posádka.

Žena vo vysokom štádiu tehotenstva pomáhala iným za cenu smrti v prípade odhalenia.

„Keď som prišla domov, veľmi silno to vo mne rezonovalo. A uvedomila som si, že títo ľudia nám pomaly odchádzajú. My sme posledná generácia, ktorá ešte môže tieto ich príbeh počuť naživo. A je potrebné tieto ich príbehy ešte zachytiť,“ vysvetľuje Mozolová počiatočnú motiváciu pustiť sa do tohto projektu.

SkryťVypnúť reklamu

S potrebným zápalom pre túto mravenčiu prácu začala hľadať a skúmať. Písal sa rok 2014. Dnes výsledok hovorí sám za seba. Za desať rokov priniesla vyše takmer 200 unikátnych príbehov ľudí, ktorí prehovorili o svojich životoch v tieni vojny.

Pustili sa na turné po Slovensku

Pri tak kvantitatívne širokej a kvalitatívne hlbokej vzorke respondentov prišla postupne prirodzene túžba priniesť ich príbehy aj ďalej, aj inou formou.

Z rádiového prostredia sa tak zhmotnili a preniesli priamo, naživo a osobne medzi ľudí vďaka osobným stretnutiam.

Prežili sme holokaust je formát, s ktorým cestuje Dagmar Mozolová po celom Slovensku. V rámci neho zaznieva veľmi silný príbeh Denisy Nikodémovej, ktorá si na vlastnej koži odžila, čo je to prenasledovanie.

Prečítajte si tiež V Prešove má cestujúci platiť za nespoľahlivosť dopravcu. Je to nezákonné, tvrdí právnik Čítajte 

Vo svojom svedectve sa vracia k svojim osobným zážitkom, keď po mnohých desiatkach rokov prelomila vnútorný blok vracať sa do ťažkého obdobia života a teraz nahlas svedčí, aby ukazovala, čo dokazuje zlo a nenávisť.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci svojich zastávok sa dosiaľ prihovorili publikám v Poprade, vo Zvolene, Prešove, Bardejove, Levoči a Banskej Štiavnici.

Stretnutie vkusne a emotívne podčiarkuje trefnými a hlbokými piesňami Katka Koščová spolu so svojou hudobnou „dvojičkou“ Danielom Špinerom.

Musíme o tom hovoriť, znie z pódií

Denisa Nikodémová je rodáčkou zo Spišskej Novej Vsi. Svoj príbeh prišla vyrozprávať aj do Levoče. Toto miesto sa v časoch vojny stalo na krátky čas miestom nádeje pre jej rodičov, ktorí sa ukryli v tamojšej nemocnici.

Pani Denisa, vtedy osemročná, našla aj so svojou o dva roky staršou sestrou bezpečný úkryt u pani Pellerovej v Spišskej Novej Vsi. A ona sama sa neskôr aj do Levoče vracala do nemocničných priestorov, teraz už skrz svoju profesiu. Posledná návšteva Levoče sa spájala so svedectvom.

„Musíme o tom hovoriť, aby sa nezabudlo. Prajem vám, aby ste nikdy nemuseli zažiť nič zlého a aby ste si uvedomili, čo spôsobuje nenávisť. Že tak veľa nevinných ľudí muselo zmiznúť len preto, že má iné vierovyznanie, že sa narodilo do inej rodiny, ako si to niekto predstavoval. Nenávisť je najhoršia vec a najlepšia vlastnosť je ľudskosť a láska,“ apeluje docentka Denisa Nikodémová.

Súvisiaci článok Do vagónov smrti nastúpila tisícka mladých Židoviek. Od prvého transportu smrti uplynulo 80 rokov Čítajte 

Okrem príbehu pani Denisy je v každom meste divákom predstavený aj príbeh z okolia. V Levoči prišla na pódium divadla Katarína Maximová z Oľšavice, obce v Levočskom okrese.

Tá prerozprávala príbeh záchrany tak, ako ho poznala zo svedectva svojho svokra, ktorý sám doma Židov istý čas ukrýval, v tom čase žil so svojou manželkou a synom v prednej izbe, v strednej žil ďalší brat s manželkou a v zadnej tretí brat s deťmi.

Jeho dcéra, vyše 90-ročná pani Tremková, dodnes spomína, ako zachránil Židov každý z bratov. Tak tento príbeh žije dodnes v spomienkach ženy, ktorá síce do Levoče už prísť nemohla, ale svoje spomienky stále sprostredkúva mladšej generácii.

Svedectvá majú silný zásah, v levočskom divadle bol ozvenou dlhý neutíchajúci potlesk. Ako reakcia na spomienky, ktoré zaznievali doslova v hrobom tichu. To chvíľami prerušovali hlasné nádychy či šum pri počutí desivých spomienok.

Aj vzhľadom na to, ako sa aktuálne vyhrocujú nálady v spoločnosti, je takáto aktivita ešte viac potrebná. A rovnako i jej čo najväčší dosah.

Preto okrem rozhlasových relácií a „turné“ po Slovensku je tu aj ďalšia forma. Film.

„Bolo mi ľúto, že tí ľudia, ktorí nám tieto poučné príbehy rozprávajú, začali pomaly odchádzať. A my ich príbehy máme len v audioformáte. A tak som založila občianske združenie Testimonium. Získali sme niekoľko grantov, podporil nás Peter Nunez, a začali sme nakrúcať na kameru aspoň niektorých z nich. Prvý film je o Zuzane Dermekovej, ktorá zachránila dvojročné dievčatko,“ vysvetľuje Dagmar Mozolová na margo ďalších aktivít.

Tento film premietajú v rámci návštev miest so spomínaným projektom Prežili sme holokaust. Na pláne sú ešte zastávky v Žiline, Košiciach, Trenčíne a Bratislave.

Holokaust

Súvisiace témy: História a archeológia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 8 997
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 906
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 837
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 303
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 146
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 035
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 990
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 1 883
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Srdce Žitného ostrova zažilo mafiánsku masakru.


Tatry s Poľskom prepájajú pravidelné linky.


Hoci palubný internet patrí medzi bežný štandard na železnici, jeho občasná nedostupnosť nemusí byť spôsobená technickou poruchou.


Všetko, čo hľadáte, nájdete u nás doma!


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu