Návrh na kúpu lanovky rozdelil krajských poslancov. Hovoria o precedense

Názory na podporu turizmu sa líšia.

Lyžiarske stredisko Drienica.Lyžiarske stredisko Drienica. (Zdroj: archív)

SABINOV, PREŠOV. Miesto, ktoré ešte nie je naplno prebádané a jeho potenciál dostatočne využitý. Aj takto vnímajú región Čergov, na ktorý teraz upriamuje svoju pozornosť Prešovský samosprávny kraj.

Chce tu investovať milióny eur a pritiahnuť viac turistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Župa predstavila svoj ideový zámer, kde sa však ale nie všetky názory krajských poslancov stretli.

Spornou sa stala napríklad aj kúpa lanovky do vlastníctva župy. Bola by táto približne miliónová investícia výhodná?

Ešte nie schvaľovanie kúpy, len zámeru

Po Poloninách a Domaši chcú zatraktívniť ďalšiu lokalitu Prešovského kraja, tentoraz na Šariši, oblasť Čergov. Podľa predkladateľov ideového návrhu je tu viacero možností na využitie potenciálu destinácie.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebné by však boli viaceré opatrenia pre rozvoj: modernizácia prístupovej komunikácie od Drienice, rozvoj infraštruktúry – chodníky, cyklotrasy, podpora pútnického turizmu, rozvoj drobnej infraštruktúry a odkúpenie budovy v strediskuSki Lysá, napríklad na účely školy v prírode.

Mohlo by vás zaujať Ocenený Marián Marko: Zbožňoval matematiku, páčilo sa mu povolanie rušňovodiča, je z neho herec Čítajte 

„Ide o ideový zámer, neschvaľujeme tu sumy, investičné akcie, ale ideu, že chceme následne diskutovať už o konkrétnych bodoch,“ pripomenul pri predkladaní návrhu na tohto týždňovom zasadnutí prešovského krajského zastupiteľstva Milan Majerský (KDH), predseda Prešovského samosprávneho kraja.

„Podpora cestovného ruchu je jednou z našich priorít. Investujeme naprieč celým krajom - Poloniny, Múzeum Andyho Warhola, Domaša, Tatry, Futbal Tatran aréna. Sú potrebné, hoci zisk nám nevytvárajú, ale dávame tam nemalé financie, aby sme podporili cestovný ruch, život a rozvoj v regióne,“ opísal na margo zámeru vicežupan Jozef Kanuščák (klub KDH, SaS, Za ľudí).

SkryťVypnúť reklamu

Podotkol, že Čergov je rovnako dôležitý projekt, ktorý zapadá do koncepcie rozvoja Prešovského kraja. Kanuščák tiež zdôraznil, že „toto riešenie neuprednostňuje konkrétne podnikateľské subjekty, ale rieši to, ako priviesť turistu do strediska a ako to stredisko zatraktívniť“.

Potrebná je v tomto smere pri danej lokalite osveta.

„Pri tvorbe materiálu som sa stretol s mnohými názormi, ktoré vychádzali z toho, že región veľmi nepoznajú. Nemáme Tatry, Poloniny, Domašu, inštitúcie v Unesco, ale krásnu prírodu v okolí Čergova, ktorá má za vyše tridsať rokov návštev tisíce návštevníkov,“ skonštatoval Vladimír Jánošík (Klub Hlas a nezávislí).

Diskusia o lanovke

Značnú časť diskusie tvorila otázka kúpy lanovky v rekreačnom stredisku Ski Lysá, ktoré je významnou súčasťou Čergova. To je aktuálne v súkromných rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanecký zbor mal odlišné názory.

Podľa Kanuščáka by mali podporiť zanietencov, ktorí sa pričinili o to, že do rekreačného strediska pred pár rokmi vrátili život.

Vníma, že podporu by mali preukázať napríklad aj formou odkúpenia lanovky. Keby sa totiž teraz odpojila, znovupripájací poplatok by bol na úrovni približne 90-tisíc eur.

„Na kúpu lanovky by sme mali pozerať podobne, ako podporujeme dopravu pri SAD-ke. Ako na nástroj dopravy, ktorý podporuje rozvoj dopravy v regióne,“ apeloval Jozef Kanuščák na margo dôvodov, prečo by župa mohla lanovku odkúpiť.

Prečítajte si aj Povolanie zdravotníka nie je pre každého, otestovali si to i žiaci základných škôl Čítajte 

Vladimír Jánošík podotkol, že aktuálne stoja na začiatku podpory turizmu v Čergove, pričom „lanovka je dopravný prostriedok a potrebuje životaschopnú prevádzku“.

Ďalší poslanci to ale vnímajú aj z opačnej strany a nevnímajú kúpu lanovky zo strany kraja ako správny prístup.

„Vyrušuje ma to, že je to lanovka, ktorá patrí podnikateľom a my by sme do nej investovali. Bola by to kúpa od podnikateľov, ktorí by ju ďalej prevádzkovali,“ zdôraznil Miroslav Benko (Klub Hlas a nezávislí).

„Mám pocit, že sa z toho stala priorita v momente, keď s. r. o., ktorá prevádzkuje toto stredisko, sa dostala do problémov a treba teraz ten problém urýchlene hasiť. Určite nie je stratégia postavená na tom, že táto oblasť bude turisticky prosperovať len preto, lebo my zachránime prevádzkovateľa vleku. To si nemyslím,“ zdôraznil Adrián Kaliňák (Klub Hlas a nezávislí).

„Prioritne ideme riešiť súkromný sektor, následne cestu, potom iné aktivity. Ak sa stretnem s požiadavkou o kúpu lanovky do majetku PSK, súhlasiť nebudem,“ upozornil Kaliňák.

Podľa Vladimíra Lajčáka (NEKA - klub nezávislých poslancov) je toto rekreačné stredisko Sky Lysá v Čergove „také miestne stredisko, akých je na východnom Slovensku strašne veľa a tá investícia by bola preukrutná“.

Ako zásadný problém vníma, že sa nedá doviezť aj naspäť. „Lanovka by mala zmysel, keby z Lysej bola do Drienice aj zjazdovka. Vy sa štvorkilometrovou lanovkou doveziete do strediska, ktoré má jednu zjazdovku a druhý krátky vlek.“

Lajčák nevníma túto investíciu ako vhodnú. Prirovnal to skutočnosti, že „keby ktokoľvek z nás mal dať svoje peniaze do lanovky, tak nedá“.

Upozorňujú na precedens

Samotný zámer vníma poslanec Michal Kaliňák (Klub Hlas a nezávislí) s viacerými otáznikmi.

„V našom kraji máme celkovo pomerne veľa lyžiarskych stredísk. Aby sa nestal precedens, že každý región bude chcieť niečo podobné. Chýba mi tam systémový prístup k lyžiarskym strediskám,“ podotkol Kaliňák.

Súvisiaci článok Ani 900 pacientov mesačne nestačilo, sabinovskú detskú pohotovosť rušia Čítajte 

„Skúsme to dopracovať. Akým spôsobom, s akými financiami, na akom časovom rámci. Nezabudnime, že môžeme vytvoriť veľký precedens voči ďalším rekreačným oblastiam, ktoré nie sú viazané výlučne na lyžiarske strediská, kde sa aj pod tlakom klímy ich predmet podnikania bude musieť upravovať,“ upozornil Michal Kaliňák, v otázke možného precedensu ho podporil aj Ján Vook (Klub Hlas a nezávislí).

Ešte by sme mali opraviť cestu

Z obce Drienica smerom k rekreačnému stredisku vedie cesta, ktorá by už potrebovala rekonštrukciu.

„Je tam cesta, ktorú by sme chceli opraviť. Prioritne by slúžila pre obsluhu a záchranné zložky,“ uviedol Jozef Kanuščák. Opravovať cestu ako kupovať lanovku by chceli niektorí poslanci radšej.

„Veľmi si cením záujem Prešovského kraja o rozvoj turizmu, ale pomáhajme mu na základe toho, čo máme v kompetenciách. Napríklad opravou cesty, ktorá je, podľa mojich informácií, v katastrofálnom stave. Pomôžme opravou cesty, nie tým, že budeme investovať do súkromného majetku,“ upozornil Juraj Bochňa (Klub Hlas a nezávislí).

„Čergovu treba pomôcť. A cesta by fantasticky pomohla, ale lanovka je z môjho lyžiarskeho pohľadu beznádejný projekt. Bez zasnežovania a zjazdovky do Drienice absolútne nemá zmysel,“ skonštatoval Vladimír Lajčák (NEKA – klub nezávislých poslancov).

Aj predseda Milan Majerský priznal, že je tu viacero otázok, čo sa týka financovania lanovky a cesty.

„Ak by sme mali investovať do lanovky, dali by sme vlastné peniaze. Iné by bolo investovať do cesty. Do cesty by sme vedeli dostať cudzie zdroje, hneď ako bude vypísaná výzva a budeme mať vysporiadané pozemky.“

Priznal, že aj na stretnutí poslaneckých klubov mali odlišné názory, čo sa týka financovania lanovky. Tam v pôvodnom materiáli figurovala suma za lanovku vyše jedného milióna eur.

Súvisiaci článok Spišský Jeruzalem prináša dni duchovna Čítajte 

„Investovať do lanovky, to som trošku rezervovaný aj ja,“ uznal predseda PSK Milan Majerský.

Región na celoročné využitie

Poslanci upozorňovali aj na ďalší fakt, a to, že pre Čergov by nemala byť nosným ročným obdobím len zima.

„Čergov je z osemdesiat percent celoročný turizmus. Možno len dvadsať percent je záležitosť snehu, lyžovania,“ pripomenul Vladimír Jánošík (Klub Hlas a nezávislí). A je tu i priestor na ďalšie využitie.

„Je to región, ktorý si zaslúži mať miesto, kde sa dá ísť vyžiť, poviem unesene, aj pre menej solventných. Nie každý má na Tatry, nie každý má dostupnosť na Poloniny. A toto je blízko krajského mesta. Odhliadnuc od turistiky, do strediska Čergov má dostupnosť asi 30 škôl do 50 km. Vedia toto stredisko využívať v zime na lyžiarske zájazdy, alebo aj v lete na turistiku a poznávacie zájazdy,“ zdôraznil Gabriel Paľa (Klub KDH, SaS, Za ľudí).

Na ideový zámer poslanci prikývli

Ideový zámer sa pozdával aj Marekovi Hrabčákovi (Klub Spolu za región). Navrhoval tiež pripraviť stratégiu rozvoja lokality.

Súvisiaci článok Dejiny nepoznajú z učebníc, ale z vlastného života. Prežili sme holokaust, znie naprieč Slovenskom Čítajte 

„Ak bude schválená stratégia rozvoja s postupným financovaním investičných akcií, potom bude vyčleňovanie rozpočtovaných zdrojov na ďalšie roky omnoho ľahšie.“

Toto predložil aj ako poslanecký návrh, o ktorom poslanci hlasovali. Podstatné je však vždy urobiť prvý krok, v tomto prípade schválenie zámeru sa oblasťou zaoberať.

„Naše mesto malo a má historické skúsenosti s touto rekreačnou oblasťou. Je to nádherná oblasť. Cieľ máme jasný – rozvoj, koncepcia. Je to maratón. Možno pred siedmimi rokmi tam boli Poloniny, dnes je to tento región Čergova,“ konštatoval primátor Sabinova Michal Repaský (Klub Hlas a nezávislí).

Michal Kaliňák upozornil na potrebu dopracovania materiálu.

Z materiálu, ktorý poslanci odsúhlasili, odstránili konkrétne odhadované finančné čiastky pri jednotlivých odvetviach. Ponechali len celkovú sumu investícií do regiónu – približne 10 miliónov eur.

Rovnako vypustili aj časový harmonogram jednotlivých aktivít, ponechali len stanovený časový rámec – 2024 až 2029.

A z materiálu vypustili zmienku o sedačkovej lanovke.

„Ide nám prioritne o zabezpečenie nosného dopravného systému verejnej dopravy a to môže byť okrem lanovky aj niečo iné.“

Poslanci ideový zámer odsúhlasili, myšlienke pustiť sa do podpory regiónu Čergov tak dali zelenú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 830
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 653
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 795
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 745
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 627
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 094
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Jubilejný ročník Žampa Cap-u prináša viaceré novinky.


O tom, kto získa financie rozhodli zákazníci.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu