Odborníci u nás označili už tri regióny, ktoré sú z pohľadu výskytu tohto nebezpečného parazitárneho ochorenia rizikové. Patria k nim najmä oblasti Poddunajskej, Záhorskej a Východoslovenskej nížiny.
Nebezpečné komárie štípance
Pôvodcom srdcovej červivosti sú parazity mikrofilárie. Na psa prenášajú uštipnutím komárom, ktorý bol v priamom kontakte s iným infikovaným psom.
Larvy srdcových červov v tele psa migrujú, dostávajú sa do pľúcnej tepny a srdca, kde v priebehu piatich mesiacov dospievajú. Nezvratne poškodzujú srdce a ovplyvňujú krvný obeh.
Dospelé parazity produkujú tisíce nových zárodkov pripravených infikovať ďalšie psy. Dosahujú dĺžku až 30 centimetrov a dožiť sa môžu 5 až 7 rokov.
Srdcová červivosť sa nemusí prejaviť celé roky. S progresiou ochorenia u psa však môžeme pozorovať:
- únavu a neochotu aktívne sa hýbať,
- kašeľ,
- úbytok telesnej hmotnosti,
- nedostatok chuti do jedla.
Srdcové červy dokáže veterinár odhaliť jednoduchým krvným testom. Liečba tohto ochorenia je zdĺhavá, zložitá a riskantná, pretože pri nej hrozia tromboembolické komplikácie spôsobené úhynom parazitov v tele psa.
Repelenty nezaručujú dostatočnú ochranu psa pred nakazením sa srdcovou červivosťou. Odborníci preto odporúčajú preventívny antiparazitárny prístup, ktorý psy dokáže pred ochorením ochrániť.

Parazita odhalí jednoduchý krvný test
Predchádza mu krvný test, v prípade negatívneho výsledku je možné začať s prevenciou.
Veterinári používajú bezpečné produkty, ktoré sa ľahko aplikujú a dávkujú mesačne. Jedna dávka ochráni vášho psa pred viacerými vonkajšími a vnútornými parazitmi vrátane dirofilárie.
Okrem toho psa účinne chráni pred blchami, kliešťami, pásomnici, ušnému svrabu, škrkavkám a iným háďatkám. Iná vakcína proti srdcovej červivosti neexistuje.
Preventívnu liečbu možno aplikovať počas celého obdobia aktivity komárov. Je dôležité nezameriavať sa len na jarné a letné mesiace, pretože pre klimatické zmeny sa komáre a kliešte môžu vyskytovať kedykoľvek počas roka a predstavujú tak riziko nákazy.
Ochránite psa a ušetríte
Majitelia psov môžu vďaka účinnej prevencii nielen chrániť zdravie svojho psa a predísť nepríjemnej a veľmi bolestivej terapii. Zároveň môžu výrazne ušetriť.
Náklady na liečbu srdcovej červivosti vrátane liekov, opakovaných krvných testov, röntgenu a ultrazvuku srdca a pľúc či návštevy veterinárneho kardiológa, sa totiž môžu vyšplhať až na 2500 eur.
Aj v tomto prípade naplno platí, že prevencia je oveľa lacnejšia ako následná liečba.
Viac informácií o dirofilárii a aj zoznam kliník, poskytujúci prevenciu pred srdcovým červom, nájdete na www.prezdraviezvierat.sk.