PREŠOV. Mesiac a pol vypratávali priestory pivnice, aby z nej mohli spraviť pomyselné výstavné priestory.
Trojica mladíkov z Prešova si vyhrnula rukávy, oslovila viacerých ľudí a dnes sa schyľuje k ich prvej spoločnej organizovanej výstave. Svojpomocne a s vlastnými nápadmi sa rozhodli pritiahnuť do krajského mesta umelcov z regiónu i spoza hraníc.
Iniciatíva zdola tak priniesla unikátny koncept.
Ťažisko je názov výstavy, ktorá v sebe spája všetko – zápal, entuziazmus, chuť tvoriť i chuť sa spájať. Presne tak, ako spojila aj trio Daniel Rázus, Alex Duleba a Daniel Foltín.
Aby sa mohli prezentovať mladí umelci
Prešovčan Alex Duleba je maturantom, ktorý sa už pred rokmi zamiloval do umenia. Cez maľbu i ďalšie výtvarné prejavy formuje svoje jedinečné prejavy zobrazenia sveta vonkajšieho aj vnútorného. Dosiaľ sa podieľal napríklad na organizovaní hudobných podujatí, čo v ňom pomaly formovalo myšlienku preniesť do Prešova kolekciu mladého umenia.

„Uvažoval som, ako prepojiť tieto dva svety. Viem, že sa v Prešove veľa tvorí. A nielen v Prešove, ale aj celkovo na Slovensku. Páčila sa mi myšlienka spraviť výstavu, kde by sa to všetko dalo prezentovať,“ vysvetľuje Alex.
S touto svojou ideou sa podelil s kamarátom Danielom Rázusom.
K dvom sa pridal tretí, vznikla silná trojka
Prešovčan Daniel Rázus je kameramanom a fotografom s bohatými skúsenosťami. Pre tento Alexov nápad sa vraj nadchol hneď. Dodnes si pamätá na dátum 7. február 2024. Vtedy si obaja sadli na čaj a spoločne vymysleli prakticky celú koncepciu. Chýbali „len“ priestory.
A tak Daniel zdvihol telefón a zavolal ďalšiemu Danielovi. Daniel Foltín sa aktívne venuje krajčírskej tvorbe a šitiu, cieľavedome a šikovne buduje si svoju vlastnú značku.
„Vedel som, že on má nejaké priestory. Oslovil som ho a on sa chytil,“ opisuje Rázus.
„S Danom sme sa už zbežne poznali. S Alexom prišli, lebo vedeli, že mám nejaké priestory, ale mne to prišlo ako malé. Vtedy mi napadlo, že raz som už bol aj dole v pivnici. Navrhol som, aby sme sa šli pozrieť tam. Šli sme a dnes tam už organizujeme výstavu,“ opisuje Daniel Foltín. Slovo dalo slovo, začalo sa makať.
Z ničoho stvorili niečo. Vyniesli dve tony sutín
Miesto našli v budove na Hviezdoslavovej, v širšom centre mesta. Pivničné priestory boli v čase ich prvej návštevy doslova skladom haraburdia. Žiarovky nefungovali, skladové veci museli prenášať, všade bolo plno prachu, sutiny, omietka pri dotyku takmer sama opadávala. Chlapcov to však neodradilo. Naopak.
Mesiac a pol sa tu každú sobotu stretávali a od skorého rána do neskorého večera priestory vypratávali.

„Vyniesli sme odtiaľto na zberný dvor približne dve tony odpadu,“ približujú chlapci.
Okrem vypratávania museli penetrovať steny a viackrát vytrieť podlahu. Z nepoužiteľných priestorov urobiť použiteľné. Pri upratovaní našli rôzne noviny či štítky z roku 1952, aj potrhanú vlajku, ktorú zrepasovali a využili pre svoju výstavu.
Počas brigád sa k nim pridali ešte aj ďalší kamaráti, ktorým nerobilo problém nezištne, za dobrý pocit a kávu priložiť ruku k dielu. Ako chlapci spomínajú, deľba práce a fakt, že každý pracoval naplno, im pomohla dosiahnuť zdarný výsledok.
Zapojila sa s pomocou aj rodina, Danielov ujo prišiel autom s vlečkou, na ktorú nakladali plné mechy odpadu. Všetko podnikali na ich vlastné náklady – časové aj finančné. Síce požiadali o grant aj mesto, no vyjadrenie dosiaľ nemajú. To ich však nezabrzdilo, dnes sú priestory pripravené k využitiu.
„Za ten čas to tu prešlo neuveriteľnou renováciou,“ spomína „upratovacia čata“, ktorá má tento priestor aktuálne v prenájme pre zhmotnenie vízie priniesť tu výstavu.
Miesto, kde sa môžu prezentovať talenty
Mladí muži sú tak príkladom iniciatívy zdola, ktorí sa nechceli len nečinne prizerať a čakať.
„Osobne mi chýbala prezentácia mladej kultúry, alternatívnej kultúry,“ opisuje Alex.
„Myslím, že každý z nás pozná strašne veľa mladých ľudí, ktorí robia nejaké veci, len to nemajú kde odprezentovať. Vieme, že sú šikovní a každý by mal mať nejaký priestor. V tomto smere to chceli aj takto dosiahnuť,“ vysvetľuje Daniel Foltín.
Chlapci sa do nápadu realizácie výstavy pustili úplne spontánne, so zápalom, bez zvláštneho komandovania.
„Super je to v tom, že si to robíme sami, a tak to môže byť podľa našich predstáv,“ opisuje Daniel Rázus.
„Sme partia, v ktorej si každý môže povedať svoj názor. Vieme to premyslieť a zobrať z iného konca, každý názor je vítaný,“ konštatuje Daniel Foltín na margo ich spoločného fungovania. Zhodujú sa všetci v tom, že im vyhovuje samostatnosť a flexibilita, ktoré majú.

„Je dobrou skúsenosťou urobiť niečo také na kolene. Vieme sa potom viac obracať, sú to cenné skúsenosti,“ zdôrazňujú.
Mimochodom, aj keď od mesta sa im grantovej pomoci nedostalo, našli pomocnú ruku v istom prešovskom železiarstve. To im nezištne poskytlo materiály na upratovanie a maľovanie len preto, že ich oslovila ich snaha a iniciatíva niečo budovať.
Našli svoje Ťažisko
Premiérou vo vyprataných priestoroch bude výstava s príznačným názvom Ťažisko.
„Od začiatku bola táto hlavná téma jasná. Toto heslo má slúžiť pre umelcov ako téma, od ktorej sa môžu odpichnúť. Všetky odprezentované diela sa budú hrať s touto témou a budú takto tematicky koncipované. Do výstavy by sa malo zapojiť 26 kolaborantov zo Slovenska aj z Česka,“ opisuje Alex.
Práve k českým vystavovateľom prišiel i vďaka svojim kontaktom počas prijímačiek na umelecké školy.

„Vnímal som to ako skvelý spôsob obohatenia výstavy. Bude to atraktívne pre toho, kto sem príde, v tom, že uvidí aj umenie zo zahraničia, nielen zo Slovenska. A taktiež je to skvelá príležitosť pre umelcov predstaviť sa i za hranicami svojej krajiny,“ vysvetľuje Alex.
„Je to výstava, ktorú je jednoducho potrebné vidieť. Človek musí dôjsť osobne, je to také sociálne. Ľudia sa vzájomne spoznajú a môžu spolu tráviť čas i nadväzovať konexie,“ opisuje Daniel Foltín.
Vernisáž výstavy Ťažisko bude v piatok 7. júna 2024 o 18.00 hod. v priestoroch výstavy na Hviezdoslavovej 22 v Prešove.
Pre verejnosť bude otvorené denne od 16.00 do 20.00 hod., výstava potrvá do 21. júna.
A aké posolstvo by partia mladých zapálených Prešovčanov odoslala za múry výstavných priestorov?
„Hlavným cieľom je povzbudiť kultúru a zameranie sa na výtvarné umenie. Chceme to tu rozprúdiť, povzbudiť, aby sa vedelo, že aj v Prešove sa vie niečo skvelé a kvalitné spraviť,“ pozývajú mladé umelecké duše.