PREŠOV/HUMENNÉ. Svoj deň si pripomenuli veľkolepými oslavami.
Rusíni sa v rámci celonárodných osláv zišli v Humennom, kde sa približne dvesto účinkujúcich predstavilo na prehliadke rozmanitého rusínskeho folklóru a hovoreného slova.
Deň spätý s mnohými udalosťami
V kalendári je od roku 2009 stanovený 12. jún za Deň Rusínov na Slovensku.
Vyhlásil ho Svetový kongres Rusínov, pričom tento dátum sa spája s historicky prvým Slovanským zjazdom všetkých Slovanov žijúcich v Rakúsko-Uhorskej monarchii. Taktiež sa v tento deň počas 1. ČSR organizovali masové oslavy Dni rusínskej kultúry v Prešove.
A v roku 1933 odhalili pamätník veľkému rusínskemu buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi.
Oslavy v Humennom
Tohtoročné Celonárodné oslavy Dňa Rusínov na Slovensku mali tentoraz svoju premiéru v Humennom. To sa aktuálne hrdí titulom Mesto kultúry 2024.

Teraz sa stalo aj pomysleným mestom rusínskej kultúry, kde sa oslavy spájali s tancom, muzikou i spevom. Výber nebol náhodný, práve tu na severovýchode Slovenska žije početná komunita Rusínov.
„V našom meste žije veľa obyvateľov s rusínskymi koreňmi a ja patrím medzi nich. Rusínska kultúra je vzácna a nádherná. Som rád, že práve Humenné je dejiskom týchto slávností,“ uviedol počas slávností primátor mesta Miloš Meričko. Ten sa v závere prítomným prihovoril aj v rusínčine.
Vítali Rusínov zo všetkých strán
Do Humenného si našli cestu hostia z rôznych častí Slovenska, kde zástupcovia tejto národnosti žijú. Slávnostný galaprogram predstavil približne 200 účastníkov.
Estrádna sála Mestského kultúrneho strediska tak vítala talenty zo všetkých sfér – spevákov, tanečníkov, recitátorov aj hudobníkov.
Prišli okrem Humenného aj zo Sniny, Medzilaboriec, Svidníka, Bardejova, Starej Ľubovne i Prešova. Vďaka rozmanitosti rusínskeho prejavu vyskladali trojhodinový program mozaiky Rusínov z rôznych lokalít Slovenska.

„Hlavným cieľom osláv je prezentácia krásnej kultúry, jazyka, zvykov, obyčajov našich predkov. Rusíni nežijú len na severovýchode Slovenska, ale aj v Košiciach, Bratislave a v celom svete. Ďakujem, že ste prišli v takom hojnom počte,“ zdôraznil predseda Rusínskej obrody na Slovensku Martin Karaš.
V programe sa predstavili Ženská spevácka skupina Litmanivka z Litmanovej (okr. Stará Ľubovňa), FS Makovica zo Svidníka, FS Zaruba z Ňagova (okr. Medzilaborce), FS Sosna zo Zbojného (okr. Medzilaborce), FS Vinčik z Klenovej (okr. Snina), okres Humenné reprezentovali DFS Chemloňáčik, FS Chemlon, Trio Magurových, Trio Zornica a Michal Sijka.
Chýbať nemohli aj sólisti celoslovenského festivalu Spevy môjho rodu, medzi ktorými sú Liana a Stephanie Kováčové (Ortuťová), Tadeáš Roháľ (Humenné), Natália Kučová (Litmanová), Marianna Železná (Chmeľová).
Svojím prednesom sa predstavili recitátori celoslovenskej súťaže Duchnovičov Prešov Adam Jasik, Sebastián Fedorjak.
V modlitbe i pri zábave
Súčasťou nedeľných celonárodných osláv boli tiež aj sväté liturgie, ktoré slávili v pravoslávnom Chráme sv. Cyrila a Metoda a v gréckokatolíckom Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom.
V rámci programu predstavili na nádvorí kaštieľa jednotlivé regióny a návštevníci Humenného sa mohli kochať pri bohatom krojovanom sprievode, ktorý prešiel mestom.

Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, hlavným organizátorom podujatia bola Rusínska obroda na Slovensku v spolupráci s mestom Humenné, Vihorlatským múzeom a Gymnáziom sv. Jána Zlatoústeho.
Aktívna Rusínska obroda
V rámci osvety a podpory Rusínov funguje na Slovensku od 5. marca 1990 Rusínska obroda.
Pred mesiacom sa konal v Starej Ľubovni jej pätnásty snem, v rámci ktorého okrem iného hodnotili činnosť za posledné obdobie.
Hlavnou náplňou Rusínskej obrody je realizovať v regiónoch, dedinách a mestách mieste, regionálne a celoštátne podujatia, taktiež podporovať osvetu a byť nositeľom odkazu Rusínov a hlásenia sa k svojej identite.

„Naša činnosť bola a je zameraná okrem kultúry i na vzdelávanie, históriu a na náš cirkevný obrad, v rámci čoho sa značne angažujeme,“ uviedol Martin Karaš, predseda Rusínskej obrody.
Ako Karaš pripomína, cirkevné, ale aj dennodenné aktivity všeobecne výrazne pomáhajú v rozvoji národa a jeho povedomia.
Jednou z ambícií Rusínskej obrody je aj „sprofesionalizovať dianie na rusínskom poli, ktoré stojí najmä na práci tretieho sektora, neziskových organizácií a dobrovoľníkoch. Potrebná je však i podpora zo strany štátu“.
Buditeľ čaká na svoje znovuzrodenie
Buditeľ čaká na svoje znovuzrodenie
Významným menom pre Rusínov je osobnosť Alexandra Duchnoviča. V Prešove je po ňom pomenované jediné rusínske divadlo na Slovensku, Divadlo Alexandra Duchnoviča.
Rovnako má aj svoju sochu v Prešove na rovnomennom námestí, Duchnovičovom námestí. Tá je však už dlhšiu dobu zahalená. Zisťovali sme, aký je jej aktuálny stav.
„Socha na Duchnovičovom námestí aktuálne prechádza procesom reštaurovania a umelecko-remeselnej obnovy,“ uviedla odborná referentka tlačového oddelenia Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.
„Celkové náklady na obnovu sochy, vrátane nákladov na umiestnenie lešenia okolo sochy, sú v objeme 11 580 eur vrátane DPH,“ konkretizovala Šitárová.
Slová prezidentky Zuzany Čaputovej ku Dňu Rusínov
Milé naše rusínske spolubčianky a spoluobčania,
k dnešnému Dňu Rusínov Slovenska vám srdečne gratulujem a želám krásne oslavy, ktoré prebiehajú v tomto týždni od Medzilaboriec, cez Humenné, Prešov až po Bratislavu.
Rusínska kultúra a umenie je nádherné a som veľmi vďačná za to, že som mala možnosť ho bližšie spoznávať počas piatich rokov môjho mandátu. Je výsledkom lásky, hrdosti a nasadenia množstva umelcov, umelkýň, občianskych aktivistov, zástupcov školstva, vedy, samosprávy či cirkvi, ktorí ich robia tak životaschopnými a jedinečnými.
To, že sa stále viac ľudí u nás s hrdosťou hlási k svojim rusínskym koreňom ukazuje, aký má vaša práca zmysel. Má však zmysel pre nás všetkých pretože rusínsky jazyk a kultúra sú naším spoločným bohatstvom.
Ďakujem vám a želám vám veľa síl a aj priaznivých podmienok do ďalších rokov.
(zdroj: FB Zuzana Čaputová)