MIKOVÁ. Matka svetoznámeho umelca Andyho Warhola sa narodila v ich obci. Dnes spomienku na túto rodinu zhmotnili v podobe pamätnej izby.
Sily s vedením obce spojila známa slovenská šperkárka. Obec Miková pri Stropkove, kde žije čosi vyše sto obyvateľov, tak ponúka návštevníkom pútavý turistický bod, ktorý svedčí o koreňoch Andyho Warhola a jeho mamy Júlie práve v tejto malej rusínskej obci na severovýchode Slovenska.
Informácia už pri vstupe do Mikovej
Trafiť do Mikovej nie je komplikované. Za Stropkovom v smere na Medzilaborce sa v obci Malá Poľana objaví značka, ktorá po odbočke vľavo ukazuje smer do rodiska Júlie Varcholovej. A že tu má korene predstaviteľ pop-artu Andy Warhol, dáva nezainteresovaným návštevníkom na známosť už vstup do obce.

Okrem tabuľky s názvom samosprávy v slovenčine aj rusínčine sa vyníma i nadpis „Víta vás obec Miková rodisko rodičov Andy Warhola“.
Pamätnú miestnosť, ktorú otvorili len pred pár dňami, netreba nijako hľadať. Nachádza sa v budove so sivou fasádou, prakticky pár metrov po vstupe do obce, po ľavej strane, s výrazne ozdobným označením Warhola Miková. Hneď oproti je priestor na parkovanie.
Nová pýcha obce
Z miestnosti práve odchádzajú dve dámy, jednou je starostka obce Ľudmila Petrušková, druhou návštevníčka.
Práve miestna starostka je tá, ktorá nám ich najnovší obecný prírastok predstavuje. Ako inak, s patričnou hrdosťou.

„Znamená to významný krok v našej kultúre a pokrok pre dedinku Miková, lebo určite, keď Andy a jeho mama Júlia sa na to pozerajú zhora, tak si isto myslia, že je to skvelé. A všetci rodáci z Mikovej môžu byť hrdí na to, čo tu teraz môžu turisti, ktorým meno Warhola niečo hovorí, nájsť,“ vysvetľuje starostka Petrušková.
Naša vďaka patrí Petre
Doposiaľ v obci takáto forma prezentácie umelca s koreňmi chýbala. Starostka vysvetľuje, že okolnosti boli rôzne, ona sama je vo funkcii zatiaľ rok, ale asi teraz prišiel ten správny čas, keď sa veci vyvinuli do tejto podoby.
Hlavne to vníma ako veľkú zásluhu Petry Toth, na Slovensku všetkým dobre známej šperkárky, ktorá nachádza motivácie pre svoju tvorbu najmä v prostredí folklóru a ľudovej kultúry. Pred časom Petra absolvovala v rámci projektu „Po koreňoch POP-ARTu“ cestu po stopách Júlie Varcholovej z Mikovej až do Ameriky.

Medzi plody tejto dobrodružnej poznávacej cesty patrí i prinavrátenie mikovského kroja či zriadenie pamätnej izby v Mikovej.
„Ďakujeme Petre za to, že k nám prišla a darovala nám kroj z tej doby, ktorý sa mal v tom čase nosiť,“ opisuje začiatky spolupráce Ľudmila Petrušková. Spolu našli miestnosť, keďže záujem bol obojstranný.
„Boli sme tomu naklonení a nadšení, bolo to vzájomné,“ vysvetľuje starostka.
Po škole pošta, po pošte „minimúzeum“
Vhodné priestory pre zhmotnenie vízie preniesť ducha rodiny Varcholovej - či v jazykovej verzii „spoza oceánu“ Warholovcov - nazad do Mikovej našli v jednej z obecných budov.
„Kedysi tu bola pošta, predtým ľudová škola,“ spomína starostka.
Izbu so všetkým, čo je teraz v nej, dostali do daru.

„Petra išla cez projekt, v ktorom prispelo 856 darcov. Všetko to išlo cez jej ruky a projekt, cez jej nápady. My sme to dostali ako dar. Veľmi sa tešíme z toho, že je to tak, ako to je a dúfame, že to bude mať i patričný efekt,“ želá si starostka.
Už pri samotnom otvorení sa tešili z hojnej účasti.
„Každý si našiel to svoje. Myslím si, že je to na úžitok všetkých – turistov, návštevníkov, motorkárov, samotnej kultúry. Keď tadiaľto niekto pôjde, už má možnosť sa pristaviť, niečo si prečítať, rozšíriť si vedomosti,“ konštatuje Petrušková.
Príbeh s krojom či listami
Gro miestnosti tvoria panely s prerozprávaným životným príbehom Júlie Varcholovej. Od narodenia, cez život v Mikovej, následnú cestu do Ameriky a žitie v nej. Príbeh dotvárajú artefakty.
Významným je ukážka pôvodného kroja z Mikovej. Aj ten sa podarilo „zreštaurovať“ na základe cesty a výskumu Petry Toth. Dnes totiž už v Mikovej niekdajší odev nenosia.

Ďalšia stena prináša ukážku Andyho diel. A tá ďalšia je vyskladaná z replík listov, ktoré medzi Pittsburghom a Mikovou cestovali.