STROPKOV. Mesto Stropkov má novú Národnú kultúrnu pamiatku (NKP).
Jubilejnou desiatou sa stal vojnový cintorín z obdobia prvej svetovej vojny spolu s kaplnkou, ktoré samospráva zrekonštruovala v roku 2018 pri príležitosti 100. výročia ukončenia tzv. Veľkej vojny.
Ďalšia NKP, prvá po viac ako 30 rokoch, pribudla do zoznamu z iniciatívy Krajského pamiatkového úradu v Prešove a následne na základe rozhodnutia Pamiatkového úradu SR.

Ako informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák, objekt sa nachádza na ploche mestského cintorína a je významným historickým nehnuteľným dokumentom pripomínajúcim vojnové operácie a ich ničivé dôsledky v okrese Stropkov z prvej svetovej vojny, na prelome rokov 1914 a 1915.
Pochovaných je tam viac ako 700 vojakov, pričom pri 690 obetiach je známa aj ich štátna príslušnosť.
„Z architektonického hľadiska ide o unikátne a jedinečné architektonické dielo významného maďarského architekta Józsefa Lampinga, ktoré na území Slovenska nemá obdobu. Architektonická hodnota cintorína okrem jeho premysleného konceptu spočíva aj v jeho parciálnom architektonickom prvku – pohrebnej, cholerovej klasicistickej kaplnky sv. Barbory z roku 1832, ktorá si zachovala pôvodnú pôdorysnú dispozíciu, klasicistické tvaroslovie i stavebné konštrukcie z obdobia svojho vzniku,“ priblížil Brendza.

V rámci rekonštrukcie bol pred šiestimi rokmi na cintoríne vybudovaný pamätník obetiam Veľkej vojny symbolizujúci anjelské krídla, na ktorom sa nachádza menoslov 332 doteraz identifikovaných pochovaných vojakov.
Stropkov i celý vtedajší okres boli totiž v časoch Rakúsko – Uhorska dôležitým strategickým územím monarchie.
V predvojnovom období, od 12. do 15. septembra 1911, sa mesto stalo centrom vojenských manévrov celej severovýchodnej časti Rakúsko – Uhorska za účasti viac ako 100-tisícovej armády. V tunajšom kaštieli bol vtedy ubytovaný následník trónu František Ferdinand d´Este.
„Spoločenská hodnota cintorína spočíva tiež v tom, že na jeho ploche sú bok po boku pochovaní vojaci znepriatelených armád – rakúsko-uhorskej a ruskej. Ide o vysoký prejav humánnosti, vychádzajúci z myšlienky, že po smrti niet nepriateľa. Vojnový cintorín je nositeľom súboru pamiatkových hodnôt - historickej, architektonickej, urbanistickej, spoločenskej a umelecko-historickej,“ dodal primátor.

Prvé národné kultúrne pamiatky boli v Stropkove vyhlásené pred vyše 60 rokmi. Okrem cintorína sa ich na území mesta nachádza ďalších deväť, konkrétne zaniknutý stropkovský hrad s kaštieľom, sanktuárium, kláštorný kostol Najsvätejšej Trojice, kaplnka Piety, Božie muky, socha Panny Márie Škapuliarskej, sochy sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána a jediná svetská stavba – slúžnovský dom, ktorý je v súkromnom vlastníctve a do zoznamu pribudol v decembri 1992.
Samospráva tiež od roku 2021 vyhlasuje hmotné a nehmotné pamätihodnosti mesta, medzi ktorými sa nachádzajú významné stavby, vzácne predmety, pamätné dátumy či významné podujatia.