VÝCHODNÉ SLOVENSKO/VÝCHODNÁ. Kúpiť si lístok a vychutnať si festival usadený z amfiteáterových lavičiek je pomerne bežným scenárom.
Ísť ale na festival, kde sa prakticky nesedí, to je už iný zážitok. A presne taký ponúkajú milovníkom folklóru i tým, ktorí folklór len spoznávajú, vo Východnej.
Vymysleli pre nich festival Rozhybkosti. A ako hovorí Vlado Michalko, duša tohto podujatia, v dnešnej dobe padne rozhýbanie kostí dobre každému.
Také tradičné, a predsa jedinečné
Predstavovať ľuďom, ktorí sa pohybujú na folklórnej scéne aktívne či pasívne, meno Vlada Michalka azda ani netreba. Fundovaný pedagóg a tanečný choreograf stojí aj za ideou festivalu Rozhybkosti ako jeden z jeho zakladateľov.
A že to bol nápad vynikajúci, o tom svedčí i fakt, že prvý ročník podujatia datujú do roku 2015. Konaného, pochopiteľne, vo folklórnej obci Východná.
Prvý ročník bol ešte päťdňovým, s necelou stovkou ľudí. Od začiatku bola koncepcia festivalu postavená na interaktívnej báze.

Účastníci sa priamo zúčastňujú jednotlivých blokov, ktoré prebiehajú paralelne vo viacerých stanoch či priestoroch areálu. Piesne len nepočúvajú, ale pod vedením hlasových pedagógov sa ich precízne učia vrátane správnej výslovnosti, práce s hlasivkami i bližšími informáciami o regióne, z ktorého pochádzajú, a príležitosti, pri ktorej sa spievali.
Rovnako je to aj v prípade tancov. Taneční pedagógovia vítajú na parkete všetkých tancuchtivých a spoločne sa krok za krokom učia jednotlivé kroky a tanečné prvky podľa originálnych prevedení tak, ako ich zanechali naši predkovia.
O čom je program
Interaktívny festival tanečných domov prinesie to najlepšie i tento rok. Tohtoročné Rozhybkosti budú trvať od štvrtka 18. júla do nedele 21. júla. Opäť sa na nich zídu fundovaní odborníci a znalci ľudového umenia, pedagógovia a milovníci, ktorí s radosťou a nadšením posúvajú to najlepšie z dedičstva našich otcov i ďalej.
Tancovať sa budú tance z Podpoľania, Zemplína, Šariša, spievať spevy z Liptova a Kysúc, hrať muzika z Horného Liptova či Zamaguria. Pripravené sú pódiá Humno, Krok za krokom, Krepčisko, Tančúra, pre hudbu a spev amfiteátre. A to všetko od rána prakticky do večera, s následnou zábavou takmer do ďalšieho rána.
V duchu slov „dzeda Lazorika“
Vlado je zástancom názoru, že milovník folklóru nemusí byť striktne členom folklórneho súboru či aktívnym nositeľom kroja.
Podstatná a smerodajná je láska či úcta voči ľudovým tradíciám. Priamo z nich čerpajú aj pri organizácii podujatia.
Jeho heslom sa stala múdrosť folkoristu a etnografa Jána Lazoríka: „Najprv spoznaj rodisko až tak San Francisco,“ je parafrázovaný výrok Jána Lazoríka. Práve tento apel dáva podnety k zamysleniu o tom, že je pekné poznať cudzinu, ale prv treba poznať svoju domovinu.
„To by mohol byť hlavný odkaz a impulz na zamyslenie sa,“ konštatuje Michalko.
Festival ako spôsob prinášania folklóru medzi ľudí
Rozhybkosti nepochybne rozhýbu každého, kto má o to záujem. Organizátori zároveň túžia, aby sa i takouto formou darilo udržiavať prvky tanečnej kultúry v bežnom živote.
„Veríme, že ľudia v spoločnosti budú stále viac tancovať, hrať a spievať,“ tvrdí Vlado v rozhovore pre Náš folklór, podľa ktorého tradičná ľudová kultúra nielen bola, ale by aj mala naďalej byť a zostávať našou súčasťou a spoločnosť obohacovať.
„Našou víziou je prinášať prvky ľudového tanca, hudby a spevu do voľného času i bežného života širokého okruhu ľudí,“ želá si folklorista telom i dušou.
A ako dodáva, keď sme už ako spoločnosť v atmosfére, v akej sme, liekom na to, ako vniesť viac pokoja, je dobrá pieseň, hudba i tanec. A práve toto nájde každý na jedinečnom interaktívnom festivale.
„U nás je na to priestor, tak hybajte na Rozhybkosti.“