PREŠOV. Hlavný vchod do dominanty prešovského námestia pre verejnosť uzavreli, okolie ohradili. Veriaci či návštevníci sa aktuálne do interiéru Konkatedrály sv. Mikuláša v Prešove dostanú len bočným vstupom.
Vchod z južnej strany, nad ktorou je situovaná veža kostola, je neistý a museli ho pre verejnosť uzavrieť. Zhora sa totiž začali uvoľňovať kamene.
Stav je vážny, rekonštrukcia pamiatky akútna. Oprava by však bola v státisícoch, okrem nutnosti opráv bude teda potrebné hľadať tiež zdroje peňazí.

Hlavný vchod nedostupný
Počas uplynulých dní pribudlo na priestranstve pred Konkatedrálou sv. Mikuláša oplotenie. Dostať sa dovnútra cez hlavný vchod možné nie je. Zisťovali sme, čo konkrétne spôsobilo toto obmedzenie.
„Nastal tam havarijný stav, keďže z veže kostola začali vypadávať kamenné bloky, ktoré ohrozovali okoloidúcich, ale aj ľudí, ktorí vstupovali do chrámu. Išlo o väčšie kúsky, nie úplne malinké kamienky,“ vysvetľoval Ondrej Ryška, ktorý má na starosti správu budov a majetku v rámci Rímskokatolíckej farnosti sv. Mikuláša, pod ktorú konkatedrála patrí.
Okamžite priestor opáskovali. Stav na mieste preveroval reštaurátor, ktorý má v kompetencii opravy sakrálnych pamiatok.

„Skonštatoval, že stav je vážny. Kamenné bloky, ktoré viseli na vlásku, demontovali a sú uložené vo veži, kde čakajú na kompletnú rekonštrukciu. Bloky, ktoré by ešte vydržali, boli zafixované. Bohužiaľ, z južnej strany nad hlavným vchodom je to tak vážne poškodené, že momentálne nie je ani možné všetky bloky demontovať, ani dočasne ukotviť,“ objasnil Ryška.
Vykonali základné záchranné práce
Základnú obhliadku technického stavu vykonali 17. júna tohto roku. Prebiehala z lana, teda horolezeckým spôsobom.
Technicky ňou zmapovali celý obvodový plášť kamennej helmice. Časti, z ktorých hrozilo opadávanie, uložili bokom, uvoľnené miesta vyšpárovali tmelom, aby sa tak nemohli uvoľňovať ďalšie kamene.

„Tieto práce je potrebné brať ako základné záchranné,“ uvádza oznam pri konkatedrále s tým, že začať reštaurovanie predmetnej časti je potrebné v čo najkratšom čase.
V dôsledku toho dostali nariadenie zabezpečiť okolie konkatedrály desaťmetrovým odstupom od vstupu. Aby sa tak predišlo potenciálnemu nebezpečenstvu úrazu. Potrebné povolenia dostali, vzhľadom na vážnosť situácie, obratom.
Nutný je komplexný reštaurátorský výskum
Momentálne je teda priestor uzatvorený. Týmto sa však celý proces ešte len začína.
„V ďalšej etape sa bude realizovať komplexný reštaurátorský výskum, z ktorého sa spraví návrh na reštaurátorský zámer,“ vysvetlil Ryška.
Aktuálne plánujú stretnutie mesta, investora, pamiatkarov, reštaurátora za účelom prípravy plánu. Celé to však bude závislé od finančných možností. Náklady sú prognózované v značnom objeme.

„Na obnovu je potrebných a vyčíslených 1,5-milióna eur, ktoré momentálne vo vlastných zdrojoch nemáme,“ uviedol za farnosť Ondrej Ryška.
Hľadať ich teraz mienia v spolupráci s mestom i ministerstvom kultúry, sledujú dostupné projekty. Aktuálne však nie je k dispozícii žiadna výzva, do ktorej by bolo možné sa zapojiť.
Pred začiatkom prác pritom ešte bude nutný doplnkový reštaurátorský výskum. Nie všetky časti stavby totiž dokázali zmapovať horolezeckým spôsobom.
Pri ďalších častiach to bude možné vďaka postavenému lešeniu. A v tejto chvíli je teda otvorené, čo by taký doplnkový reštaurátorský výskum ešte mohol priniesť.
Bezbariérovo sa dnu nedostanete
Otázne je, či uvažujú aj nad zorganizovaním zbierky na tento účel. Podľa Ryšku túto formu neplánujú, keďže aktuálne prebieha medzi veriacimi zbierka na reštaurovanie hlavného oltára bohostánku. Iniciovanie dvoch či troch súbežných zbierok nevníma ako ideálne riešenie.

Zároveň Ondrej Ryška vyjadruje spolupatričnosť voči návštevníkom kostola aj vzhľadom na obmedzenosť prístupu.
„Ospravedlňujeme sa ľuďom, ktorí sú imobilní a odkázaní na tento hlavný vchod. Momentálne kostol nemá bezbariérový prístup. Mrzí nás to, ale musíme vydržať, lebo momentálne nie sme v situácii, že si môžeme vyberať,“ dodáva.
Ďalšie konkrétne termíny procesu pri zabezpečení tejto stavby sú teda v tejto chvíli otvorené.
