Náhrada nosičov dronmi? Naozaj je to tatranská téma?

Piaty stupeň ochrany drony zo zásobovania horských chát teraz vylučuje.

Tradíciu majú u nás aj preteky horských nosičov, ktoré sa konajú každý rok vo Vysokých Tatrách.Tradíciu majú u nás aj preteky horských nosičov, ktoré sa konajú každý rok vo Vysokých Tatrách. (Zdroj: Ilustračné foto: TASR)

Naozaj je to tatranská téma? Dnes nepredstaviteľné! Tatranské horské nosičstvo má dlhoročnú tradíciu, je zapísané v národnom Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva a horské chaty na rozdiel od tých v zahraničí si potrpia na trend ponuky čerstvých jedál a napríklad aj čapovaného piva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Médiami nedávno prebehla správa, že horských nosičov v Tatrách môžu nahradiť čínske drony. Na Evereste prebehol úspešný test. Peter Vnuk na portáli Trend uviedol, že čínska technologická spoločnosť DJI otestovala doručovanie dronmi na Mount Evereste. Ich dron FlyCart 30 prepravil náklad medzi jednotlivými tábormi a odstránil odpad, ktorý po sebe zanechali horolezci vo výška nad 6 tisíc metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa autora spomínanej správy by tento počin mohol znamenať revolúciu v zásobovaní horských chát, zvýšilo by to efektivitu a znížilo riziko spojené s tradičným spôsobom zásobovania, ktoré je spojené s ťažkým a nebezpečným manuálnym nosením nákladov po strmých a nestabilných trasách.

Používanie dronov je v Tatrách zakázané

Uvidíme ich aj v Tatrách? Zatiaľ nehrozí! Použitie dronov v národnom parku, kde platí piaty stupeň ochrany, je zakázané. Horské nosičstvo je nielen mimoriadnou raritou našich veľhôr, ale aj užitočným remeslom, ktoré je od roku 2019 zapísané v národnom Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva a spolu s Nepálom je Slovensko jedinou krajinou na svete, kde má horské nosičstvo živú podobu.

„Okrem toho jedným z dôležitých argumentov je u nás aj silná tradícia ochrany prírody, ktorú netreba zaťažovať zbytočnou dopravnou infraštruktúrou,“ povedal nám nedávno v rozhovore ochranca prírody, ekológ, horských sprievodca a dobrovoľný horský záchranár Štefan Bačkor, ktorý sa horskému nosičstvu venuje niekoľko desiatok rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Horské nosičstvo má rešpekt ostrieľaných horalov

Pripomenul tiež, že máme rešpekt ostrieľaných horalov, ktorí majú prechodené hory Európy či sveta a sú pozitívne šokovaní, že na našich chatách si môžu vybrať z troch-štyroch značiek čapovaného piva, v ponuke je niekoľko varených polievok, hlavných jedál, koláče, buchty. Toto nie je na horských chatách inde vo svete pravidlo. Naša horská kuchyňa má dobrú povesť a nosiči, ktorých profesionálne v Tatrách pracuje okolo päťdesiat a šesťdesiat a počas sezóny sa ich počet brigádnikmi takmer zdvojnásobuje, sa o to pričiňujú. Naviac, o prácu horských nosičov je stále záujem.

V Nepále je horské nosičstvo ale značne skomercionalizované a aj ohrozené súdiac podľa správach o dronoch. Obidve krajiny ale spolupracujú na tom, aby sa dostalo do svetového Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu

No Nepál stojí na začiatku tejto cesty. Potrebuje spracovať dejiny šerpovstva a pripraviť množstvo dokumentov a argumentácie. Správy o dronoch v Himalájach im to zrejme neuľahčia.

Horské nosičstvo je svetový unikát

„Sme síce tatranskí nosiči, ale v podstate tiež šerpovia a pokiaľ viem, iba u nás a v tejto nepálskej etnickej skupine sa nosičstvo v horách v tom pôvodnom význame zachovalo,“ dodáva Š. Bačkor, ktorému sa u nás podarilo sformovať tím spolupracovníkov, ktorí dali dohromady argumentáciu pre národný zápis.

„V Nepále sú myšlienke zápisu do svetového zoznamu kultúrneho dedičstva ešte viac naklonení, pretože dobývanie vrcholov Himalájí ich tradičný spôsob života prevalcovalo, prichádzajú o cenné veci charakterizujúce ich kultúru a potrebujú túto tému spracovať historicky i faktograficky. Chcú to zachrániť, spolupracujeme na tom, aby sa im to podarilo. Opakovane bol u nás Pasang Dawa Sherpa, honorárny konzul pre Slovensko, Česko a Nemecko v Nepále, a víta túto aktivitu,“ uzatvára dôvody, prečo by horské nosičstvo nemala vyhubiť technika, Štefan Bačkor.

Tradície treba chrániť, nie ohrozova6

Technika či pokrok sa zastaviť nedá. To je pravda. Veď napríklad u nás na cestách už nestretneme konské povozy a chov ťažných koní ustúpil do úzadia. No furmanstvo sa vo svojej tradičnej podobe napriek tomu vracia do hôr a ťažbu dreva si bez ťažných koní niekde nevedia ani predstaviť. Prečo by sme mali niečo také unikátne, ako je stále obľúbené a užitočné horské nosičstvo, napriek rizikám, ktoré so sebou prináša, nechať zahubiť? Charakterizuje našu krajinu, bez neho by sme v ponuke turistického ruchu stratili výnimočný unikát.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 006
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 212
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 059
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Paleobiológ M. Kundrát zo skamenelín číta príbehy pravekých zvierat.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Presnú príčinu požiaru hasiči vyšetrujú.


SITA

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu