GELNICA. Zhruba 3 300 lekárov z nemocníc po celom Slovensku už podalo výpovede zo zamestnania.
Výnimkou je len niekoľko zdravotníckych zariadení, vrátane súkromnej nemocnice v Gelnici, kde spomedzi 22 lekárov doposiaľ nepodal výpoveď ani jeden.
Adam Mahut, ktorý je od začiatku tohto roka novým riaditeľom Nemocnice s poliklinikou Pro Vitae v Gelnici, n. o., za tým vidí stabilitu v radoch tam pracujúcich zdravotníkov.
„Sme malou nemocnicou v jednom z najchudobnejších regiónov Slovenska, ktorý má špecifické potreby. Som rád, že personálna stabilizácia nám umožňuje sústrediť sa predovšetkým na potreby našich pacientov. Chceme im v prvom rade poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ skonštatoval Mahut.
Riaditeľ vysvetľuje, že za rozhodnutím gelnických lekárov nepodať výpovede zo zamestnania stoja najmä dva dôvody.
Prvým je snaha vytvárať pre zamestnancov priaznivé pracovné prostredie a úspešné riešenie problémov za zatvorenými dverami, ktorým predchádzajú vzniku konfliktov na pracovisku.
Druhým je spoločná vízia smerovania nemocnice. Jej výsledkom i reakciou na starnutie populácie a odchod mladých z regiónu je aj zriadenie Agentúry domácej ošetrovateľskej služby.
„Ak sa o pacientov, ktorí budú prepustení z nemocnice, nedokážu postarať ich blízki, tak im v tom pomôžeme. Takto budeme k pacientom ešte bližšie. Lekári dôverujú modelu, ktorý spoločne s nimi budujeme, a ktorý, verím, že bude funkčný a prospešný pre Gelničanov aj nemocnicu,“ zdôraznil Mahut.

Príjem pre vyše 140 ľudí
Gelnickú nemocnicu tvorí 12 ambulancií, jedno oddelenie so 44 lôžkami a dve spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky.
Na trvalý pracovný pomer tam pracuje 145 zamestnancov, ďalší trinásti sú na dohodu. Nemocnica sa tak v chudobnom okrese radí medzi najväčších zamestnávateľov.
Stabilizovanú situáciu a odvrátenie hrozby nedostatku lekárov po novom roku preto pozitívne hodnotí aj primátor Gelnice Dušan Tomaško.
„Ako primátorovi mesta mi neprináleží komentovať situáciu v súkromnom zdravotníckom zariadení. Ale ako človeka ma teší, že sa naša nemocnica nemusí pasovať s týmto problémom,“ poznamenal.
Región bojuje v každej oblasti
Okres Gelnica je od roku 2017 zaradený medzi najmenej rozvinuté na Slovensku, čomu podľa primátora zodpovedá aj celkový stav školstva, zdravotníctva či životnej úrovne.
„Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je u nás dlhodobým problémom. Kedysi tu sídlila nemocnica s viacerými oddeleniami, dnes po desiatej večer nemáme zabezpečenú pohotovosť. No a zlé dopravné napojenie spôsobuje, že k nám veľkí investori neprichádzajú, čo znamená, že tých pracovných príležitostí je tu menej ako by sme potrebovali,“ povedal Tomaško s tým, že s problémami sa stretávajú aj v školstve.
„V súčasnosti sa plánuje zlúčenie dvoch stredných škôl, ktoré tu máme - prakovskej Strednej odbornej školy a gelnického Gymnázia v rámci racionalizácie školských zariadení Košického samosprávneho kraja, čo nepovažujem za úplne dobrý krok, keďže obe školy majú svoju dlhoročnú históriu a aj rôzne zamerania. Sú okresy, kde tých stredných škôl je omnoho viac, možno by bolo vhodnejšie zamerať sa na ne,“ doplnil.

Stretnúť sa na polceste
Lekárske odborové združenie žiada od vlády Roberta Fica riešenie akútnej situácie v zdravotníctve, dodržanie bodov z dohodnutého memoranda, valorizáciu platov, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti či zlepšenie podmienok pre poslucháčov lekárskych fakúlt a mladých lekárov.
Odborári po rozhovoroch so šéfom rezortu Kamilom Šaškom zatiaľ ku konkrétnej dohode nedospeli, no riaditeľ gelnickej nemocnice verí, že obe strany časom nájdu zhodu.
„Treba rokovať, rokovať a rokovať. Ja som fanúšik kompromisov, a preto by som obom stranám odporúčal stretnúť sa na polceste,“ poznamenal Adam Mahut s tým, že dohoda bude len a len na prospech obyvateľov Slovenska.