Tatry a sánkovanie? Prečo nie, nie každý je lyžiar a pobyt vo veľhorách si treba spestriť. No pravdou je, že terénov na sánkovačku nie je veľa a treba ich hľadať.
Jedinou oficiálnou sánkarskou dráhou vo Vysokých Tatrách je trať z Hrebienka do Starého Smokovca. Dráha je najdlhšia na Slovensku a sezóna na nej sa už začala.
Jazdu ale ovplyvňujú poveternostné podmienky, takže sánkarské plány si treba overiť na internetovej stránke (Vysoké Tatry Hory zážitkov).
Každý deň testovacia jazda
Jazdu na 2,5 kilometra dlhej trati si môžete vychutnávať denne od 8.30 do 16.30 h. Každé ráno prevádzkovateľ urobí testovaciu jazdu a rozhodne, či dráhu uvoľní pre návštevníkov, alebo nie, keďže aj pre tento druh športu platia pravidlá bezpečnosti.
Informáciu o tom nájdu návštevníci v stredisku na viacerých miestach, ale aj na internete.
Dráha z Hrebienka do Starého Smokovca je vhodná aj pre menej skúsených sánkarov, jej sklon je mierny.
Na štart sa môžete vybrať dvojako – buď po vlastných zo Starého Smokovca na Hrebienok, k dispozícii je chodník pre chodcov i chodník pre sánky.
V takomto prípade máte atrakciu zadarmo, ale nachodíte sa. Lístky sa v kasách predávajú na dve či tri hodiny sánkovania, plus zaplatíte za požičanie sánok. Alebo sa na Hrebienok vyveziete lanovkou.
„Dôležité je sánky včas vrátiť, optimálne okolo 16. h,“ informuje Patrik Kromka, ktorý má na starosti obchod so športovými potrebami Tatry Motion v Starom Smokovci. V ňom je možné si sánky požičať.
Ako to je s večerným sánkovaním
Mnohí návštevníci sa tešia aj na legendárne nočné sánkovanie z Hrebienka. Každý rok ho sprístupňujú 26. decembra a až do Silvestra je možné túto atrakciu zažiť každý večer.
Isteže, všetko závisí o priaznivého počasia a dostatku snehu. Od nového roku, ako informuje P. Kromka, bude možné si večerné sánkovanie na osvetlenej dráhe užiť v utorky, piatky a soboty, a to od 18.30 do 21. h.
No ešte sa uvažuje aj o dennej posviatočnej prevádzke, aby si sánkovanie užili prázdninujúce deti.

„Dôležité je, aby záujemcovia prišli do požičovne sánok už okolo šiestej - pol siedmej večer, aby sme ich vedeli v pohode obslúžiť a aby stihli aj odchod prvej jazdy pozemnej lanovky, ktorá odchádza o 19. h,“ pripomína P. Kromka. Na sánkovačku sú vypravované štyri jazdy, posledná o 20.30 h.
Oficiálna dráha je vo Vysokých Tatrách iba jedna
„V iných strediskách Vysokých Tatier oficiálne kopce na sánkovanie nie sú. Nespomína ich ani aktuálny návštevný poriadok Tatranského národného parku,“ povedal nám v čase, keď začal vstupovať do platnosti vlani v decembri, odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh.
Na sociálnych sieťach si návštevníci Tatier posúvajú informácie o sánkovačke zo Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky dlhej 7 km. Ale ide o cestu, ktorú bežne využívajú aj turisti, záchranárske i zásobovacie vozidlá, zjazd je na vlastné riziko a podľa počasia.
Na sánkovanie môžete využiť aj kopce v stredisku, Bachledka, Podbanské či Tatranská Lomnica, Jakubkovu lúku v Starom Smokovci, znalci odporúčajú aj túru k chatám pri Zelenom plese či Plesnivec a tamojšiu sánkovačku. Dokonca vám v blízkych strediskách, na chatách či v hoteloch požičajú sánky, aby ste si sneh mohli užiť, ale ide o neoficiálne trate.
Deti nenechajte bez dozoru
Deťom môžete sánkovačkou urobiť radosť v hociktorom stredisku, kde nájdete vhodný kopec. No nenechajte ich bez dozoru, a hlavne, nekrižujte pri sánkovaní či prístupe na kopec bežecké či zjazdárske trate.
https://open.spotify.com/episode/32ii3muzU9BWp3ZB7uk9XX
Platí to aj pre Nízke Tatry. Vo všetkých strediskách, ktoré sa venujú aj deťom, sa dá aj sánkovať. Veľmi obľúbená je aj prírodná sánkarská dráha v rezorte Hilton Jasná. Má dĺžku 80 m, je osvetlená, sánkovať sa na nej dá až do 22. h. Podmienkou sú, samozrejme, dobré snehové podmienky. Aj v Jasnej nájdete mnoho možností na požičanie sánok.
Fun Aréna v Bielej Púti je pre sánkarov otvorená aj na večerné sánkovanie od 18. do 20.30 h, a to v piatok, sobotu a nedeľu.