Ako môžu z veternej energie profitovať ľudia v regiónoch?

Vedeli ste, že veterná energia má šancu znížiť do roku 2050 celosvetové emisie CO2 o 70 %, vďaka čomu by sa výrazne eliminoval negatívny vplyv klimatických zmien na náš svet?

V susednom Rakúsku pomáhajú veterné elektrárne ľuďom už roky – práve vďaka nim majú kvalitnejšie cesty, lepšie vybavené školy a nižšie miestne dane. Kým v Európe pribudne každý rok až 5000 nových veterných elektrární, na Slovensku máme len dve a od roku 2003 sa nepostavila ani jedna nová. Dokážeme konečne využiť vietor vo svoj prospech? A čo z toho môžu získať ľudia v regiónoch?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Viac peňazí do rozpočtu obcí

Obce, v katastri ktorých sa uskutoční výstavba veterných parkov, získajú stabilné finančné zdroje z daní a priamych poplatkov. V Rakúsku si samosprávy vďaka týmto príjmom financujú školy, opravy ciest či modernizáciu verejných priestorov.

Podľa Tomáša Kupku, experta na veternú energetiku z SPP, najväčšieho dodávateľa energií na Slovensku, práve tento model môže pomôcť aj slovenským obciam: „Veterné elektrárne, podobne ako iné stavby, odvádzajú obciam miestne dane a často aj priame príspevky. Vďaka skúsenostiam z pohraničnej rakúskej obce Prellenkirchen už teraz vidíme prínos parkov pre tamojší život. V obci už viac ako 10 rokov nedošlo k zvyšovaniu miestnych daní či poplatkov a finančné prostriedky sú využívané na investície a rozvoj obce."

Dnes už vieme, že sa nepotvrdili dohady a v oblastiach s veternými parkmi ceny nehnuteľností neklesajú. Naopak, domy či byty v týchto lokalitách môžu profitovať z ekologicky udržateľného prostredia a ekonomických výhod, ako sú miestne investície, pracovné miesta či nižšie dane.

2. Nové pracovné miesta a podpora regionálnej ekonomiky

Veterné parky vytvárajú dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile – od technických odborníkov na inštaláciu a údržbu až po administratívnych pracovníkov. Každý nový veterný park znamená pracovné príležitosti nielen počas výstavby, ale aj v dlhodobom horizonte.

Rozvoj veternej energetiky môže pomôcť prilákať aj nových investorov. „Ak chceme pritiahnuť do regiónu nové investície a zachovať tie existujúce, musíme byť schopní ponúknuť energiu z obnoviteľných zdrojov, ktorú veľké firmy dnes vyžadujú. To je kľúčový faktor pre úspech v konkurenčnom prostredí,“ vysvetľuje Lenka Jamborová, špecialistka projektov obnoviteľnej energie SPP.

3. Dostupnejšia elektrina pre obyvateľov

Veterná energia patrí medzi najlacnejšie zdroje elektrickej energie. Výstavba veterných parkov na Slovensku by mohla v dlhodobom horizonte pomôcť stabilizovať ceny, pretože vietor je k dispozícii bezplatne a nepodlieha cenovým výkyvom ako fosílne palivá​.

„Veterná energia dokáže pomôcť k zníženiu závislosti Slovenska na dovoze energetických palív, čo následne zvýši energetickú bezpečnosť krajiny. To znamená tiež stabilnejšie ceny a menší vplyv globálnych udalostí na náš každodenný život,“ približuje Tomáš Kupka spôsob, akým veterná energia znižuje našu závislosť na dovoze drahých energetických surovín.

4. Nové cesty a rozvoj turizmu

Výstavba veterných parkov si vyžaduje vybudovanie kvalitných prístupových ciest, ktoré môžu neskôr slúžiť aj miestnym obyvateľom ako cyklotrasy alebo turistické chodníky. V Rakúsku sa tieto cesty využívajú aj na podporu ekologického turizmu, pretože veterné parky sa dokonca stávajú atrakciou – turisti prichádzajú nielen obdivovať technológiu veternej energie, ale aj využívať vybudované turistické a rekreačné zóny.

5. Energetická nezávislosť a menej emisií

Veterná energia je obnoviteľným zdrojom, ktorý znižuje závislosť krajiny na dovoze fosílnych palív. Susedné Rakúsko vďaka veterným parkom vyrába viac elektriny, než potrebuje, a prebytok exportuje.

Podľa Lenky Jamborovej je práve diverzifikácia zdrojov energie kľúčovým krokom k stabilnej energetickej budúcnosti Slovenska: „Energia z obnoviteľných zdrojov sa stáva dôležitou súčasťou energetického mixu krajín Európskej únie. Dopyt po elektrine bude v budúcnosti rásť, je preto nevyhnutné, aby sme mali silné a diverzifikované zdroje."

SPP a veterná energia

SPP sa aktívne angažuje v rozvoji obnoviteľných zdrojov energie. Aktuálne má v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) päť projektov veterných parkov v lokalitách Drahovce, Galanta a Skalica, ktoré by ročne mohli vyrobiť až 792 GWh elektriny a zásobiť viac ako 315-tisíc domácností.

Investície do veternej energetiky sú nielen krokom k čistejšej energii, ale aj k inováciám v oblasti technológií. Veterná energetika, podobne ako iné priemyselné odvetvia, z roka na rok napreduje. Potvrdzuje to aj Lenka Jamborová: „Moderné veterné turbíny sú nielen tichšie, ale aj efektívnejšie v porovnaní so staršími modelmi. Vďaka pokročilej technológii sú schopné produkovať výrazne viac energie pri menšom dopade na životné prostredie. Nové modely sú vyššie a dokážu využiť silnejšie vetry, čo vedie k vyššej výrobe elektriny.“

Spomínané nové turbíny, ktoré majú až 3-krát vyšší výkon ako ich predchodcovia, sú navrhnuté tak, aby minimalizovali negatívny vplyv na životné prostredie a prirodzene zapadali do okolitej krajiny. Navyše, moderné turbíny sú vybavené systémom na ochranu vtákov, čo znižuje riziko kolízií a zvyšuje ich ekologickú kompatibilitu.

Čo môžeme urobiť dnes?

Veterná energia je investíciou do budúcnosti. Slovensko má ideálne podmienky na jej rozvoj, no ten zatiaľ brzdia administratívne procesy a nedôvera Slovákov ku všetkému novému. Paradoxne, veterná energia nie je ani náhodou novinkou, ľudstvo ju pozná a využíva už po tisícročia. Dnes nadišiel ten správny čas sa k nej opäť obrátiť.

„Veterné turbíny v okolitých krajinách už roky nepozorovane prispievajú k ekologickej transformácii a hospodárskemu rozvoju krajiny. Tento úspech by mal byť pre nás povzbudením, aby sme sa nebáli využiť podobné príležitosti aj na Slovensku,“ dopĺňa Lenka Jamborová z SPP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 502
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 015
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 142
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 615
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 299
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 728
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 405
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Podcast S batohom cez hory opäť súťaží v ankete Orange Podcast roka.


Obsahuje jednu z najnebezpečnejších chemických zlúčenín.


SITA

Prejazd bude možný len v jednom smere.


S režisérom Mirom Remom hovoríme o dokumentárnej sérii Lebo medveď, ktorú si môžete pozrieť exkluzívne na Voyo.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu