SNINA/NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Po vlaňajšom pokoji, kedy sa v našej krajine infekčná anémia koní nevyskytla, nebezpečnú nákazu zaznamenali opäť. Vo veterinárnom ústave vo Zvolene ju tento mesiac potvrdili u koňa z chovu z okresu Nové Mesto nad Váhom. Zviera premiestnili do chovu v okrese Snina.
V stredu 26. februára o tom informovala Štátna veterinárna a potravinová správa SR (SVPS) s tým, že v oboch regiónoch už vydali opatrenia na zabránenie šírenia infekcie.
„Infikovaný kôň bol bezodkladne usmrtený a všetky zvieratá, ktoré s ním boli v kontakte, vyšetrili,“ uviedli odborníci.
Konkretizovali, že v okrese Nové Mesto nad Váhom vyšetrili 56 koní a v okrese Snina šesť. Všetky s negatívnym výsledkom.
Dodali, že aktuálne prebiehajú klinické prehliadky koní v 10-kilometrovom pásme od chovu infikovaného koňa. V priebehu troch mesiacov prebehnú opätovné vyšetrenia. V prípade negatívnych výsledkov veterinárne opatrenia zrušia.
„Všetky kone, ktoré sa zúčastňujú športových a iných hromadných podujatí na Slovensku, sú pravidelne vyšetrované na infekčnú anémiu koní a vyšetrenia sú kontrolované veterinárnym dozorom na podujatiach,“ uvádza sa v správe SVPS s tým, že týmto ojedinelým výskytom spomínanej nákazy nie sú podujatia v našej krajine ohrozené.

Infekčná anémia koní
• Ide o vírusovú infekciu, spôsobenú RNA vírusom.
• Infekcia, predtým známa ako choroba z močiarov, je rozšírená po celom svete. Vyskytuje sa výlučne u koní. Krv infikovaného koňa zostáva infekčnou po celý zvyšok jeho života. Takéto zviera sa stáva nosičom vírusu a môže infekciu prenášať na iné kone.
• Vírus sa prenáša krvnou cestou. V prirodzených podmienkach ho prenáša bodavý hmyz. Prenos môže nastať aj prostredníctvom kontaminovaných ihiel a chirurgických nástrojov. Žriebätá infikovaných zvierat sa môžu nakaziť už v maternici.
• Väčšinou ide o akútnu a chronickú formu alebo môže prebiehať bez klinických príznakov. Jej začiatok sa častokrát nespozoruje.
• Inkubačná doba trvá zvyčajne 1 – 3 týždne, no môžu to byť aj 3 mesiace. Choroba je charakterizovaná opakujúcimi sa horúčkovitými stavmi, anémiou, rýchlou stratou hmotnosti a edémom spodnej časti tela.
• Pokiaľ zviera neuhynie v dôsledku akútneho klinického záchvatu, vyvíja sa chronický stav, pre ktorý je charakteristické striedanie klinických príznakov s bezpríznakovým obdobím. V akútnych prípadoch sú zväčšené lymfatické uzliny, slezina a pečeň.
• Infikované kone v ohnisku nákazy utrácajú. Zabezpečí sa obmedzenie kontaktu s inými koňmi a zakazuje sa ich premiestňovanie.
• Opatrenia zahŕňajú dočasný zákaz pretekov a zvodov koní v 10-kilometrovom pásme od ohniska choroby, tiež klinické vyšetrenie všetkých koní v 10-kilometrovom pásme od ohniska choroby, ako aj odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie infekčnej anémie.
zdroj: svps.sk