Momenty zo Štúrovho života nakrúcali aj v Tatrách

Vrátil sa náš najznámejší národný buditeľ na Kriváň?

Film vznikal voľnou adaptáciou knihy Milenec Adely Ostrolúckej. Film vznikal voľnou adaptáciou knihy Milenec Adely Ostrolúckej. (Zdroj: archív Forum Film)

Filmári na Liptove a v Tatrách nakrúcali výpravný historický veľkofilm o Ľudovítovi Štúrovi a slovenčine.

Slovenské dejiny sa opäť dostávajú na filmové plátno. Hlavným protagonistom je osobnosť, ktorej činy, postoje i odkaz treba neustále pripomínať. Ľudovít Štúr vystúpil v sprievode ďalších národovcov v roku 1841 na Kriváň, no už predtým sa v ich prostredí objavila myšlienka národných výstupov na tento ikonický kopec. Filmári, ktorí sa presťahovali aj na sever Slovenska, chcú, okrem iného, zachytiť aj túto udalosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé klapky padli na jeseň 2024

Prvé klapky historického filmu padli na jeseň 2024. Nakrúcalo sa v hlavnom meste a okolí. Podľa informácií TatryPortal to bolo v Primaciálnom paláci, v Pezinku, Šali, neskôr nakrúcanie pokračovali v Kaštieli a Múzeu vo Svätom Antone, vo Zvolenskom zámku a v jeho okolí. Na Liptove a v Tatrách chce štáb nakrútiť ďalšie momenty zo života národného buditeľa a kodifikátora spisovnej slovenčiny.

Okrem profesionálnych hercov dostali vo filme príležitosť aj stovky komparzistov, pomocou ktorých nakrútili najvýpravnejšiu scénu filmu – povstanie. Účinkuje v nej bude zhruba 500 komparzistov. A práve oni pochádzajú zo severu Slovenska.

Ako hovorí režisérka a scenáristka filmu Marianna Čengel Solčanská, na Liptove hľadali predovšetkým mužov, z 500-členného komparzu filmári vyrobia až päťtisíc povstalcov. Scény nakrúcali v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto Kriváňa Lomnický štít

Pri scéne výstupu na Kriváň nahradil tento vrch Lomnický štít, pretože sa štábu, vzhľadom na náročnú filmársku techniku, viac hodil. Ako pre TatryPortal povedal producent filmu Lukáš Pelč, je to miesto dostupné lanovkou, je tam zázemie, čo uľahčilo rozhodovanie.

Z dejepisu vieme, že Štúr svoj život podriadil láske k vlasti a obetoval jej aj lásku k žene. Film vznikal voľnou adaptáciou knihy Milenec Adely Ostrolúckej. Štúrova osudová láska, pôvabná a múdra žena, zomrela veľmi mladá na týfus.

Hlavnú úlohu vo filme stvárňuje Lukáš Pelč a postavu Adely Ostrolúckej Ivana Kološová. Zahrajú si v ňom aj František Kovár, Marko Igonda, Csongor Kassai, Richard Autner, Jana Kvantíková, Zuzana Smatanová, ba aj skladateľka Ľubica Čekovská.

SkryťVypnúť reklamu

Na 170. výročie Štúrovej smrti

Tvorcovia sa príprave filmu venovali od roku 2020, v kinách by mal byť uvedený 12. januára 2026 na 170. výročie smrti Ľudovíta Štúra. Neskôr ho zaradia aj do programu STVR.

Mariana Čengel Solčanská o filme píše aj vo svojom texte na sme.sk. Spomína, že v čase, keď Štúr žil, musela byť túra na Kriváň, významným rozhodnutím i výkonom. Neboli predpovede počasia, vhodná obuv či odev, proviant si turisti niesli v kožených kapsách. O upravených chodníkoch mohli vtedajší dobyvatelia iba snívať.

Napriek tomu sa na to dali. A majú obdiv aj dnešných horalov. Režisérka opisuje stretnutie s horským vodcom Petrom Tomkom, tatranskou legendou, ktorý jej ukáže Filmársky žľab, kde pred viac ako polstoročím Martin Hollý nakrúcal Medenú vežu. „Pýtam sa kľúčovej osobnosti tatranského horského vodcovstva, ako sa vyrovnáme. A on mávne rukou. Robím to pre Štúra, odvetí.“

Mariana Čengel Solčanská vzápätí zaregistruje, ako si niekoľko Čechov zo štábu gúgli históriu kodifikácie spisovnej slovenčiny. „Už chápu, že nakrúcame film o jazyku. V dejinách ľudstva sa o jazyk opakovane viedli krvavé bitky, pre jazyk a národnú identitu sa umieralo a bude sa umierať. U našich susedov sa umiera práve teraz,“ vyznáva sa vo svojom blogu.

Bol predstaviteľom doby, ktorá hľadala symboly

Štúrov výstup na Kriváň vníma ako jeho osobnú kalváriu, proces očistenia, obnovenia viery. „Bol predstaviteľom doby, ktorá hľadala symboly, aké by pomohli národu získať vedomia o seba samom. Vystúpil na Kriváň nie ako turista, ale ako prorok, premenil žulový masív na posvätné miesto,“ dodáva režisérka.

Mariana Čengel Solčanská režírovala v minulých rokoch aj také úspešné filmy, ako sú: Legenda o lietajúcom Cypriánovi (2010), Láska na vlásku (2014), Únos (2017), Sviňa (2020), Zakliata jaskyňa (2022), Tri zlaté dukáty (2023), či Slúžka (2023).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 402
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 174
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 937
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 655
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 375
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 385
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 037
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Vrátil sa náš najznámejší národný buditeľ na Kriváň?


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Líščí obyvatelia sa budú sťahovať nižšie.


Reštauračné vozne ZSSK prichádzajú s novým sezónnym menu.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu