Unikát, ktorý by ste na Lomničáku určite nečakali

Vedci vedia, čo môže rásť v polohách nad 2 600 metrov.

Najvyššie položená botanická záhrada u nás je na druhom najvyššom kopci Slovenska.Najvyššie položená botanická záhrada u nás je na druhom najvyššom kopci Slovenska. (Zdroj: archív TatryPortal)

Záhradka alebo záhradôčka, ktorej adresa je ešte vyššie, je Botanická záhrada na vrchole Lomnického štítu, teda v nadmorskej výške 2 634 metrov.

Unikát na Lomnickom štíte

Tušili ste to? Veľká väčšina Slovákov o nej ani nevie. Pritom je nielen najvyššie položenou u nás, ale aj v Európe. No tí, ktorí sa dostanú na Lomnický štít, ju poznajú a nafotografovanú zo všetkých strán si ju odnášajú domov na mobiloch a do spomienok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zriadili ju v roku 2008 ani tak nie pre spestrenie návštevy Lomnického štítu. Mala vedecký dôvod. Vznikla z podnetu botaničky Libuše Pachovej, ktorá sa vo svojom výskume podrobne venovala vegetačným pomerom vo Vysokých Tatrách v polohách nad 2 600 metrov nad morom.

SkryťVypnúť reklamu

Je tu 22 druhov vzácnych, prirodzene rastúcich rastlín, ktorým neprekáža nízka teplota, dlhé zimy a krátke letá. Udomácnili sa v tomto jedinečnom vysokohorskom ekosystéme priamo v ich prirodzenom prostredí. Voľne rastú na skalných stenách druhého najvyššieho slovenského kopca.

Pešky, alebo lanovkou. Inak botanickú záhradu neuvidíte

Pozrieť si túto botanickú záhradu, tak to nie je len tak. Treba k nej pricestovať lanovkou, alebo prísť na vrchol peši s horským vodcom. A potom sa stačí z terasy už iba kochať. Keď sa nasýtite výhľadov, treba sa zamerať na detaily.

V záhrade nájdete rôzne rastliny – od všakovakých druhov lišajníkov, machorastov, papraďorastov i kvitnúce rastlinky. Niektoré majú reliktný charakter, ide o zvyšky kveteny minulého geologického obdobia, no až desať druhov z nich má endemický charakter. Vyskytujú sa iba v Tatrách. Napríklad taký lyžičník tatranský.

SkryťVypnúť reklamu

Expozícia na tatranskom štíte má okrem vedy aj kultúrno-výchovné poslanie. Učí ľudí poznávať vzácne druhy tatranskej flóry a nasmeruje ich na záchranu a zachovanie ohrozených rastlinných zástupcov tatranskej prírody.

Libuše Paclová bola zaujímavá žena

Toto bol, nakoniec, aj jeden z hlavných dôvodov, prečo táto botanická záhrada vznikla. Botanička Štátnych lesov TANAP-u Libuše Paclová sa ňou zaoberala už od päťdesiatych rokov minulého storočia. Bola to pozoruhodná dáma, ktorá svoj život zasvätila floristickému výskumu v najvyššom vegetačnom stupni Vysokých Tatier. Zomrela tohto roku vo februári vo veku 97 rokov a hoci to bola napohľad krehká a útla žena, vyznačovala sa silnou osobnosťou.

Libuše Paclová napríklad bojovala v Roháčoch proti rozsiahlej výstavbe hotelov a lanoviek. Aj jej odhodlanie a argumenty, ktorými dôvodila, spôsobili, že vláda od plánov výstavby upustila. Z jej výskumnej činnosti vznikla rozsiahla práca, ktorá je unikátnou aj v prostredí Európy. Na každý štít, a bolo ich spolu osemdesiat, vystúpila osobne a sama označila možnosť pracovať v prírode vo vysokohorskom prostredí za životné šťastie.

SkryťVypnúť reklamu

Keď už nevládala, vyviezla sa na kopec lanovkou

Mnohí spomínajú, že keď už nemohla navštevovať hory po vlastných nohách, vyviezla sa na Lomnický štít lanovkou, pozbierala tu odpadky po turistoch, vytrhla zavlečenú trávu ohrozujúcu vzácne rastliny, ale predovšetkým dokumentovala ich stav. Rastliny pri vyhliadkovom chodníku dostali tabuľky s menami a na zábradlí boli pripevnené informačné tabule o flóre Lomnického štítu. S manželom – hydrológom Jirkom sa v starobe vrátila do Čiech, no na Tatry ani vo vysokom veku nezabudla a vracala sa k nám, na Slovensko, pravidelne.

Čo si určite treba všimnúť

Pre tých, ktorých predchádzajúce informácie zaujali, máme ešte ďalšiu, podrobnejšiu. Expozícia tejto unikátnej botanickej záhrady je prirodzene rozdelená na vegetáciu, ktorá rastie nad hranicou snehu – tá je umiestnená na pravej strane vrcholového chodníka, a na vegetáciu, ktorá rastie pod hranicou snehu – tá je vľavo. A chcete vedieť, kade vedie snežná čiara? Vo Vysokých Tatrách je to v nadmorskej výške 2 550 – 2 600 metrov nad morom.

Visutá vyhliadková terasa, ktorú poznáme hádam zo všetkých záberov z Lomnického štítu, uľahčuje prehliadku botanickej záhrady. Je meter široká a štyri metre dlhá. Návštevníkom sa z nej otvorí pohľad až do Malej Studenej doliny. Unikátna konštrukcia, ktorú vyrobili z odolných oceľových materiálov, dokáže aj pri nápore vetra so silou 250 km/h vydržať záťaž 1,5 tony.

Rastliny odolávajú extrémom počasia

Ľudí na terase lákajú predovšetkým výhľady a unikátne fotografie, ktoré si tu môžu urobiť, no oveľa vzácnejšie ako jedna momentka zo štítu, sú rastliny. Sú neuveriteľne prispôsobené extrémnym životným podmienkam, spolu s lišajníkmi a machmi spevňujú pôdu, spomaľujú odtok vody zo zrážok a topiaceho snehu a regulujú vlhkostný režim pôdy.

https://open.spotify.com/episode/2Eyc2ka2yYvhQsb9mdQzVS

Ak chcete vidieť najviac rastlín, ktoré kvitnú, naplánujte si návštevu štítu na prelome júna a júla. To budú fotky! Nechajte sa prekvapiť

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie z východu

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 860
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 963
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 931
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 837
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 042
  6. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 343
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 185
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Vedci vedia, čo môže rásť v polohách nad 2 600 metrov.


V spoločnosti Istermeat stavili na domácu kvalitu mäsa. Obľúbenosť jej produktov narastá.


2

Polícia nasadila drony.


Vodičov vyzvali na rešpektovanie pokynov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu