Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

O Pačindovi, Vukušičovi, rozpočte a Kirovom plate. Turczyk nás vzal do kuchyne FC Košice

Turczyk: Herný prejav nie je podľa mojich predstáv, skúseným hráčom sa nebránime.

Pavol Turczyk (vpravo) priviedol počas leta do Košíc aj obrancu Michala Joneca z Ružomberka.Pavol Turczyk (vpravo) priviedol počas leta do Košíc aj obrancu Michala Joneca z Ružomberka. (Zdroj: FB FC Košice)

KOŠICE. Futbalisti FC Košice majú za sebou vydarený úvod sezóny. V štyroch úvodných stretnutiach zaznamenali tri výhry a jednu remízu.

Pred nedeľňajším zápasom na ihrisku Šamorína okupujú štvrtú pozíciu so ziskom desiatich bodov.

Pravda, oproti svojim súperom, ktorí sa v tabuľke nachádzajú na vyšších pozíciách, majú na svojom konte o zápas menej.

Súvisiaci článok Hral po boku legiend, jazdil na Felicii. Dnes buduje vlastnú značku Čítajte 

„S počtom bodov, ktoré sme v doterajšom priebehu súťaže získali, sme spokojní,” vraví na úvod športový riaditeľ FC Košice Pavol Turczyk.

CELÝ ČLÁNOK SI BUDETE MÔCŤ PREČÍTAŤ AJ V MY NOVINÁCH VÝCHODU - V PREDAJI OD 8.SEPTEMBRA.

„Síce sme pôvodne chceli mať v tomto okamihu na svojom konte plný počet bodov, musím uznať, že v derby zápasoch proti Trebišovu a Bardejovu sme nepodali optimálny výkon, aj keď zápas proti Bardejovu sme napokon výsledkovo zvládli.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kira najlepšie plateným?

Skvelú prácu v úvode sezóny odvádza defenzíva, ktorá má pred zápasom na ihrisku Šamorína na svojom konte iba dva inkasované góly.

Súvisiaci článok Začínal pod Kozákom, v budúcnosti možno bude právnikom. Karašovi sa Košice stali osudné Čítajte 

Aj vďaka tomu sú žlto-modrí aktuálne najlepšie brániacim mužstvom súťaže.

Pred začiatkom novej sezóny Košičania najviac vystužili práve svoju defenzívu.

Do brány získali skúseného Matúša Kiru z Michaloviec a do obrany Michala Joneca z Ružomberka a Ondreja Elexu z Nitry.

Azda najviac zaujal práve prestup Kiru, ktorý bol niekoľko sezón brankárskou oporou Michaloviec, s ktorými si v posledných dvoch ročníkoch zahral v nadstavbovej skupine o titul a v uplynulej sezóne aj v baráži o Európsku ligu.

Športového riaditeľa Košíc sme sa opýtali aj na to, čo rozhodlo o tom, že Kira kývol na ponuku Košíc, ako aj to, či je v metropole východu najlepšie plateným hráčom.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím si, že rozhodlo rýchle jednanie z našej strany, jasná ponuka a tiež ambície klubu. A, samozrejme, aj to, že v Košiciach má futbal bohatú históriu a výborných fanúšikov.”

Za kvalitu sa platí, Matúš Kira patrí v našom mužstve medzi najlepšie platených hráčov.

Pavol Turczyk

„Čo sa týka kvalít Matúša Kiru, podľa mojej mienky patrí medzi troch najlepších brankárov, ktorí momentálne chytajú na slovenských trávnikoch. Jeho prestup k nám mnoho ľudí prekvapil a ja som rád, že Matúš si zo všetkých ponúk vybral práve tú našu. Bol pre nás voľbou číslo jedna. Otázku brankára sme museli riešiť aj preto, že kariéru zo zdravotných dôvodov ukončil Gejza Pulen. Samozrejme, za kvalitu sa platí, Matúš Kira patrí v našom mužstve medzi najlepšie platených hráčov.”

Od bývalých ligistov si veľa sľubujú

Okrem Matúša Kiru prestúpil z Michaloviec do Košíc v medzisezónnom období aj stredopoliar Jozef Šimon Turík.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho príchod sa udial tesne po zápase s Trebišovom, keď vedenie klubu muselo reagovať na zranenie kapitána Františka Vancáka.

Manažérsky skvele zvládnutá práca mala za následok to, že Turík bol na súpiske žlto-modrých už v nasledujúcom stretnutí proti Bardejovu, kedy si zároveň odbil premiéru v košickom drese.

Ešte predtým Košičania získali z Ružomberka obrancu Michala Joneca, ktorý je odchovancom klubu. Či už od Kiru, Joneca alebo Turíka si v klube podľa slov jeho manažéra Pavla Turczyka veľa sľubujú.

„V lete sme sa chceli posilniť o dvoch až troch ligových hráčov, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Či už Kira, Jonec alebo Turík majú v najvyššej súťaži odohraný celkom slušný počet stretnutí. V našom mužstve by mali patriť k oporám a v druhej lige k top hráčom.“

Vyšší rozpočet, záujem o Pačindu či Bukatu

Posily, proti ktorým by neboli ani viacerí tréneri klubov z najvyššej súťaže, si vyžiadali aj vyšší obnos financií na predsezónnom účte Košičanov, čo potvrdzujú aj slová Pavla Turczyka.

„Konkrétnu výšku rozpočtu neprezradím, ale mal by byť dostatočný na to, aby sme skončili do druhého miesta a dorast vyhral druhú dorasteneckú ligu. Áno, oproti uplynulej sezóne je rozpočet vyšší, ale len na úrovni o 10 až 20 %.“

Vyšší rozpočet, posily na úrovni ligového mužstva, ale aj vyššie ambície. Zhruba takto vykročili Košičania do aktuálnej sezóny.

Čo sa týka posíl, v metropole východu sa netaja tým, že stredobodom ich záujmu sú odchovanci, respektíve hráči, ktorí sú nejakým spôsobom prepojení s mestom či regiónom.

Aj preto sme sa športového riaditeľa Košičanov opýtali aj na ďalšie mená, ktoré boli počas leta na hráčskom trhu k dispozícii a v minulosti si na seba obliekali dres Košíc.

Konkrétne na Martina Juhara, Martina Bukatu, Erika Pačindu či Erika Micovčáka, ktorý sa len nedávno upísal konkurenčnej Podbrezovej.

S Martinom Bukatom sme boli už viac - menej dohodnutí aj na podmienkach zmluvy, ale nakoniec sa Martin rozhodol pre Trnavu.

Pavol Turczyk

„Najhorúcejšie to bolo v prípade Martina Bukatu, s ktorým sme boli v úzkom kontakte a prestup k nám vyzeral nádejne. Boli sme už viac - menej dohodnutí aj na podmienkach zmluvy, ale nakoniec sa Martin rozhodol pre Trnavu. Bol som trošku sklamaný, ale predsa len, pochopil som to, aktuálne hráme len druhú ligu. Verím však, že sa Martin skôr či neskôr do Košíc vráti.”

„Čo sa týka ďalších menovaných, v kontakte sme boli aj s Erikom Pačindom a Martinom Juharom. Pačinda sa ešte do Košíc vrátiť nechcel, a zrejme by sme si ho dovoliť nedokázali, a čo sa týka Juhara, ten nemal záujem hrať v druhej lige.”

S Radovanovičom už zrejme nerátajú

Okrem viacerých príchodov zaznamenali Košičania v medzisezónnom období aj niekoľko odchodov.

Ako sme už spomenuli, s kariérou sa rozlúčil veterán Gejza Pulen. Okrem neho menili pôsobisko aj ďalší Košičania.

Do Humenného odišiel na hosťovanie útočník Jakub Bavoľár a do Trebišova si to namierila hneď trojica kmeňových hráčov Košíc.

Konkrétne Matúš Katunský, Maxim Rizie a Predrag Radovanovič.

„Čo sa týka Katunského, ide o mladého hráča. Aktuálne je na zraze reprezentácie do 19 rokov. Chceli sme, aby hral čo najviac zápasov, lebo len tie ho môžu posunúť ďalej. Taktiež sme chceli, aby si čo najrýchlejšie zvykol na mužský futbal. U nás by nedostal takú minutáž ako v Trebišove, aj preto sme sa rozhodli, že ho pošleme na hosťovanie do Trebišova.

Čo sa týka Maxa Rizieho, ten sa u nás nedokázal prebojovať do základnej jedenástky, zároveň chcel väčšiu zápasovú minutáž a Trebišov prejavil o neho záujem. Všetko do seba zapadlo a Max dnes hosťuje práve v Slavoji. A čo sa týka Radovanoviča, tomu sa u nás v zime končí zmluva a novú mu pravdepodobne neponúkneme,” vraví na margo košických Trebišovčanov manažér Turczyk.

Skúsenému hráčovi sa nebránia

S Pavlom Turczykom sme sa pri hráčskych zmenách pristavili aj z dôvodu, že je to práve on, kto má na starosti príchody či odchody hráčov.

Nedalo sa nám neopýtať na to, či Košiciam aktuálne nechýba hráč, ktorý by bol predsa len o niečo skúsenejší ako tí, ktorí aktuálne na súpiske mužstva sú.

Nie je totiž tajomstvom, že žlto-modrí po odchode brankára Gejzu Pulena nemajú na súpiske hráča, ktorý by bol starší ako 30 rokov.

„V danom prestupovom období sme sa snažili angažovať hráčov, ktorí už majú dostatok ligových štartov a sú ešte vekovo mladší. Môže sa však stať, že angažujeme aj staršieho hráča. Rozhodne sa tomu nebránime. Určite by sa nám hodil typ hráča, ako je napríklad v Michalovciach Igor Žofčák či ako bol dávnejšie v Košiciach Peter Šinglár. Ja osobne však verím, že chlapci, ktorí sú v kádri, majú dostatok skúsenosti a ukážu ich aj na ihrisku.”

Mužstvu podľa športového riaditeľa Košičanov však aktuálne nechýba hráč, ktorý by na seba vedel prevziať zodpovednosť v kľúčových momentoch a teda, vodca na ihrisku i mimo neho a zároveň, predĺžená ruka trénera.

„Podľa mňa je momentálne v našom mužstve predĺženou rukou trénera František Pavúk. Práve on by mal byť ten, kto by mal mužstvo strhnúť, povzbudiť. Predpoklady na to rozhodne má a myslím si, že ich aj naplní.”

Kým v Čermeli stavili na mladých, avšak skúsených hráčov, na susednej Watsonovej, kde sídli košická Slávia, treťoligista, ktorý má so žlto-modrými dohodu o striedavom štarte hráčov, stavili na o niečo starších hráčov, ktorí tiež majú bohaté skúsenosti či už s prvou, alebo druhou najvyššou súťažou.

Konkrétne máme na mysli Ladislava Šostáka, Ľubomíra Korijkova a Radoslava Človečka.

Aj z dôvodu, že medzi oboma klubmi funguje vzájomná kooperácia, sme sa športového riaditeľa Košičanov opýtali, či by v prípade potreby mohol tréner Fabuľa siahnuť aj po týchto ostrieľaných borcov.

„Farma v Slávii má slúžiť na to, aby niektorí naši hráči v prípade, že nenastupujú za nás, dostali patričnú zápasovú minutáž, alebo sa rozohrali po zranení a zároveň pomohli Slávii v tretej lige. Kmeňových hráčov Slávie nevieme využívať, na tom naša dohoda postavená nie je.“

Nešťastný Trebišov

Košičania v doterajšom priebehu súťaže stratili body iba v jednom prípade.

Stalo sa tak vo východniarskom derby proti Trebišovu. To sa skončilo remízou 1:1.

V stretnutí na ihrisku Slavoja zaujali dva momenty. Oba negatívne.

Tým prvým bolo zranenie kapitána Františka Vancáka, ktorý po nešetrnom zákroku Romana Begalu skončil na nosidlách a neskôr v nemocnici s fraktúrou ľavej nohy, tým druhým nepremenená penalta Olega Vyshnevského, ktorý na ňu pôvodne nebol určený.

Na oba momenty sme sa opýtali aj Pavla Turczyka.

„To, čo sa stalo Ferimu, je veľmi nepríjemné. Verím, že sa dá čo najskôr dokopy a vráti sa v čo najkratšom možnom momente na trávnik. Teraz je ešte skoro povedať, kedy to bude, ale mohol by stihnúť začiatok zimnej prípravy. My v klube mu určite pomôžeme, zabezpečíme mu liečbu a tiež aj následnú rekonvalescenciu.”

„Čo sa týka penalty, bol to kľúčový moment zápasu. Keby sme ju premenili, zrejme by sme stretnutie dotiahli do víťazného konca. Osobne som zástanca toho, že faulovaný hráč, by penaltu kopať nemal.“

Moment, ktorý v stretnutí štvrtého kola v Trebišove nastal trinásť minút pred koncom riadneho hracieho času, a teda nepremenená penalta, vyviedol z miery trénera Fabuľu.

Ten sa pre klubový web vyjadril, že zo strany hráčov neboli dodržané veci, na ktorých sa s nimi dohodol a tiež, že zdvíha varovný prst. Vedenie klubu však podľa Pavla Turczyka túto situáciu dodatočne neriešilo.

Od Olega ako od útočníka čakáme góly. Má predpoklady na to, aby sa z neho stal kvalitný druholigový útočník.

Pavol Turczyk

„Od Olega ako od útočníka čakáme góly. Má predpoklady na to, aby sa z neho stal kvalitný druholigový útočník. V prvom rade však musí byť zdravý a musí rešpektovať určité veci a nároky, bez ktorých to nepôjde,“ dodal Turczyk na margo ukrajinského forwarda, ktorý sa nedávno boril so zranením.

Herný prejav pokrivkáva, Fabuľa má dôveru

Po remíze v Trebišove Košičania naposledy doma zdolali Bardejov.

Aj napriek víťazstvu, viacero fanúšikov sa na sociálnych sieťach vyjadrilo, že im herný prejav žlto--modrých v tomto stretnutí nebol po chuti. Za pravdu im dáva aj športový riaditeľ Košičanov.

„Momentálne herný prejav nie je ani podľa mojich predstáv, ale bodovo sme na tom dobre. Zo štyroch zápasov máme desať bodov. Všetci si uvedomujeme, že v každom stretnutí sme favorit a každý sa na nás chce vytiahnuť. Chlapci sa s tým musia vysporiadať a ja verím, že čoskoro budeme predvádzať futbal, ktorý sa bude páčiť fanúšikom a zároveň nám bude prinášať body,“ dodal ďalej Turczyk, podľa ktorého slov má tréner Fabuľa plnú dôveru vedenia klubu.

To podľa jeho slov neuvažovalo ani o tom, že by oslovilo ďalšieho Košičana, trénera Jozefa Vukušiča, ktorý nedávno skončil v juhoafrickom Ama – Zulu a v minulosti pôsobil v klube v rôznych či už trénerských, alebo funkcionárskych pozíciach.

Návrat ho neláka, na Opátske spomína rád

Pavol Turczyk je pri klube v rôznych pozíciach už viac ako dvadsať rokov. Ešte predtým ako zasadol na stoličku športového riaditeľa FC Košice, pôsobil dlhé roky vo Vyšnom Opátskom, ktoré bolo predchodcom súčasného klubu.

Klub zastrešoval ako sponzor, zároveň bol i hráčom. Kopačky zavesil na klinec po sezóne 2017/2018.

Dnes, aj napriek tomu, že má iba 41 rokov a na niektorú z nižších súťaží by výkonnostne mal, na návrat na trávniky už nepomýšľa.

„Sám som z toho prekvapený, ale musím povedať, že ma to vôbec neláka. Je síce pravda, že ma stále niekto osloví, ale ja mám dlhodobo problém s členkom a ani by som to časovo nestíhal.”

Na pôsobenie, či už hráčske, alebo funkcionárske, v klube, kde strávil prakticky celú svoju hráčsku kariéru, spomína 41-ročný Košičan rád.

„Ja na roky strávené vo Vyšnom Opátskom budem spomínať len v dobrom. Nikdy som nemal prehnané ambície, išiel som krok za krokom a postupne sa podarilo dostať klub do najvyššej regionálnej súťaže, kde účinkoval niekoľko rokov a posledné roky na špici treťoligovej tabuľky. Dosiahol strop, pretože druhá liga na Opátskom nebola možná. Preto došlo aj k fúzii a vznikol nový klub FC Košice. Nielen mojím cieľom, ale aj ostatných akcionárov je vrátiť do Košíc ligový futbal. Vytvoriť klub, ktorý bude fungovať a budú v ňom vyrastať noví futbalisti, ktorí budú reprezentovať naše mesto a možno aj našu krajinu. Jediná vec, z ktorej som ja najviac sklamaný a sa skoro vôbec nezmenila za dvadsať rokov odkedy som pri futbale, je veľmi malá podpora futbalu či športu celkovo zo strany štátu, vyšších územných celkov a miest.“

Aj napriek tomu, zdá sa, Košiciam svitá na lepšie časy. Ligovou súťažou kráčajú bez prehry, netaja sa vysokými ambíciami a na svojom mieste už takmer stojí nový futbalový štadión.

To, kedy na ňom žlto-modrí odohrajú prvé súťažné stretnutie, aktuálne nevie ani ich športový riaditeľ.

„Odpoveď na túto otázku neviem, ale mojím osobným želaním je odohrať prvý ligový zápas FC Košice na novom štadióne v nasledujúcej sezóne,” dodal na záver Pavol Turczyk.

Najčítanejšie z východu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 3. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 6. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 7. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 893
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 730
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 046
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 502
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 163
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 032
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 387
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 219
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Dnes už asi nenájdeme na Slovensku študenta, ktorý by nepoznal alebo aspoň nepočul, o tomto európskom vzdelávacom programe. O jeho minulosti, ale hlavne budúcnosti, budeme diskutovať už v stredu 18. mája o 13:00 hod.


16. máj

Skončil vo svojej funkcii predčasne. Odišiel na vlastnú žiadosť.


16. máj

Zverenci trénera Radoslava Antla zvládli v Tatran handball aréne úlohu favorita, keď zvíťazili v prvom stretnutí finále play-off Niké Handball extraligy mužov 2021/2022 nad HK Košice 34:24 (18:11) a ujali sa vedenia v sérii hranej na tri víťazstvá.


16. máj

Štvrtú živú diskusiu zo štúdia denníka SME v rámci projektu Závislosti inak bude moderovať Šarkan – Peter Novák.


16. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nehoda si vyžiadala ľudský život. Zraneniam podľahol predseda tamojšieho urbariátu.


16. máj

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj

Firma poukazuje na nárast cien kľúčových stavebných materiálov až o niekoľko sto percent.


(JÁ) 16 h

Malackami sa ozvala silná explózia.


16. máj

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu