Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Koronavírus východ SR: Záujem o testovanie je v nedeľu menší (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v mestách Michalovce, Košice, Prešov, Sabinov, Vranov nad Topľou.

Načítavam video...

Celoplošné testovanie v mestách Michalovce, Košice, Prešov, Sabinov, Lipany a Bardejov (minúta po minúte)

15:30 Prešov - Na odbernom mieste v kultúrnom dome PKO Šváby nečakali v poobedňajších hodinách žiadni záujemcovia.

14:30 Polícia dôrazne upozorňuje občanov, aby dodržiavali opatrenia a v prípade pozitívneho výsledku išli okamžite do karantény a nie na ďalší test.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od včerajšieho dňa sme do tejto chvíle zaznamenali 24 prípadov opakovaných testov. To znamená, že občania, ktorým vyšiel test pozitívny, si išli jeho výsledok “overiť” na iné odberné miesto. Spravili tak napriek jednoznačnému varovaniu, aby tak nerobili. Svojim konaním vystavili nebezpečenstvu dalších čakajúcich ľudí a členov odberných tímov, ktorí nemajú ochranné obleky. Všetci pozitívne testovaní občania pritom dostali jednoznačné pokyny ohľadom povinnej karantény a dalších postupov, ktoré ignorovali," píše na sociálnej sieti.

Polícia aktívne rieši uvedené prípady a konanie občanov vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestneho činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

13:15 Minister obrany Jaroslav Naď aj naďalej vyzýva občanov, aby sa išli otestovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"SOM DOJATÝ, HRDÝ A NESMIERNE VĎAČNÝ... #Spoločnázodpovednosť pokračuje aj dnes, preto pokojne navštívte svoje najbližšie odberové miesto, aby ste poznali svoj zdravotný stav a ochránili tak seba a svojich blízkych. Slovensko, si úžasné!," píše na svojej facebookovej stránke.

13:03 Košice - Aj v Mestskej časti Ťahanovce obec prichádza na testovanie v nedeľu menej ľudí.

10:51 V sobotu v rámci celoplošného testovania otestovali na Slovensku 2 581 113 ľudí, z nich bolo 25 850 pozitívnych. Predstavuje to takmer presne jedno percento.

9:59 Košice - Na testovanie sa dnes nečaká ani v košickom U. S. Steele, podľa hovorcu netrvá zdržanie ani minútu. Od rána do deviatej otestovali 70 ľudí.

9:30 Prešov - Prešov pokračuje v celoplošnom testovaní na ochorenie Covid-19. V sobotu sa odberným tímom podarilo urobiť 32 786 odberov a zachytiť 305 pozitívnych prípadov. Infekčných teda bolo 0,93 percenta ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

9:01 Humenné - Celoplošné testovanie pokračuje aj v nedeľu. O siedmej ráno otvorili všetkých 24 odberných miest.

8:40 Košice - Všetkých 19 odberných tímov na košickom sídlisku Nad jazerom začalo v nedeľu pracovať bez zdržania.

„Do našej mestskej časti sa v noci nenaskladnilo od vojska nič, ale mám informáciu, že majú zásoby v Kulturparku, kde po ne operatívne vedia zájsť. Zatiaľ je všetkého dosť. Ak bolo treba, mestská časť doplnila štíty, či celotelové obleky,“ hovorí starostka Lenka Kovačevičová (nezávislá)

V sobotu tu otestovali 9100 ľudí, podľa starostky je na sídlisku približne 16 500 obyvateľov od 10 do 65 rokov.

„V nedeľu neočakávame až takú veľkú účasť ako bola v sobotu. No som dohodnutá s jednotlivými tímami, že ak im bude niečo dochádzať, dajú včas vedieť, nie až keď nebudú mať ani kus,“ dodala.

8:00 Testovanie prebieha aj v nedeľu. Záujem ľudí je však už menší.

Celoplošné testovanie na východnom Slovensku pokračuje

Viac o testovaní: www.mysaris.sme.sk, www.myzemplin.sme.sk, www.mytatry.sme.sk, vychod.sme.sk

21:28 V. Šebastová - O testovaní informuje prostredníctvom svojej oficiálnej stránky na Facebooku aj obec Vyšná Šebastová: Milí priatelia, testovanie v našej obci je na dnes ukončené pre nedostatok testov. Dnes bolo otestovanych 846 ľudí z toho bolo 8 pozitívnych... Nateraz len VEĽKÉ ĎAKUJEM odbernému tímu, ktorý má pred sebou krátku noc a zajtra pokračujeme.

21:04 N. Šebastová- V Nižnej Šebastovej na odbernom mieste v reštaurácii Išľa na Fintickej 8 ľudia aj naďalej čakajú na výsledky testov. Niektorí z nich sa ich ani nedočkali, ako ich informovala Polícia, došli im certifikáty.

20:02 Košice - Testovanie prebiehalo aj v košickej Šaci, kde dnes otestovali dohromady 1 398 ľudí.

19:40 Poprad - Centrum sociálnych služieb (CSS) v Poprade s účinnosťou od nedele (1. 11.) pozastavuje prevádzku jedálne na Baníckej ulici. Dôvodom je pozitívny test na COVID-19 u zamestnanca jedálne. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke.

„Rovnako sa nebude rozvážať strava do mestských častí. Opatrenie platí do odvolania. Hneď ako sa situácia stabilizuje a vykoná sa dezinfekcia priestorov, jedáleň na Baníckej ulici bude opätovne otvorená,“ dodáva radnica.

18:46 Košice - Väčšina odberných miest v Košiciach je aktuálne bez zdržania. Informuje o tom mesto prostredníctvom svojho oficiálneho kanálu na sociálnej sieti Facebook.

18:37 Trebišov - V Trebišove si pochvaľujú spoluprácu všetkých zložiek zapojených do celoplošného testovania. Zároveň mesto prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti Facebook ocenilo aj prístup testovaných obyvateľov.

18:24 Prešov/Šváby - Testovanie aj naďalej prebieha aj na prešovskom sídlisku Šváby. Na odbernom mieste v kultúrnom dome PKO Šváby bolo niekoľko minút nazad približne dvadsať až dvadsaťpäť ľudí.

18:24 Michalovce - Z 28 odberných tímov v Michalovciach odhalili v sobotu ráno nákazu novým koronavírusom v jednom prípade.

Pozitívne testovanú ženu ihneď, ešte pred začatím testovania verejnosti, vymenila náhradníčka. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mesta Iveta Palečková.

Celoplošné testovanie na COVID-19 sa podľa jej slov uskutočňuje na území mesta bezproblémovo. Najväčší záujem obyvateľov zaznamenali ráno.

„Rady sú síce aj teraz, ale nie sú také, aby ľudia museli čakať niekoľko hodín,“ povedala s tým, že čakacia doba je na jednotlivých odberných miestach v priemere 30 minút.

17:24 Košice - V sobotu do 16.00 h vydali v košických oceliarňach spolu 888 certifikátov o testovaní. Hovorca spoločnosti U. S. Steel Ján Bača nešpecifikoval, koľko ľudí malo pozitívny test na nový koronavírus.

„Ľudia sú veľmi disciplinovaní a zdravotníci sa do toho pustili s veľkou vervou,“ povedal s tým, že čakacie doby sa im podarilo skrátiť. Momentálne sú na úrovni 15 minút.

V hutníckom podniku majú v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 jedno odberné miesto s dvoma odbernými tímami.

17:10 V. Tatry - Situácia v meste Vysoké Tatry je naďalej pokojná. Počet pozitívnych prípadov, ktoré odhalili počas sobotňajšieho testovania, je nízky. Pre TASR to uviedol náčelník mestskej polície Miroslav Kolodzej s tým, že koncom dňa sa prichádza otestovať viac ľudí, no veľké čakacie doby tam nie sú.

Ako ozrejmil, ľudia chodia v dostatočnom množstve a sú disciplinovaní.

„Nevyskytli sa nám žiadne situácie, kde by musela zasahovať mestská alebo štátna polícia. Od rána máme otvorené tri odberné miesta, ktoré boli sprevádzkované ešte pred siedmou hodinou ráno,“ doplnil Kolodzej. Na testovanie do Vysokých Tatier podľa neho chodia aj obyvatelia z iných miest a obcí.

V nedeľu (1. 11.) otvorí mesto päť odberných miest v Tatranskej Kotline, v Tatranskej Lomnici, v Dolnom Smokovci, v Starom Smokovci a vo Vyšných Hágoch.

16:44 Košice - FOTOGALÉRIA - TESTOVANIE V KOŠICKOM ŠTÁTNOM DIVADLE:

16:37 St. Ľubovňa - Testuje sa aj v Starej Ľubovni. Ako informuje Ľuboš Tomko, primátor mesta, od 17:30 do 18:30 bude na všetkých odberných miestach hygienická a dezinfekčná prestávka. Aktuálne nie sú na ani jednom z odberných miest veľké rady.

16:08 Poprad - V Poprade dnes otvorili 39 odberných miest. Ako to v meste dnes vyzerá si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii:

16:03 Spišská Nová Ves - Ako to dnes vyzerá v Spišskej Novej Vsi si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii:

15:30 Žehra, okr. Sp. Nová Ves - V Žehre v okrese Spišská Nová Ves aktuálne fungujú obe odberné miesta víkendového celoplošného testovania na COVID-19. Pre TASR to povedal prednosta obce Miloš Pacovský s tým, že ráno mali problém so zabezpečením zdravotníkov.

Prvé odberné miesto otvorili s miernym oneskorením. Na druhom sa podľa jeho slov testovanie rozbehlo naplno okolo deviatej hodiny dopoludnia. „Po počiatočnom návale ľudí je situácia stabilná, záujemcovia prichádzajú v pravidelných intervaloch. Síce stále stoja v radoch, ale už sú menšie,“ povedal s tým, že dopoludnia otestovali približne 400 ľudí, pričom pozitívny test na nový koronavírus malo vyše jedného percenta otestovaných.

Čo sa týka ochranných pomôcok, všetky ich pre zamestnancov obce aj zdravotníkov zabezpečovala samospráva. „Nespoliehali sme sa na armádu SR. A dobre sme urobili, lebo asi by sme ,vyhoreli'. To, čo nám vojaci priniesli, nebol ani zlomok toho, čo sme potrebovali,“ dodal Pacovský.

V obci Žehra bolo počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu na Slovensku v karanténe zhruba 2000 ľudí. Išlo o jednu z piatich rómskych lokalít na Spiši, ktorú z preventívnych dôvodov pred šírením nákazy dočasne uzavreli.

15:15 Humenné - Mesto Humenné informuje o stave čakajúcich na celoplošné testovanie prostredníctvom svojej webovej stránky. Aktuálne je ich najmenej v Mestskom kultúrnom stredisku.

15:10 Slovensko - Počet otestovaných v rámci celonárodnej akcie sa počas predpoludňajších hodín blíži k miliónu.

Na tlačovom brífingu pri jednom z odberných miest v bratislavskej Rači to povedal predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

14:46 Svidník - Svidník aktuálne hlási menší nápor ľudí na odberové miesta.

Medzi 18:00 - 18:30 bude mať personál hygienickú prestávku. Posledný odber pred prestávkou bude vykonaný o 17:45 hod.

Rýchlejšie odbavenie je podľa stránky mesta na sociálnej sieti Facebook možné na týchto odberových miestach: Gymnázium DH, Podduklianske osvetové stredisko, Stredná zdravotnícka škola a Amfiteáter.

Testovanie vo Svidníku:

14:34 Košice - Primátor Košíc Polaček v statuse na sociálnej sieti hovorí o priaznivej situácii na košickom letisku.

Ľudí vyzýva, aby sa prišli otestovať.

"Počasie nám praje, v rade momentálne čaká zopár áut. Na otestovanie sa čaká menej ako hodinu."

Testovanie na košickom letisku, pohľad z diaľky:

14:26 Košice - Čakaciu dobu na košickom letisku podľa statusu primátora mesta Jaroslava Polačeka skrátili na 45 minút.

Čakacia doba sa skrátila aj na sídlisku Luník IX, presnejšie z 350 na 240 minút.

Aj naďalej dlho sa čaká na furčianských základných školách Ľ. Fullu a tiež na Postupimskej ulici.

Dlhé čakacie doby hlásia aj na Poliklinike v mestskej časti Ťahanovce a Angels aréne v Starom meste.

Na košickom Západe sa najdlhšie čaká v Centrách voľného času na Orgovánovej 5 (120 minút) a Popradskej 86 (300 minút)

Informuje o tom špeciálny web mesta venovaný ochoreniu covid - 19.

14:04 N. Klátov - Množstvo Košičanov využíva na celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odberné miesto v Nižnom Klátove v okrese Košice-okolie. Ak to bude takto pokračovať, podľa starostky obce Gabriely Staníkovej nebudú mať dostatok testov.

Podľa jej slov počítali so 620 obyvateľmi, ktorí by sa mohli v obci otestovať. V Nižnom Klátove je približne 200 rodinných domov a ďalších 400 chát. Chatári majú v tejto obci prevažne prechodný pobyt. „Chodia sem úplne cudzí ľudia, ktorí tu nemajú ani chaty. Košičania, ktorí využívajú naše odberné miesto, tvoria asi 30 percent,“ povedala pre TASR. Podľa jej slov by nebol problém kapacitne zvládnuť domácich obyvateľov. „Pokiaľ nám takto budú chodiť Košičania, testy nám budú určite chýbať,“ dodala starostka s tým, že odhadom otestujú zhruba 1000 ľudí.

Zároveň kritizovala organizáciu operácie Spoločná zodpovednosť, samospráva si podľa jej slov musela takmer všetko zabezpečiť sama. Za najväčší nedostatok považuje nedostatok ochranných rukavíc. „Ministerstvo obrany nám dalo 40 párov rukavíc. Obec ich na vlastné náklady nakúpila pre všetkých, aby bola zabezpečená maximálna ochrana zdravia,“ spresnila.

Rad záujemcov o testovanie v obci sa predlžoval aj počas obedňajšej prestávky, keď ho tvorili desiatky ľudí. Dovtedy stihli otestovať 141 obyvateľov, všetky testy boli negatívne. Na otestovanie čakal aj 40-ročný Tomáš z uvedenej obce. Na celoplošnom testovaní sa rozhodol zúčastniť aj preto, že to vníma ako zodpovednosť a svoju povinnosť. „Robilo sa trošku veľa zmien, ale myslím, že sa to dá zvládnuť. Neviem, ako je to v meste, ale tu na dedine myslím, že v pohode,“ povedal. Ako uviedol zástupca starostky Ján Hlavačka, pomohlo by, ak by bol prijatý a striktne dodržiavaný návrh na dodržiavanie časov testovania podľa abecedného poradia priezvisk záujemcov.

Dominik Áron, ktorý bol na dohľad na odberné miesto do Nižného Klátova pridelený za armádu, skonštatoval, že testovanie v obci prebieha bez problémov. Záujemcom odporúča, aby mali občiansky preukaz nachystaný napríklad vo vrecku, aby mali voľné ruky na ich dezinfikovanie.

13:55 Košice - V metropole východu sa testuje i z autobusov, čo si ľudia pochvaľujú.

"Autobus, najlepšie odberové miesto, čo som videla! Samostatné vchody, po odbere jednoduchšia dezinfekcia v porovnaní s budovou. A je to mobilné," napísala jedna z testovaných pod status primátora Košíc Jaroslava Polačeka o tom, že testovať sa bude i na letisku.

Inak sú reakcie komentujúcich na testovanie v Košiciach protichodné. Viacero z nich sa sťažuje na dlhé čakacie doby.

13:43 Vranov n/Topľou - Testovanie z auta vo Vranove n/Topľou

13:43 Michalovce - Ohlasy ľudí: Testovanie v Michalovciach

13:35 Michalovce - Na odbernom mieste na Partizánskej ulici v Michalovciach ešte len teraz začínajú s odbermi po obedňajšej prestávke.

13:32 Košice - Fotogaléria - Plošné testovanie na covid - 19 na košickom sídlisku Luník IX:

13:27 Košice - Počet odberných miest v drive-in na košickom letisku zvýšili. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že čakacia doba pre záujemcov o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 je výrazne kratšia.

„Vďaka doplneniu zdravotníckych tímov z vlastných zdrojov v najväčšom drive-in testovacom stredisku na letisku v Košiciach sa nám podarilo skrátiť dobu čakania približne na 45 minút,“ uviedol s tým, že v súčasnosti na tomto mieste testuje 14 tímov, pričom 13 z nich zabezpečilo v plnej réžii mesto. „Vláda nám zabezpečila jeden odberný tím,“ dodal Fabian.

V sobotu ráno malo byť na letisku k dispozícii desať odberných tímov. Pre veľký nápor organizačné tímy vracali autá späť.

13:25 Kvakovce, okr. Vranov n/Topľou - V obci Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou už pretestovali 50 percent ľudí. Ako uviedol pre TASR starosta obce Radovan Kapraľ, v rade sa nečaká, keďže ľuďom pripravili časenky.

„U nás sa bude testovať len jeden deň a zajtra idú naši zdravotníci pomáhať do iných miest. Od 14. hodiny majú začať prichádzať chatári z rekreačnej oblasti Domaša - Dobrá, odkiaľ sa nahlásilo veľmi veľa ľudí,“ ozrejmil starosta s tým, že doteraz počas testovania objavili štyri pozitívne prípady na ochorenie COVID-19.

Ako ďalej priblížil, pôvodne sa malo testovať v kostole, ale pre hygienu to nakoniec zmenili. Odberné miesto sa tak nachádza na verejnom priestranstve, kde zabezpečili stany. „Sme prekvapení, ako perfektne to armáda zorganizovala, čo sa týka zabezpečenia materiálno-technického, všetkého je dostatok,“ dodal Kapraľ.

13:21 Vranov n/Topľou - Vranovské testovanie z aút sa koná v areáli priemyselného parku. Celkovo je v meste otvorených 17 odberných miest.

Celkovo môže byť podľa veku, podľa hovorkyne mesta otestovaných približne 19 - tisíc obyvateľov.

Podľa slov primátora mesta Jána Ragana je odberné miesto v premyselnom parku najrýchlejšie.

"Dopoludnia tu otestovali vyše 250 ľudí. Priemerne sa za hodinu otestuje približne 40 ľudí na jednotlivych odbernych miestach. Na tomto, pri testovaní z auta, stihnú približne 56 ľudí,” vysvetlil Ragan.

13:12 Vranov n/Topľou - Vo Vranove nad Topľou využili možnosť testovania z auta. V rade stoja desiatky áut.

12:43 Michalovce - Na Školskej ulici v Michalovciach čakajú ľudia na odber aj dve hodiny. "Od kedy sme prišli tak sme tu už určite dve a pol hodiny. Teraz je k tomu ešte aj objednajšia prestávka. Neviem, ako dlho ešte vydržíme čakať," povedal nám jeden z čakajúcich.

12:25 Michalovce - Testovanie prebieha aj v michalovskej rómskej osade.

12:15 Michalovce - Dvojica kamarátok sa prišla dať otestovať spolu a najmä z dôvodu, že nechcú byť v desaťdňovej domácej karanténe.

12:12 Kvačany, okr. Prešov - Ľudia sa prichádzajú dať otestovať od skorého rána. Na odberné miesta prichádzajú nielen miestni, ale i cezpoľní.

12:09 Poprad - Nemocnica v Poprade pozastavila všetky plánované operácie. Aktuálne tam leží 20 pacientov, ktorí majú ochorenie COVID-19. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda.

Ako ďalej priblížila, 15 pacientov je na reprofilizovaných lôžkach, dvaja na COVID oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny, traja na COVID JIS. Aktuálne je novým koronavírusom nakazených 27 zamestnancov nemocnice.

Hovorkyňa doplnila, že okrem pozastavenia plánovaných operácií je prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode možná len s negatívnym PCR testom alebo negatívnym antigénovým testom. V nemocnici podľa jej slov naďalej platia všetky predtým prijaté opatrenia.

12:07 Snina - Na covid - 19 ochorela i sninská primátorka Daniela Galandová. Informovala o tom prostredníctvom svojho oficiálneho účtu na sociálnej sieti Facebook.

"Všetci, ktorí zabezpečujeme činnosť odberných miest sme privstali, aby sme sa otestovali a boli celý deň k dispozícii až do 22:00 hod. Bohužiaľ, ja vzhľadom na výsledky môjho testu nebudem môcť pomôcť priamo na mieste a najbližšie dni budem v karanténe – v mojom prípade teda práca z domu.

Počas celého víkendu budem monitorovať̌ situáciu. Na úrade je pre túto akciu v pohotovosti mestský krízový́ štáb, ktorý zabezpečoval materiálové požiadavky pre uskutočnenie testovania na COVID-19. Tiež sa podieľal na pomoci Ozbrojeným silám SR zohnať potrebných zdravotníkov, pretože i keď to bola ich úloha - nechcem kritizovať̌ - avšak do poslednej chvíle sme nevedeli, či dokážu zabezpečiť, aby boli otvorené všetky odberné miestnosti.

Verím, že počet pozitívnych testov bude minimálny, avšak vzhľadom na to, že testy nie sú 100%-né, by som Vás chcela, milí Sninčania poprosiť, aby ste tí, ktorých výsledok testov bude negatívny, nepodľahli predčasnej eufórii a dodržiavali všetky opatrenia. Nezabúdajte tiež na posilňovanie imunity a pravidelné vetranie miestností."

12:04 Krompachy - Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 prebieha v Krompachoch v okrese Spišská Nová Ves bezproblémovo. Pre TASR to uviedla primátorka mesta Iveta Rušinová s tým, že z doposiaľ otestovaných ľudí mali pozitívny test na nový koronavírus približne dve percentá.

K dispozícii je šesť odberných miest. Ako povedala, na každom z nich za hodinu dokážu zdravotníci otestovať 47 až 50 ľudí. „Zatiaľ sme z otestovaných zachytili približne do dvoch percent pozitívnych,“ uviedla.

Podľa jej slov je situácia na jednotlivých odberných miestach pokojná. Na poriadok dohliada polícia, miestna občianska poriadková služba aj vojaci. Disciplinovaní sú aj obyvatelia v lokalitách, kde žije prevažne marginalizovaná rómska komunita.

„Na Hornádskej ulici je asi najviac ľudí v rade. Stoja ako vojaci. Zatiaľ ide všetko ako hodinky. Odberný tím na tomto mieste tvorí 11 ľudí,“ povedala s tým, že žiadne incidenty zatiaľ nezaznamenali.

S testovaním začali načas, maximálne s desaťminútovým meškaním. „Trošku sme sa museli zabehnúť, napríklad sme roznášali materiál ako rukavice. Ale samospráva sa dopĺňala s armádou a nešlo o nič, čo by sa nedalo vyriešiť,“ dodala primátorka Krompách.

11:56 Lastovce - FOTOGALÉRIA: Celoplošné testovanie v obci Lastovce v trebišovskom okrese:

11:38 Michalovce - Michalovčania majú o testovanie veľký záujem. Mesto zriadilo celkovo 28 odberných miest. Ľudia sú disciplínovaní, akurát niektorí začínajú byť nervózni z dlhého čakania.

Zdravotníci a dohliadajúci personál sú od rána v plnom švungu.

"Prepáčte, ale teraz nemôžem. Od rána ideme v jednom kole," uviedol príslušník PZ SR.

Súvisiaci článok Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach zorganizovala testovanie pre zamestnancov, študentov a ich rodinných prislušníkov Čítajte 

11:32 Vysoké Tatry - Mesto Vysoké Tatry otvorilo v sobotu ráno tri odberné miesta, v Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici a v Tatranskej Polianke, ktoré sú stopercentne vybavené. Uviedol to pre TASR náčelník mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.

„Začali sme testovať ešte pred siedmou hodinou. Momentálny priebeh je veľmi dobrý, ľudia nestoja vo veľkých zástupoch, čakanie nie je enormné, do nejakej hodiny,“ doplnil Kolodzej s tým, že mestská polícia usmerňuje čakajúcich, zabezpečuje verejný poriadok a stará sa aj o cestnú premávku. Ďalej spolupracuje aj s obvodným oddelením Policajného zboru a s Ministerstvom obrany SR. Vo Vysokých Tatrách je podľa jeho slov situácia zvládnutá. Ochranných pracovných pomôcok majú tiež dostatok.

V nedeľu (1. 11.) otvorí mesto päť odberných miest v Tatranskej Kotline, v Tatranskej Lomnici, v Dolnom Smokovci, v Starom Smokovci a vo Vyšných Hágoch.

11:28 Michalovce - Otestovať sa prišla i dvojica manželov z Michaloviec: "Učím na miestnej základnej škole, s manželom sme sa jednohlasne rozhodli prísť. Počasie nám praje, to je dobre. Nečakáme veľmi dlho...Je tu s nami aj náš malý vnúčik s mamičkou."

Ten má iba pät rokov, no podľa vlastných slov pred testovaním strach nemal.

"Nie, nebolelo to, bola odpoveď chlapca na otázku, či sa bál testovania."

11:22 Michalovce - Polícia v Michalovciach myslí aj na zdravotne ťažko postihnutých občanov. Tí majú pri testovaní prednosť pred ostatnými.

11:15 Michalovce - Ľudia čakajúci v rade na Komenského ulici v Michalovciach sú so samotným priebehom testovania spokojní.

"Čakáme približne trištvrte hodiny, slniečko svieti, tak sa to dá vydržať. Tu to ide celkom rýchlo, takže sme radi," povedala jedna z čakajúcich v rade, ktorú vzápätí doplnila ďalšia: "Tam v zadu bola zima, tu je aspoň teplo."

10:58 Prešov - Za včera pribudlo na Slovensku 2573 nových prípadov koronavírusu pri 18074 testoch. Podiel pozitívnych tak je 14,23 %. Najviac pozitívnych hlási Prešovský kraj (552). Počet úmrtí na ochorenie stúpol o 7 na celkových 219.

Je medzi nimi 1 322 žien a 1 251 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 90 rokov. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 399 pacientov, potvrdené ochorenie covid - 19 má 1 241 z nich. Na JIS je 113 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 96 pacientov.

Vyliečilo sa ďalších 109 ľudí, celkovo sa už zotavilo 12 617 pacientov.

10:49 Bardejov - V Bardejove otvorili všetkých 21 odberných miest v 14 lokalitách. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Štefan Hij s tým, že situácia je pokojná a všetky odberné miesta sú personálne obsadené.

Zatiaľ podľa slov hovorcu na testovaní nezaznamenali žiadne excesy hygienického alebo epidemiologického charakteru.

„Tvoria sa rady, ktoré sú rôzne od 30 až do tristo ľudí. My sme poučení z pilotného testovania, takže tie problémy, ktoré boli pred týždňom, sa nám podarilo odstrániť a beží to dobre,“ ozrejmil Hij.

10:31 Nacina Ves - V Nacinej Vsi sa testuje na obecnom úrade. Ľudia čakajú v rade od samého rána.

10:22 Rožňava - V Rožňave je na celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 k dispozícii všetkých avizovaných 14 odberných miest.

Pre TASR to v sobotu dopoludnia potvrdil primátor Michal Domik s tým, že zdravotníkom sa snažia zabezpečiť stravu.

„Tak ako všade, aj u nás chceli byť niektorí záujemcovia o testovanie medzi prvými, čo je prirodzené. Videl som stáť ľudí v rade aj o šiestej ráno. Ale hýbe sa to,“ povedal s tým, že testovaniu začína priať aj počasie.

Samospráva sa podľa jeho slov aktuálne snaží vyriešiť stravovanie zdravotníkov.

„Našim administratívnym pracovníkom, ktorých sme mali zabezpečiť, sme zabezpečili aj stravu. Neviem ako inde, ale u nás sme zistili, že u viacerých zdravotníkov to nie je vyriešené. Niektorí sa chystajú ísť naobedovať domov,“ povedal Domik s tým, že pracujú na tom, aby mali všetci zdravotníci od mesta v sobotu zabezpečenú minimálne večeru, ako aj obed a večeru počas nedele (1. 11.).

10:17 Sabinov - Mesto Sabinov zverejnilo prosbu v ktorej žiada obyvateľov o pomoc. Po 15 hodine popoludní hľadá mesto dobrovoľníka na ZŠ Komenského. Ako sa ďalej píše v prosbe, jedinou jeho úlohou bude raz za hodinu nahlásiť zodpovednému pracovníkovi počet čakajúcich v rade.

10:13 Košice/Luník IX - Dlhú čakaciu dobu na testovanie hlásia aj z košického sídliska Luník IX, kde otvorili jedno odberové miesto, konkrétne na ZŠ Ľudmily Podjavorinskej. Čaká sa 350 minút, čo značí, že záujem miestnych o testovanie je zrejme veľký.

10:12 Veľký Šariš - Vo Veľkom Šariši majú k dispozícii 5 odberných miest.

10:10 Košice - V Košiciach sa niekde čaká 10, inde zase 500 minút. Je tomu tak najmä na sídlisku Dargovských hrdinov, konkrétne na ZŠ Ľudovíta Fulu a ZŠ Postupimska 37. Na oboch miestach sa testuje v telocvični. Odporúčanie otestovať sa na inom odbernom mieste zatiaľ zo strany mesta neprišlo. O čakacej dobe v rámci Košíc informuje obyvateľov mesto prostredníctvom špeciálneho webu. Pri niektorých odberných miestach informácie o čakacej dobe chýbajú.

10:07 Poloma - Obec Poloma (okres Sabinov) hlási k 10 hodine 103 otestovaných ľudí. Testuje sa v tamojšom kultúrnom dome.

10:04 Prešov - Prešovská radnica hlási, že všetkých 66 odberných miest je otvorených a bez obmedzení. Obsadenosť zdravotníkov je na 100%.

9:56 Prešov - V Prešove sú dlhé rady pri všetkých odberných miestach. Plno je na Šváboch, Solivare i na Šalgovíku.

9:45 Kráľovský Chlmec - Mesto Kráľovský Chlmec prostredníctvom svojej webovej stránky informovalo o tom, že pripravilo pre svojich občanov prepravu na testovanie z mestskej časti Fejséš v časoch 9:00, 13:00, 16:00, 19:00, 21:00. Preprava je zabezpečená tam i nazad, pričom nazad budú prepravení iba občania s negatívnym testom. Pozitívne testovaní prepravu nazad zabezpečenú mať nebudú. Ďalšie inštrukcie už mesto nedodalo.

9:35 Prešov, Stará Ľubovňa - V Prešove sa v sobotu ráno podarilo otvoriť všetkých 66 odberných miest. Potvrdil to hovorca mesta Vladimír Tomek. Ako pre TASR priblížil, vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9, napriek tomu bolo spustené testovanie v riadnom čase.

Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko zase na sociálnej sieti uviedol, že v meste otvorili všetkých 13 odberných miest, pričom na každom mieste je dostatok zdravotníkov. „Záujem o testovanie je veľký. Prosíme, aby ste rešpektovali odporúčaný čas testovania podľa harmonogramu,“ zdôraznil primátor.

9:27 Trebišov - V Trebišove bolo zriadených 12 odberných miest. Testuje sa napríklad aj v Metskom kultúrnom stredisku na ulici M.R. Štefánika. Ako je vidieť z priložených fotografií, záujem je veľký. Viac informácii o testovaní v meste nájdete na tomto odkaze.

9:22 Prešov - Testovanie v Prešove - všetky potrebné informácie na jednom mieste:

9:18 Košice - Záujem o testovanie v košickej mestskej časti (MČ) Staré Mesto je veľký. Pre TASR to za túto MČ uviedla Renáta Némethová s tým, že k 14 avizovaným odberným miestam pribudli ďalšie dve v bývalých kasárňach na Bačíkovej ulici.

„Všade sú dosť veľké rady. Napríklad pred štátnym divadlom, historickou radnicou či sobášnou sieňou pri staromestskej radnici,“ povedala s tým, že v súčasnosti záujemcom o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odporúča odberné miesta v areáli Mestskej krytej plavárne alebo v priestoroch Štátnej filharmónie Košice - Dome umenia.

9:13 Košice - Mesto Košice nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian. Podľa neho je čakacia doba na drive-in na letisku približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť.

„Niektoré odberné miesta sme presunuli, ale len v rámci objektov. Dôvody boli organizačné,“ povedal Fabian v súvislosti s otvorením odberných miest pre víkendové celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na území mesta.

Čo sa týka letiska, kde je desať drive-in odberných miest, záujemcom o testovanie odporúča, aby si aktuálne vybrali iné odberné miesto. „Vojaci otáčajú autá, aby sa už nezaraďovali. Kolóna bola už od siedmej rána od Pereša na letisko,“ dodal.

Magistrát avizoval, že čakacie doby bude zverejňovať prostredníctvom webovej stránky (korona.kosice.sk/spolocna-zodpovednost). V súčasnosti pri väčšine odberných miest nie sú zverejnené žiadne údaje.

9:07 Košice - V Košiciach zriadili jedno z odberných miest pri Amfiteátri. Ako je vidieť na priložených fotografiách, na priebeh testovania dohliada mestská i štátna polícia. Na mieste sa tvoria dlhé rady.

8:56 Humenné - "Prosíme občanov, aby boli trpezliví. Odporúčame rozložiť si testovanie v rámci celého dňa," píše sa na oficiálnej webovej stránke mesta Humenné.

V Humennom bolo inak otvorených všetkých 24 odberných miest. Ani v meste na hornom Zemplíne sa však nevyhli problémom so zdravotníkmi.

"Dopĺňali sa zdravotníci do 3 odberných miest, aby testovanie mohlo byť spustené. Samospráva zabezpečila dvoch náhradníkov, Ozbrojené sily SR jedného. Z dôvodu chýbajúceho zdravotníka sa v Centre voľného času Dúha začalo s testovaním neskôr – 8:10 hod," píše sa ďalej na stránke mesta.

8:49 Košice - V Košiciach podľa informácii od primátora mesta Jaroslava Polačeka pripravili najväčšie drive - in odberné miesto na Slovensku.

"Na Letisku pri Aeroklube vzniklo cez noc najväčšie odberné miesto. Je tu k dispozícii 14 odberných tímov a ľudí testujeme pohodlne priamo z auta," napísal Polaček na svojom FB kanáli.

8:41 Michalovce - Michalovská samospráva pripravila pre obyvateľov mesta 28 odberných miest. Testovanie v meste nebude prebiehať podľa abecedného zoznamu.

8:33 Prešov - Prešovská radnica avizovala jednu zmenu v presune odberného miesta: “Odberné miesto na ŠDaJ PU (starý internát), na ulici 17. novembra č. 13, bude presunuté do budovy Rektorátu Prešovskej univerzity, na ulici 17. novembra č. 15. Ostatné odberné miesta budú umiestnené na pôvodných adresách, ktoré sú uvedené v informačnom letáku,“ informoval hovorca mesta Presov Vladimir Tomek.

8:25 Michalovce - V Michalovciach ešte v priebehu včerajšieho dňa hlásili nedostatok zdravotníkov. Ľudí žiadali o pomoc pri testovaní.

8:20 Kendice - Obec Kendice pri Prešove využíva možnosť online streamu. Obyvatelia tak môžu vidieť, ako sa rad hýbe a kedy môžu využiť čas na odber pri menšom počte testovaných.

8:16 Snina - V Snine otvorili všetkých trinásť odberných miest. V meste sa testuje väčšinou v interiéri. Jediné odberné miesto v exteriéri zriadili v Cirkevnej spojenej škole, kde sa testuje v stane pred hlavným vchodom do budovy. Mesto prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti Facebook vyzýva ľudí najmä na to, aby dodržovali odstupy.

8:02 Prešov - Mesto má odberné miesta otvorené od siedmej. Obyvateľov prosí, aby ich navštevovali čo najbližšie v mieste svojho bydliska a v čase pridelenom podľa písmena svojho priezviska.

7:48 Košice - Veľké problémy pred začiatkom celoplošného testovania hlásili v metropole východu - Košiciach. Mesto ešte vo štvrtok večer informovalo prostredníctvom svojho oficiálneho kanálu na sociálnej sieti Facebook, že otestovať sa nestihne až 70 - tisíc Košičanov. Kým mesto žiadalo až 300 odberných tímov, zriadených bolo iba 138. Otestovať sa je možné napríklad aj na košickom letisku. Mesto poskytuje aj informácie ohľadom čakacích dôb. To, ako to vyzeralo v súvislosti s prípravami na testovanie v Košiciach, si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako prebieha antigénový test?

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie z východu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 193
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 319
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 366
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 298
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 057
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 496
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 377
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 226
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 780
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy z východného Slovenska - aktuálne spravodajstvo | SME

Kaštieľ vo Finticiach má vynovený prvok, ktorý tvoril niekdajší pojem vo svete umenia Gašpar Urlešpacher.


26. nov

Polícia zastavila trestné stíhanie.


26. nov

Stromček na prešovskom námestí postavili, no stánkov niet. Ako to vyzeralo pred dvoma rokmi?


25. nov

Prešovský hokejový klub (NE)potrebuje novinárov.


25. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


10 h

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


26. nov

Internetovú kampaň podporili aj známe osobnosti slovenskej alternatívnej hudby.


26. nov

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu